2024. július 16., kedd

A Duna a barátság kikötője

Egeresi Sándor: Nekünk a Duna mentén az európai egység szimbólumává és modelljévé kell válnunk

A németországi Új-Ulmban péntek délután 5 órakor a Duna menti Weindorf Csárda elnevezésű borospincében Ivo Gönner, a város polgármestere és Egeresi Sándor, a Tartományi Képviselőház elnöke megnyitotta az idei ulmi Duna fesztivált (Donaufest 2010). A Duna menti városok és régiók kulturális, gazdasági, politikai, ökológiai bemutatkozója augusztus 27-étől szeptember 5-éig fogadja az érdeklődőket és a látogatókat erre a rendezvényre, amelyet 2000 óta minden második évben megrendeznek Baden-Würtemberg tartomány e szép városában, immár hatodik alkalommal. Rendszerint 200 ezer látogatója van a fesztiválnak. A megnyitóbeszédben Ulm polgármestere utalt rá, hogy talán az idén ennél többen is kíváncsiak lesznek az ulmi nyárra.

Egeresi Sándor, a tartományi küldöttség vezetője üdvözlőbeszédében kiemelte, hogy a korábbi évek során folytonosan támogatták Vajdaságot a badenwürtembergiek, ami erőt adott ahhoz, hogy egyre határozottabban csatlakozzanak az európai régiók ezen tömörüléséhez. Maga a Duna régió az évek folyamán mindinkább megerősödött, s mára egy új európai regionális identitást kapott, amihez nagyban hozzájárult a kétévente megrendezésre kerülő ulmi fesztivál.

– A Duna partján a fesztivál idején megismerhettük azt, hogy mit jelent a folyó ereje, amely összeköt bennünket, inspirál és még nagyobb kihívásra serkent, hogy egyesüljünk és közös erővel még inkább összefonódjanak a Duna mentén élők között a szálak, ha lehet, minél sokrétűbben. Mert ez a fesztivál mára már nemcsak kulturális jelleggel bír, hanem odáig fejlődött, hogy polgári, intellektuális, különböző szakmabeli, politikai, művészeti és kulturológiai területen bemutatkozhatnak és megismerhetik egymást az ide látogatók. De a felsoroltaknál talán még jelentősebb az, hogy a fiatalok tömegesen vesznek részt ezen a rendezvényen, és továbbviszik az elképzeléseinket. A fesztivál a Duna menti kultúra integrációjának modelljévé vált, ezért úgy hiszem, hogy nekünk példamutatóan kell szimbolizálnunk és modellként szolgálnunk az európai egység egy részének megvalósulása során. Mert a Duna a mi kikötőnk, a reményeink fellegvára, valamennyiünk számára barátkozásra, partneri kapcsolat építésére és a békés együttélésre ad lehetőséget. Ulm városának külön köszönettel tartozom azért, hogy Vajdaság nyolc évvel ezelőtt lehetőséget kapott arra, hogy bemutathassa kultúráját, sajátosságait, hagyományait, s azóta rendszeresen élünk ezzel a lehetőséggel, remélem, kölcsönös megelégedésünkre.

Az üdvözlőbeszédet követően a Duna menti városok és régiók képviselői körbejárták az Ó- és Új-Ulm partja mentén felállított sátorokat, kiállítótermeket, hogy megtekinthessék azt a sokféleséget, tarkaságot, amely valami módon kötődik ehhez a folyóhoz.