2024. július 17., szerda

Barack Obama

PORTRÉ

A négy évvel ezelőtti amerikai elnökválasztásokon egy – a mozikból táplálkozó – gúnyolódás terjedt az interneten: ha az USA következő elnöke színes bőrű vagy netalán nő lesz, akkor minden bizonnyal természeti katasztrófa sújtja majd a bolygót, vagy éppenséggel a marslakók szállják meg a Földet. Nevezhetjük önmagát beteljesítő jóslatnak, vagy éppen a sors iróniájának, de egy biztos, Barack Obama idén a Sandy hurrikánnak köszönheti, hogy újraválasztották az Egyesült Államok negyvennegyedik elnökévé.

A Kansasból származó Stanley Ann Dunham és a kenyai cserediák, Barack Obama gyermekeként született meg 1961. augusztus 4-én Honoluluban ifj. Barack Hussein Obama. Bár a szülők Obama születése előtt megházasodtak, az édesapa néhány héttel fia világra jötte után elköltözött, és a Harvard Egyetemen folytatta tovább tanulmányait. Hároméves korában a szülők elváltak, 1965-ben pedig édesapja hazaköltözött Kenyába, és többször újraházasodott, így Obamának hét kenyai féltestvére lett édesapja 1982-ben bekövetkezett haláláig.

Még ebben az évben édesanyja újból férjhez ment, ezt követően pedig Indonéziába, Obama mostohaapjának hazájába költöznek, ahol megismerkedett a Koránnal. Mivel számos incidens is érte őket az országban, édesanyja 1971-ben Obamát visszaküldte nagyszüleihez Honoluluba, ahol 1979-ben kitüntetéssel érettségizett. Bár édesanyja és féltestvére, Maya később követték őt, anyja 1975-től újra Indonéziában élt, egészen 1995-ig, amikor is rákban elhunyt.

Hawaiiban az iskola három fekete diákjának egyikeként Baracknak nemcsak a gyűlölködő megjegyzésekkel kellett megküzdenie, hanem apja hiányával is, akivel mindössze egy alkalommal találkozott szülei válása után. A tizenéves Obama mindezt nehezen tudta feldolgozni ezért alkoholba, marihuánába és kokainba menekült, hogy – mint visszaemlékezéseiben később megírta – kiverje a fejéből a múltját.

A középiskola után Obama két évig a Los Angeles-i Occidental College-ben tanult, ezt követően pedig a New York-i Columbia Egyetemre iratkozott be, ahol 1983-ban szerzett politikatudományi diplomát, nemzetközi kapcsolatok szakon. Első nyilvános beszédét 1981-ben mondta el Los Angelesben, a faji megkülönböztetés ellen szót emelve, 1985-ben pedig Chicagóba költözött, ahol a pénzügyi szektorban dolgozott, majd egy egyházi szervezetnél helyezkedett el, és hátrányos helyzetű lakosokat segített. Felkereste rokonait Kenyában, meglátogatta édesapja és apai nagyapja sírját. Ekkor jött rá: ahhoz, hogy ténylegesen is segíteni tudjon a társadalomból kirekesztett, perifériára szorult vagy szegénységben élők helyzetén, a nagypolitikában kell érvényesülnie.

Miután 1988-ban megkeresztelkedett és beiratkozott a Harvard jogi karára, Obamát a Harward Law Review első afroamerikai főszerkesztőjévé választották. Az egyetemen 1991-ben szerzett jogi diplomát magna cum laude minősítéssel. Későbbi feleségével, Michelle-lel, aki egy chicagói ügyvédi iroda munkatársa volt akkoriban, 1989-ben találkozott – a pár 1992-ben házasodott össze, és két gyermekük született: Malia 1998-ban és Natasha 2001-ben.

Az egyetem után Obama polgárjogi ügyvédként dolgozott Chicagóban, valamint a chicagói egyetem jogi karán 12 éven át alkotmányjogot tanított. Bill Clinton 1992-es kampányában is segédkezett, amikor is kampányt indított a választók nyilvántartásba vételéért, majd 1996-ban demokrata színekben bekerült Illinois állam szenátusába, ahol azon dolgozott, hogy kibővítse az egészségügyi szolgáltatásra jogosultak körét. A 2001-es terrortámadásokat követően Obama az egyik legaktívabb tiltakozó volt George W. Bush iraki háborúja ellen, ostoba háborúnak nevezve azt, 2004-ben már – 52 százalékos szavazatarányt maga mellett tudva, 14 ellenféllel szemben – Washingtonban politizált, ahol több törvényjavaslatot dolgozott ki, és Richard Lugar republikánus szenátorral indítványozta, hogy semmisítsenek meg minden tömegpusztító fegyvert Kelet-Európa és Oroszország területén.

A 2008-as elnökválasztási kampányhadjárat előtt minden tisztségéről lemondott, okkal, hiszen kemény küzdelemre késztette a korábbi first lady, Hillary Clinton, akit a demokrata versengésben legyőzve később fel is kért a külügyi tárca irányítására. A választásokon Obama a vártnál könnyebben nyert John McCain ellen, majd 2009 januárjában pedig milliók követhették az Egyesült Államok soron következő negyvennegyedik, de egyben első afroamerikai elnökének hivatalba lépését.

Teljes hivatali idején végighúzódott a pénzügyinek indult, világgazdaságivá duzzadó válság és még nyitó elnöki évében megkapta a béke Nobel-díjat. Ciklusa talán legnagyobb politikai sikere a nehezen keresztülvert Obamacare néven elhíresült egészségügyi reform volt, kiterjesztette az egészségügyi ellátásra jogosult gyermekek körét, mindezt pedig a dohánytermékekre kivetett magasabb adókból finanszírozta. A Wall Street-i reformmal szigorította a pénzintézetek működési kereteit, eltörölte a törvényt, amely megtiltotta az amerikai fegyveres erők tagjainak homoszexualitásuk felvállalását, valamint kiszélesítette a gyűlölet-bűncselekmény törvényt. Külpolitikája legjelentősebb teljesítménye az volt, hogy 2011-ben véget vetett az iraki háborúnak, és likvidálta Oszama bin Ladent, az afganisztáni háborút azonban nem tudta befejezni.