2024. szeptember 3., kedd

Terrorista-kúra

A világon egyre több a toborzó és agitátor, akik Szíriába, vagy Irakba kalauzolják a harcolni vágyó németországi iszlamistákat, a nagy-britanniai dzsihádistákat, a fanatikus ausztráliai muszlimokat, illetve más országok vallási szélsőségeseit. Az utóbbi időben azonban szaporodik a radikális nézeteket valló muszlimokat békésebb életre vezetni próbáló emberek és szervezetek száma is.

Sőt, akad már néhány különleges intézmény, ahol többre is vállalkoznak. Elsősorban arra, hogy visszaszoktassák a békés hétköznapi életbe azokat az iszlamista terroristákat, akik kiléptek a szervezetükből, hátat fordítottak a gyilkolásnak, rombolásnak, pusztításnak.

A Közel-Kelet egyik meghatározó országában, a szunnita többségű Szaúd-Arábiában régóta működnek ilyen intézetek. Az Egyesült Arab Emírségekben pedig hamarosan megkezdik a munkájukat az első ilyen típusú „elvonó” központok.

A sajátos rehabilitációs programot a rendkívül szigorú terrorizmus elleni törvény írja elő. Hivatalos közlés szerint épp annyi központot létesítenek az országban, amennyire szükség lesz. Az intézményekbe azok kerülnek be, akik terrorista szervezetekhez csatlakoztak, de később megbánták, s felhagytak a veszélyes életmóddal.

A megbánás persze nem lesz elég, a bíróságnak is meg kell ítélnie a „kiugrott” terrorista cselekedeteit. A bűnbánóknak ezért először is bírósági ítéletre kell felkészülniük, majd börtönbüntetésre. Az „elvonókúra” csak ezután jöhet. Jó esetben már a börtönben megkezdődhet a rehabilitáció. Pszichológusok, imámok és szociális munkások igyekeznek visszasegíteni a társadalomba a volt iszlamista terroristákat, illetve megszabadítani az Egyesült Arab Emírségek megtévedt polgárait a „mérgező nézetektől és bűnös gondolatoktól”.

Szaúd-Arábiában már hét éve működnek terrorelvonók, amelyek közül a legújabbat tavaly adtak át a fővárosban, Rijádban. Ebben luxuskörülmények várják a megtért terroristákat, akik több ezren vannak. A körülményekre aligha panaszkodhatnak, hisz a központban konditerembe, sőt moziba is járhatnak, de olimpiai méretű úszómedence és szauna is a rendelkezésükre áll. A korábban épült központokban azonban nincs semmi luxus.

A legújabbat a belügyminiszterről, Mohammed királyi hercegről nevezték el, s szándékosan rendezték be fényűzően. Ezzel azt akarják sulykolni a volt szélsőséges muszlimoknak, hogy becsüljék meg az élet örömeit is. Az elvonó azonban nem a luxus hajszolásával, hanem elsősorban vallási oktatással próbál segíteni. Úgy, hogy az érintetteket a mérsékelt iszlámhoz akarja visszavezetni, eltérítve őket a szélsőségektől.

Az Al-Kaida tagjai közül Szaúd-Arábiában már több mint kétezren kerültek szabadlábra a „terrorelvonó kúra” után. Nagy többségük végleg elfordult a rettegett szervezettől. Akadnak azért olyanok is, akik visszamentek terroristának; néhányan közülük állítólag magas rangú vezetők lettek.