2024. szeptember 3., kedd

Bulgária szögesdróttal védekezik

Sokan a menekülteket hibáztatnák azért, mert terroristává lett iszlám vallási fanatikusok a hónap elején 17 személyt mészároltak le Párizsban. A hatóságok az Európai Unió több tagországában azóta is hajszát folytatnak azok után a személyek után, akikről azt feltételezik, hogy képesek lennének véres merényletek elkövetésére. Az uniós politikusok egy része közben nyíltan vagy burkoltan szapulja a (gazdasági) menekülteket és a (gyakran illegálisan érkezett) bevándorlókat.

A harminc kilométer hosszú szögesdrót kerítés a török határon már megépült (Fotó: Beta/AP)

A harminc kilométer hosszú szögesdrót kerítés a török határon már megépült (Fotó: Beta/AP)

Néhány országban nem vádaskodnak (annyira), inkább cselekszenek. Bulgária is ebbe a kategóriába tartozik. Az ország már tavaly felhúzott egy szögesdrót kerítést törökországi határánál. E tettét az EU és az ENSZ is elítélte. A három méter magas és harminc kilométer hosszú akadály megfelel a rendeltetésének, jelentősen visszafogta a Keletről érkező menekülteket. Szófia szerint a kerítésnek köszönhetően tavaly már hatezerre csökkent a Törökország irányából Bulgáriába illegálisan érkező külföldiek száma. Ez jelentős visszaesés a 2013-as eredményhez képest, hiszen akkor még 11 000 illegális menekültet vettek nyilvántartásba a hatóságok a 274 kilométeres közös határszakasz bolgár oldalán.

A látványos eredményen fellelkesülve a bolgár parlament a héten – a képviselők nagy többségének támogatásával – megszavazta az akadály bővítését. A Bojko Boriszov miniszterelnök vezette jobboldali kormány elégedett a döntéssel. A kerítés építésének folytatását pedig azzal indokolja, hogy az ország képtelen a menekültek tömeges befogadására.

A terv szerint további 82 kilométerrel hosszabbítanák meg a már kiépített drótakadályt. Az új szakasz feladata szintén a menekültek feltartóztatása lesz. Az EU legszegényebb országának számító Bulgária csaknem 90 millió levát (46 millió eurót) szán a munkálatokra. A kormány arra számít, hogy a „befektetés” néhány év múlva megtérül, mivel az új kerítéssel legalább havi egymillió eurót takaríthat meg a jelenlegi határőrizet költségeiből.

Ám nemcsak a bolgárok igyekeznek feltartóztatni ezzel a módszerrel az illegális migránsokat, hanem a görögök és a spanyolok is (a Marokkó északi részén fekvő külterületükön). Bulgária valószínűleg épp a déli szomszédjától leste el az ötletet. Görögországban ugyanis már néhány éve sikeresen „üzemel” a szögesdrót akadály, szintén a török határ mentén. A görögök – Brüsszel bírálatai ellenére – dupla soros szögesdrót kerítést építettek, hogy segítségével tartóztassák fel a Törökország irányából, a zöld határon érkező „bevándorlókat”. A 3 méter magas és 12,5 kilométer hosszú akadály hatékonynak bizonyult a korábban legvédtelenebbnek tartott görög–török határszakaszon. A menekültek már elkerülik azt a részt, de más irányból (a tengeren) továbbra is igyekeznek bejutni Görögországba.