2024. szeptember 7., szombat
KORONAVÍRUS-JÁRVÁNY

Független vizsgálat indul a WHO szerepének tisztázására

Határozatot fogadott el kedden az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 194 tagállama, amely szerint független vizsgálatnak kell tisztáznia az ENSZ-szervezet reagálását a koronavírus-járványra.

A belga múzumok újranyitása alkalmából Fülöp király és Matild királyné is ellátogatott a brüsszeli Királyi Szépművészeti Múzeumba (Fotó: Pool Photo via AP/Beta)

A belga múzumok újranyitása alkalmából Fülöp király és Matild királyné is ellátogatott a brüsszeli Királyi Szépművészeti Múzeumba (Fotó: Pool Photo via AP/Beta)

A Genfből irányított virtuális WHO-közgyűlés második napján egyhangúlag elfogadott dokumentum szerint „minél előbb el kell kezdeni a WHO által a világjárvánnyal szemben koordinált nemzetközi fellépés pártatlan, független és teljes körű felülvizsgálatának folyamatát, hogy javítani lehessen a világjárványok megelőzése, az azokra való felkészülés és reagálás lehetőségein”.

A SARS-CoV-2 nevű vírus tavaly decemberi kínai megjelenése óta több mint 4,82 millió embert fertőzött meg, több mint 318 ezer ember meghalt. A vírus okozta COVID–19-betegségből csaknem 1,8 millióan gyógyultak fel.

Elsejétől Bosznia is nyit

Bosznia-Hercegovina is nyit a külvilág felé, június 1-jétől megnyitja határait a külföldiek előtt. Üzleti ügyben azonban már ettől a héttől kezdve be lehet utazni az országba, amihez 48 óránál nem régebbi, negatív koronavírusteszt és meghívólevél kell.

Észak-Macedóniában a parlamenti pártok vezetői továbbra sem tudnak megállapodni abban, hogy mikor tartsák meg az eredetileg április 12-ére tervezett választásokat. A kormánypártok már június 14-én megtartanák a voksolást, az ellenzék azonban inkább a nyár végén vagy az ősz elején szólítaná urnák elé a polgárokat.

FAO: 47 országban fenyeget élelmiszerhiány

Távolságtartást szavatoló bárasztalokat is gyártottak már. Az újítás amerikai bemutatkozására a marylandi Ocean Cityben levő Fish Tales étteremben került sor (Fotó: Revolution Event Design & Production via AP/Beta)

Távolságtartást szavatoló bárasztalokat is gyártottak már. Az újítás amerikai bemutatkozására a marylandi Ocean Cityben levő Fish Tales étteremben került sor (Fotó: Revolution Event Design & Production via AP/Beta)

Világszerte 47 országban 183 millió embert fenyeget súlyos élelmiszerhiány az új típusú koronavírus-járvány következményei, a határok lezárása, valamint a nemzetközi termelési láncok megszakadása miatt – figyelmeztetett tegnap az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO), amelynek az értékelése szerint az idén 350 millió dollárra lesz szükség ahhoz, hogy az érintett országok megfelelő segítséget kaphassanak.

Kazahsztánban érdemrendet alapítanak

Kazahsztánban különleges érdemrendet alapítanak a koronavírus-járvány elleni küzdelemben tett erőfeszítések elismerésére. A Halik Algiszi (Nemzeti Hála) kitüntetést azok kapnák, akik kiemelkedő érdemeket szereztek a koronavírus-elleni harcban. A tervezetet június 1-jéig még társadalmi vitára bocsátják.

A kitüntetendőkre vonatkozó személyi javaslatokat a parlament két háza mellett az Alkotmánybíróság, a Legfelsőbb Bíróság, illetve a felsőbb kormányzati szervek terjeszthetik elő Kaszim-Zsomart Tokajev kazah államfőnél.

A 18 millió lakosú Kazahsztánban eddig 6751 fertőzöttet és az ezzel összefüggésbe hozható betegségben eredő 35 halálesetet regisztráltak. Az országban május 11-én járt le a március közepén bevezetett rendkívüli állapot, de egyelőre érvényben maradnak korlátozó intézkedések.

Trump a WHO-hozzájárulás végleges felfüggesztésével fenyeget

Az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) folyósított hozzájárulás korlátlan időre szóló felfüggesztésével és az Egyesült Államok tagságának átgondolásával fenyegetett Donald Trump amerikai elnök kedden éjjel a Twitteren.

Az elnök a mikroblogján közzétette azt a háromoldalas levelet, amelyet a Fehér Ház fejlécével Tedrosz Adhanom Gebrejeszusznak, a WHO igazgatójának címezett. Ebben felidézte, hogy április 14-én miért függesztette fel átmeneti időre a szervezetnek nyújtott amerikai támogatást, kitért a kínai kormányzat általa vélelmezett hiányos és késedelmes járványügyi tájékoztatására, és arra is, hogy amerikai álláspont szerint Hszi Csin-ping kínai elnök mikor és hogyan gyakorolt nyomást a WHO vezetőségére.

Strandolók a kenti (Nagy-Britannia) Margate homokos partján (Fotó: PA via AP/Beta)

Strandolók a kenti (Nagy-Britannia) Margate homokos partján (Fotó: PA via AP/Beta)

Trump a levélben leszögezte, hogy ha harminc napon belül a WHO nem mutat fel érzékelhető változást a munkájában, akkor Washington a hozzájárulása átmeneti felfüggesztését véglegesre változtatja és átgondolja WHO-tagságát is.

Kaliforniában újraindul a gazdaság

Dél-Floridában hétfőn újranyitottak az üzletek, Kaliforniában pedig a kormányzó bejelentette, hogy az állam 58 megyéjének csaknem mindegyikében újraindul a gazdaság egy része.

Gavin Newsom, Kalifornia demokrata párti kormányzója hétfőn bejelentette: az 58 megye legtöbbjében nyitva lehetnek az éttermek és a szolgáltatók, de a kiskereskedések egyelőre csak előre megrendelt árut adhatnak ki. Nemsokára megnyílhatnak a fodrászatok, és júniusban esedékes a sportlétesítmények kapuinak megnyitása is. Minden közösség maga dönthet az újraindítás üteméről, és ebben a helyi egészségügyi hatóságok szava lesz a döntő. Ennek értelmében Kalifornia 24 északi megyéjében már újraindult az élet.

Florida különböző megyéiben és városaiban eltérő ütemű az újraindulás. Míg az állam északkeleti tájain már legalább egy hete nyitva vannak a tengerparti strandok is, Miamiban és Miami Beachen csak szerdán és a jövő héten nyitnak újra az éttermek és az üzletek.

Detroit mellett újraindult a munka a három nagy autógyár, a General Motors, a Ford és a Fiat Chrysler üzemeiben is. A munkásoknak valamennyi gyárban szájmaszkot és védőszemüveget kell viselniük, testhőmérsékletüket belépés előtt megmérik. Kötelezővé tették az üzembe lépés előtti kézmosást is.