2024. szeptember 7., szombat
KORONAVÍRUS-JÁRVÁNY

Nyílnak a határok

Számos európai ország hatóságai jelentették be, hogy fokozatosan feloldják a járvány miatt bevezetett határigazgatási szigorításokat. Köztük Németország és Ausztria jelezte tegnap, megnyílhatnak a szomszédos országokkal közös határok. Mások még várnak a nyitással.

Egy pár két – a távolságtartás betartását szavatoló – játékpanda társaságában vacsorázik a bangkoki Maison Saigon étteremben

Egy pár két – a távolságtartás betartását szavatoló – játékpanda társaságában vacsorázik a bangkoki Maison Saigon étteremben

Ausztria a szomszédos országok közül Svájccal, Liechtensteinnel, valamint a keleten szomszédos országokkal lát esélyt arra, hogy a közeljövőben megszüntessék a határellenőrzéseket – jelentette ki Sebastian Kurz kancellár az osztrák kormány tegnapi ülését követően. Kurz elégedettségét fejezte ki amiatt is, hogy június 15-étől megszűnik a határellenőrzés az osztrák–német határszakaszon.

Hangsúlyozta: jelenleg azon dolgoznak, hogy Svájccal és Liechtensteinnel is megszülessen a megállapodás a határnyitásról, továbbá intenzív tárgyalásokat folytatnak a szomszédos keleti országokkal. Kurz közölte azt is, hogy egyelőre nem lát esélyt arra, hogy Olaszország irányába is megszűnjenek az ellenőrzések.

Ezzel párhuzamosan Horst Seehofer német belügyminiszter a kormányülés után arról számolt be, hogy a határforgalom állandó ellenőrzését fokozatosan, június 15-éig számolják fel, de csak akkor, ha a járványhelyzet megengedi. Az első lépésben, május 16-án teljesen megszüntetik a korlátozásokat a Luxemburggal közös határszakaszon, az Ausztriával, Svájccal és Franciaországgal közös szakaszon pedig megnyitják valamennyi átkelőt, és az állandó ellenőrzésről áttérnek a szúrópróbaszerű vizsgálatokra. Ugyanezt a megoldást szorgalmazzák a Dániával közös szakaszon.

Az átkelőkön folytatott ellenőrzés fokozatos visszavonásával párhuzamosan megerősítik az úgynevezett mélységi ellenőrzést a határtól számított 30 kilométeres sávban.

Az Olaszországból és Spanyolországból érkező repülőjáratoknál továbbra is fenntartják az állandó ellenőrzést. A Lengyelországgal és Csehországgal közös határszakaszon egyelőre nincs változás. Ezeken a szakaszokon nem is a német, hanem a szomszédos ország kormánya rendelt el állandó ellenőrzést és belépési korlátozásokat.

Ugyanakkor a szövetségi kormány javasolja a járványügyben illetékes tartományi kormányoknak, hogy vonják vissza azt a rendelkezést, miszerint két hétre karanténba kell vonulnia az uniós társországokból érkezőknek.

Seehofer hangsúlyozta, hogy az úgynevezett harmadik országokból (az Európai Unión kívülről) érkezők esetében továbbra is fenn kell tartani a kéthetes karantén szabályát, méghozzá legalább június 15-éig.

Lengyelországban marad a határzár

Tovább lazít a lengyel kormány a járvány miatt hozott intézkedéseken. Tegnapi bejelentés szerint május 18-ától megnyílnak az éttermek, a fodrászatok, viszont június 12-éig meghosszabbítják a határellenőrzést.

A kormányfő bejelentése szerint május 25-étől nappali jellegű foglalkozások indulhatnak az alsó tagozatos (1–3 osztályos) iskolások korlátozott létszámú csoportjai számára. Ettől kezdve az általános iskolai záróvizsgára, valamint a június 8-án kezdődő érettségire készülő diákok iskolájukban a tanárokkal személyesen konzultálhatnak. Június 1-jétől ilyen konzultációkra lehetőség nyílik a távoktatásban részesülő többi általános és középiskolai tanuló számára is.

Lengyelországban a múlt héten már megnyíltak a bevásárlóközpontok, szállodák, valamint egyes kulturális intézmények, továbbá óvodák és bölcsődék is. A határ menti sávban átkelhetnek a belső schengeni határokon a szomszédos országokba az ott munkát vállalók.

A belügyi tárca tegnapi közleménye szerint további 30 nappal, június 12-éig hosszabbítják a március 13-ától ideiglenesen visszaállított határellenőrzést a belső schengeni határokon. Egyelőre érvényben marad a külföldiekre vonatkozó határzár is.

Sánchez meghosszabbítaná a szükségállapotot

Pedro Sánchez spanyol kormányfő a parlament tegnapi ülésén a március 15-én bevezetett, és május 24-én lejáró szükségállapot fenntartása mellett érvelt. „Az egység életeket és munkahelyeket menthet” – jelentette ki, a pártok támogatását szorgalmazva.

„Nem támogatjuk Spanyolország tönkretételét” – reagált Pablo Casado, a legnagyobb ellenzéki erőnek számító, konzervatív Néppárt (PP) elnöke. Szerinte a szükségállapot elnyújtása helyett mielőbb helyre kell állítani a gazdasági aktivitást.

Sajtóhírek szerint a kormány arra készül, hogy az eddigi 15 naponkénti hosszabbítás helyett ezúttal további 30 napos kiterjesztést javasol a törvényhozásnak. A szükségállapot felhatalmazást ad a kormánynak rendkívüli intézkedésekre a járványügyi védekezésben, például az állampolgárok szabad mozgásának korlátozására.

Ukrajnában addig lesz karantén, amíg nincs gyógyszer

Az ukrán kormány addig fenntartja a karanténkorlátozásokat, amíg nem találnak gyógyszert a COVID-19 betegségre – közölte tegnap Denisz Smihal miniszterelnök a parlament újabb rendkívüli ülésén. Szavai szerint Ukrajna Lengyelország példáját követi, és mérsékelten enyhít a korlátozásokon, hogy ne omoljon össze az ország egészségügyi rendszere, miként az megtörtént Olaszországban és Spanyolországban.

A kormány június–júliustól úgynevezett adaptív karantént készül bevezetni. Ez azt jelenti, hogy a régiók külön enyhíthetnek vagy szigoríthatnak a korlátozásokon az ottani helyzettől függően.

Smihal a képviselői kérdésekre adott válaszaiban kitért arra, hogy az országban a regisztrált munkanélküliek száma csaknem elérte a 487 ezret. A karantén március 12-ei bevezetése óta számuk mintegy 197 ezerrel nőtt.