2024. szeptember 3., kedd

Az idegengyűlölet kioltja a fényeket

Ellentüntetéseken tiltakoztak több német városban a bevándorlás és a menedékjog korlátozásáért, illetve Németország állítólagos iszlamizálódása ellen szerveződött Pegida ellen, amelynek a hívei tavaly október 20-a óta rendszeresen utcára vonulnak Drezdában, olykor másutt is. Kölnben csaknem húszezren, Berlinben ötezren, Münchenben ezren, néhány másik városban kevesebben gyűltek össze hétfőn (késő) este, hogy elítéljék a drezdai központú Európai Hazafiak a Nyugat Iszlamizálódása Ellen (Pegida) mozgalmat. Berlinben csatlakozott az ellentüntetőkhöz Heiko Maas igazságügyi miniszter is. Ez volt az első alkalom, hogy a mozgalom ellen nyilvános helyen és tömegesen emelték fel szavukat az emberek.

A Pegida-hívek szintén tüntettek. A legtöbben Drezdában gyűltek össze, csaknem 18 ezren, ami rekordnak számít. Eddig még soha ennyi támogatója nem jelent meg a mozgalomnak a keletnémet városban, ahol négyezer ellentüntető is felvonult. A világhírű drezdai Semper Operaház szintén csatlakozott az ellentüntetőkhöz, amit az épület díszkivilágításának lekapcsolásával jelzett.

A Pegida vonzereje elsősorban a keleti országrészben erős, a nyugatiban elenyésző a támogatottsága. Erre utal az is, hogy Kölnben először tüntetett a mozgalom helyi szervezete, a Kögida. Akciójában csupán néhány százan vettek részt, miközben csaknem húszezren mozdultak meg ellene. Berlinben sem voltak többen háromszáznál az utcán összegyűlt Pegida-támogatók, akik saját szervezetüket Bärgidának nevezik.

A Pegida-tüntetés elleni tiltakozás jeleként Kölnben néhány órára kikapcsolták a világhírű dóm és a Rajna-hidak világítását, Berlinben pedig a főváros közismert szimbóluma, a Brandenburgi kapu borult teljes sötétségbe.

Az iszlám- és bevándorlás-ellenes mozgalmat, illetve megmozdulásait már sok vezető politikus ítélte el, a német katolikus egyház pedig többször is idegengyűlölőnek minősítette.

A tegnapi Bildben ötven hazai politikus, ismert művész, élsportoló, és közéleti személyiség ostorozta a Pegidát, illetve vette pártfogásába a bevándorlási- és menekültügyi politikát. A legolvasottabb német bulvárlapban megnyilatkozó prominens személyiségek között van két korábbi kancellár, a 70 éves Gerhard Schröder és a 96 éves Helmut Schmidt is.

Angela Merkel újévköszöntő beszédében bélyegezte meg a Pegidát. A kancellár elítélte a mozgalom által szervezett tüntetéseket, s hangsúlyozta: a szaporodó bevándorló- és idegenellenes fellépések dacára sem hajlandó változtatni a migrációs politikán.

A Pegida-tüntetéseken egyre többen vesznek részt Drezdában, de a mozgalom híveket és támogatókat szerzett másutt is. Legalább nyolc városban alakult már helyi szervezete.

Tüntetéseik gyakorisága és támogatottsága (főleg az ország keleti felében) a muszlim lakossággal, s a bevándorlókkal szembeni növekvő ellenszenvre utal.

Az ellentábor populizmussal, bevándorlás-ellenességgel, rasszizmussal és fasizmussal vádolja a Pegidát. Bár több fasiszta és neonáci csoport is támogatja, a mozgalom szimpatizánsainak jó része állítólag a német középosztályhoz tartozik.