2024. október 4., péntek

Tehetségfejlesztés magas szinten

Matematika-, fizika-, társasjáték-foglalkozás és alkotóműhely várja a diákokat a Cofman Judit Tehetségfejlesztő Iskolában

Az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesülete keretében Szabadkán működő Cofman Judit Tehetségfejlesztő Iskola huszonkilencedszer nyitja meg a tanévet a természettudományok iránt érdeklődő általános iskolás és középiskolás diákok számára. A 11 alkalommal megrendezésre kerülő ingyenes foglalkozások – amelyek matematikára, fizikára, társasjáték-foglalkozásra, valamint alkotóműhelyre terjednek ki – holnap, szombaton indulnak a szabadkai Ivan Sarić Műszaki Iskolában.

Tóth Gabriella, a Cofman Judit Tehetségfejlesztő Iskola vezetője elmondta, a tehetséggondozás középpontjában a gyermekek erősségeinek támogatása, gyengébb területeik fejlesztése, valamint inspiráló légkör biztosítása áll. A másfél órás foglalkozások a tanulóknak lehetőséget adnak arra, hogy a megszerzett tudást ne csak tanulmányaik során, hanem különböző versenyekre való felkészüléskor is hasznosítsák. A csoportvezetők a tanulók korához, képességéhez való feladatokkal segítik elő fejlődésüket, gondolkodásukat. Mintegy kaput nyit az iskola, és ki-ki élhet a lehetőségekkel, és építhet a kapott tudásra.

– Idén nem tartunk külön tanévnyitó ünnepséget, hanem azonnal megkezdődik a munka. Összesen tizenöt csoportban indulnak meg a foglalkozások. A matematikaórákra bárki jöhet, az általános iskola első osztályától a középiskola végéig. Fizikából két csoport lesz a hatodikosok, hetedikesek és nyolcadikosok számára. Ezenkívül társasjáték-foglalkozás indul az elsőtől a harmadik osztályosoknak, valamint alkotóműhely a negyedik és ötödik osztályosok részére, de ebben az évben már külön csoportja lesz a kilencedikeseknek, és a 10–12. évfolyam tanulóinak. Újdonságnak számít, hogy többször vendégelőadók is ellátogatnak a Cofman iskolába, akik leginkább a középiskolások számára tartanak majd érdekes előadásokat – emelte ki Tóth Gabriella, hozzátéve, az új diákoknak nem szükséges előzetesen bejelentkezniük. Ha valaki mégis bejelentkezne, megteheti ezt a Coftman Judit Tehetségfejlesztő Iskola Facebook-oldalán üzenetben, vagy telefonon keresztül elérheti az Észak-bácskai Magyar Pedagógus Egyesületet, ahol további információt kaphat.

– Fontos megjegyezni, hogy a műhelymunkákhoz menet közben is bárki csatlakozhat, így nem kell aggódniuk azoknak sem, akik nem tudnak részt venni az első alkalmon, mivel október 12-én, 26-án, november 16-án és 23-án, december 7-én és 14-én, január 10-én, 11-én és 25-én is lesznek foglalkozások. Januárban egyébként tartunk egy kétnapos játékos eseményt is, amely során mindenki megismerheti más csoportok munkáját, és lehetőségük lesz különböző kísérletekbe, alkotásokba is bepillantani. A záró foglalkozásra február 8-án kerül sor – tudtuk meg beszélgetőpartnerünktől, aki elárulta, az idei évben is folytatják a tavaly megkezdett pontgyűjtési kezdeményezést, mely során a tanulók matricákat kapnak a foglalkozásokon való részvételért, és ha összegyűjtöttek egy bizonyos számú matricát, meglepetés ajándékot kaphatnak.

A hazai minisztériumi versenyek február elején indulnak, de a magyarországi és levelező versenyek már szeptemberben elkezdődtek, például a Bonifert Domonkos Nemzetközi Matematikaverseny első levelező fordulója, amelyen azok a gyerekek is részt vehetnek, akik szombaton kezdik meg először a tanulmányaikat az iskolában. A Zrínyi Ilona Matematikaversenyre is elindult a jelentkezési időszak egészen 8-áig, de már a Fekete Mihály Emlékverseny első levelező fordulójának feladatsora is elérhető, amit szintén szombaton nyújtunk majd át a tanulóknak – tudtuk meg beszélgetőtársunktól, aki hozzátette: idén is folytatódik az alkotóműhely, ahol a negyedikes és ötödikes tanulók különböző kreatív foglalkozásokon vehetnek részt, azonban a részvétel itt korlátozott, és csak azok jelentkezhetnek, akik a matematikai foglalkozásokon is jelen vannak.

– Iskolánk mottója Marie Curie gondolata: „Hinnünk kell abban, hogy tehetségünk van valamire, és azt a valamit bármilyen áron el is kell érnünk.” Mi is ezt az üzenetet közvetítjük a gyerekek felé: mindenki tehetséges valamiben, csak fel kell fedeznie, hogy miben, és mi segítünk neki abban, hogy ezt kibontakoztassa.

Nyitókép: Tóth Gabriella