Nagy sikerként, és az ország eddigi eredményeinek elismeréseként értékelik Varsóban, hogy Donald Tusk kormányfő került az EU legfontosabb döntéshozó testületének, az Európai Tanácsnak (ET) az élére. A tagországok állam- és kormányfőiből álló testület a hét végén választotta meg öt évre a tisztségre, amelyet december 1-jén foglal el.
Tusk 2007-ben került a lengyel kormány élére. Hazája azóta európai tényezővé vált, ami neki és kormányának köszönhető. Hivatali ideje alatt Lengyelország a Nyugat fontos partnerévé vált. Ráadásul több okból is kiemelkedik a 2004 óta felvett – többségében keleti, exkommunista – „új” tagállamok közül. Elsősorban azonban méretei, katonai-geopolitikai szerepe és gazdasági sikerei azok, amelyek megkülönböztetik a többiektől.
Varsóban éppen ezért mindenki azt találgatja, ki lép Donald Tusk helyére, ki veszi át a kétpárti koalíció irányítását a 2015-ös parlamenti választásig. A kormány vezető erejét a Tuskhoz köthető Polgári Platform (PO) képezi, amely elvileg kereszténydemokrata, de valójában liberális gyűjtőpárt. A PO-ban arról is dönteni kell, hogy a párt maradjon-e jobbközép erő, s folytassa-e a liberális és európai irányt, vagy közeledjen a baloldal felé. Sok gondolkodásra nincs idő, hisz legkésőbb jövő őszre új parlamentet kell választani, s addig a PO-nak is fel kell készülnie, ha el akarja kerülni a vereséget. A vereség azonban már körvonalazódni látszik, mivel a jobboldali ellenzék fő erejének számító Jog és Igazságosság párt (PiS) egyre népszerűbb. A Jarosław Kaczyński vezette radikális jobboldali-nacionalista PiS magabiztosan vezet a közvélemény-kutatásokban.
A kormány népszerűsége június óta nagyot zuhant, miután kiderült, hogy magas beosztású állami tisztségviselők útszéli hangnemben áskálódnak, intrikálnak. A botrány kirobbanása óta mély bizalmi válság alakult ki a lengyel belpolitikában. Emiatt a PO biztosan elveszítené a választást, ha azt most tartanák. A PO-ban egyelőre az új vezetőt keresik, annál inkább mert Tusk az elmúlt években háttérbe szorította a vetélytársait. Emiatt nem lesz könnyű megtalálni az utódját a kormányfői tisztségre sem.
A posztra azonban máris jelentkezett Ewa Kopacz, a parlament elnöke. Az 1990-es években vezette már nő a lengyel kormányt (Hanna Suchocka jogászprofesszor), de Kopacznak kevés esélye van arra, hogy átüljön a miniszterelnöki bársonyszékbe. Tusk megüresedett kormányfői helyére eséllyel pályázhat helyettese, Elżbieta Bieńkowsa és Tomasz Siemoniak védelmi miniszter is...
