2024. szeptember 3., kedd

A politikus öltönye rabruhává változhat

Avagy a lebukott nagyágyúk panoptikuma

Példátlan jogi eset borzolja a kedélyeket Franciaországban, amióta kedden – korrupció, befolyással való üzérkedés és nyomozati titok megsértése gyanújával – őrizetbe vették a két éve visszavonult, de ismét politikai szerepvállalásra készülő Nicolas Sarkozy volt államfőt. Röviddel ezután megindították ellene a hivatalos eljárást is. Franciaországban még soha nem vettek őrizetbe volt államfőt.

Az 59 éves jobboldali exelnök hívei máris politikai lejáratásról beszélnek, bár pártján, az UMP-n belüli riválisainak alighanem jól jött a letartóztatása. Más pártokban található ellenfelei is örülnek. A kormányzó szocialisták mindenképpen, hisz épp a fő politikai ellenfelük felelősségét firtatják a hatóságok.

Sarkozy ügye ugyan kirívó Franciaországban, de az EU-ban egyáltalán nem az. Több uniós exállamfő és volt kormányfő került már a bíróság célkeresztjébe, sőt néhányuk börtönbüntetést is kapott.

A bajba jutott magas rangú állami vezetők között akad francia is: Jacques Chirac volt államfő, akit csaknem tizenhárom évig „boldogított” a bíróság, de letartóztatását nem rendelte el. Igaz, két eljárás is indult ellene. Azzal vádolták, hogy párizsi főpolgármesterként (1977 és 1995 között) visszaélt hivatalával, közpénzeket sikkasztott, és törvénytelen pártfinanszírozásban vett részt. Chirac végül két év felfüggesztett szabadságvesztéssel megúszta.

A gyanúba keveredett uniós politikusok egy részének nem volt ilyen szerencséje. Janez Janša szlovén exkormányfőt korrupció vádjával áprilisban jogerősen két év szabadságvesztésre ítélték, s nemrég be is vonult a börtönbe. A bíróság szerint azért került rács mögé, mert két társával kenőpénzt fogadott el a Patria finn hadiipari cégtől, s cserébe – évekkel ezelőtt, 274 millió euróért – 135 páncélozott szállító harcjárművet vásárolt a szlovén hadseregnek.

Rabruhára cserélte öltönyét Ivo Sanader volt horvát kormányfő és Adrian Năstase román exminiszterelnök is. Sanader vesztegetésért, hivatali visszaélésért és nyerészkedésért kapott tíz évet, amelyet idén nyolc és fél évre mérsékeltek. Năstasét 2012-ben ítélték el két évre korrupció miatt. Amikor a rendőrök a lakásáról el akarták vinni, lőfegyverrel megsebesítette magát, ezért mentővel szállították a börtönbe. Új „lakóhelye” továbbra is egy fegyház, ráadásul az idén újabb hét évet varrtak a nyakába zsarolásért és kenőpénzek elfogadásáért.

A sor folytatható, de a listáról egy név semmiképp sem hagyható ki: Silvio Berlusconié. A 77 éves olasz exkormányfő eddig mind a 32 bírósági perét megúszta. Egy kivételével: ebben tavaly (adócsalásért) jogerősen börtönbüntetéssel sújtották, de előrehaladott kora miatt végül egy év közmunkára rendelték, amelyet az idén májusban kezdett meg.

Az elítélt volt állami vezetők sok mindenben különböznek egymástól, egy közös vonásuk azonban mégis akad: mindegyikük tagadta, hogy törvényt sértett volna.