2024. szeptember 7., szombat
KORONAVÍRUS-JÁRVÁNY

Szlovéniában hivatalosan is vége van

Szlovéniában hivatalosan vége van a koronavírus-járványnak, több egészségügyi intézkedés és korlátozás még érvényben marad, az uniós állampolgárok azonban bizonyos feltételekkel szabadon beutazhatnak az országba. Az EU-s polgároknak már nem kell a belépés után hétnapos karanténba vonulniuk, az Unión kívüli országokból érkezőknek ellenben továbbra is érvényes a kéthetes karantén, ez alól csak kevés kivétel van.

Az Ausztriával közös határszakaszon 19 határállomáson keresztül, ellenőrzés mellett közlekedhetnek majd az uniós állampolgárok, az Olaszországgal közös határszakaszon kilenc, a Magyarországgal közös szakaszon pedig öt ilyen átkelő lesz. Bizonyos határátkelőhelyeken továbbra is csak a határ menti térségben lakók, az ingázók és a helyi földtulajdonosok mehetnek át. Az országba légi úton három repülőtéren, tengeri úton pedig két kikötőn keresztül is be lehet jutni.

Továbbra sem léphetnek be Szlovéniába azok, akik a határon közlik, hogy fertőzöttek az új koronavírussal, vagy a betegség tünetei látszanak rajtuk. Ez alól csak azok kivételek, akiknek állandó lakhelyük van Szlovéniában, nekik viszont jelentkezniük kell az egészségügyi ellátórendszernél.

Szlovéniában április 20-án kezdődött el a járvány miatt bevezetett korlátozások feloldása, a héten ez folytatódott, hétfőn kinyithatnak a bevásárlóközpontok, a szálláshelyek, a kávézók és éttermek, továbbá az óvodák és az általános iskolák alsó tagozatai. Jelko Kacin kormányszóvivő közlése szerint az intézkedések fokozatos feloldása annak köszönhető, hogy az országban két hét óta csökken vagy stagnál az új fertőzöttek száma.

A horvátok a strandidényre összpontosítanak

Horvátországban már a strandidényre készülnek. Ennek mentén az egészségügyi szolgálat  megfogalmazta a fürdőzésre vonatkozó ajánlásait a tengerben és az uszodákban. Ezek alapján a sós és az édesvizű fürdőhelyeken is száz négyzetméteren legfeljebb 15 ember tartózkodhat. Ezenkívül mindenkinek azt javasolják, hogy az üdülőhelyeken is tartsa be a legalább másfél méteres távolságot. A napozóágyakat naponta többször fertőtleníteni kell, és csak úgy szabad elhelyezni őket, hogy megfelelő távolságot biztosítsanak az emberek számára.

Észak-Macedóniában és Bosznia-Hercegovinában megszűnt a kijárási tilalom

Észak-Macedóniában az Alkotmánybíróság ideiglenesen felfüggesztette a 18 éven aluliak és a 67 éven felüliek kijárási tilalmára vonatkozó kormányrendeletet. Amíg nem születik végleges döntés arról, hogy alkotmányos döntés volt-e a két korcsoport szabad mozgását jelentős mértékben korlátozni, addig rájuk is az általános kijárási tilalom érvényes, vagyis mindennap 19 és 5 óra között tilos az utcára lépniük. A korábbi kormánydöntés értelmében a 67 év felettiek eddig mindennap 5 és 12 óra között, a 18 év alattiak 13 és 19 óra között hagyhatták el otthonaikat. Venko Filipce egészségügyi miniszter szerint Észak-Macedónia a koronavírus-járvány utolsó heteit éli.

Bosznia-Hercegovinában szintén feloldották a 65 éven felüliek és a 18 éven aluliak kijárási tilalmát. A boszniai Szerb Köztársaság a kormánya úgy véli, itt az ideje visszavonni a szükségállapotot, az új fertőzöttek száma ugyanis napról napra csökken. A döntést az országrész parlamentjének is meg kell erősítenie, ezt követően pedig visszatérhet az élet a rendes kerékvágásba. Az országrész vezetése arról is döntött, hogy felfüggeszti a 65 éven felüliekre vonatkozó teljes kijárási tilalmat, így az idősek majdnem két hónap után ismét elhagyhatják otthonaikat. Elmaradnak viszont az érettségi bankettek, a válságstáb úgy vélte, hogy az ünneplés lehetséges fertőzésveszéllyel járna, így az idei végzősök záróbuli nélkül fejezik be középiskolai tanulmányaikat. Újra megkezdhetik működésüket ellenben a múzeumok, a mozik és a könyvtárak.

A balti országok megnyitották határaikat

Észtország, Lettország és Litvánia pénteken megnyitotta a járvány miatt korábban lezárt közös határait. A három ország polgárai szabadon utazhatnak a Baltikumon belül anélkül, hogy két hét karantén várna rájuk hazatérésük után. Ugyanakkor aki lett, észt vagy litván területen kívülre utazik, arra visszatérve továbbra is 14 napos izoláció vár.

A három ország közös irányelveket dolgozott ki a határnyitáshoz, s ezeket hamarosan Lengyelországra és Finnországra is kiterjeszthetik.

A balti országokban alacsony a naponta regisztrált új fertőzöttek száma, és már április végétől megkezdődött a korlátozások fokozatos enyhítése. A térségben a COVID–19-hez köthető halálesetek száma nem haladta meg a 150-et.

Litvánia, Lettország és Észtország 7-8 százalékos gazdasági visszaesésre számít. Litvánia kétszámjegyű csökkenést prognosztizált, ha nyárig nem indul újra a gazdasági élet.