Szoros menetrendet diktál a törvényhozásnak a régi-új brit kormányfő, aki a konzervatívok történelmi győzelme után gond nélkül végigviheti brexit-tervét.
Boris Johnson még karácsony előtt biztonságba akarja helyezni a kilépési megállapodást, így annak második vitája már a hét végén elkezdődhet. Azért nem előbb, mert a következő napok elmennek majd a parlament beiktatásával. A keddi alakulóülés, majd a képviselők eskütétele után a királynő csütörtökön nyitja meg az új ülésszakot.
Az Európai Unió vezetése megnyugvással fogadta a brit előrehozott választások eredményét. Miután a kilépési megállapodást az összes tagállam ratifikálta, Brüsszel a gazdasági együttműködésről és a stratégiai partnerségről kezd tárgyalásokat Londonnal.
A kancelláriaminiszter, Michael Gove arról beszélt egy tévéinterjúban, hogy ezzel telik majd a jövő év, miután a választásokkal olyan helyzetbe kerültek, hogy ki tudnak lépni az EU-ból az új, január 31-i határidővel. Így elkezdődhetnek a tárgyalások a kereskedelmi kapcsolat új kereteiről, illetve általában egy baráti együttműködésről. Ez meglesz a jövő év végére - jelentette ki.
Brüsszel szerint ez egy elég valószerűtlen ütemterv. Nem beszélve arról, hogy Londonnak meggyűlhet a baja a skót függetlenségi törekvéssel azután, hogy a Skót Nemzeti Párt szintén nagyon jól szerepelt a választásokon.
Az SNP londoni frakciójának vezetője, Ian Blackford szerint a kormány kénytelen lesz tudomásul venni a Skót Nemzeti Párt választási győzelmét, amit ők a skótoknak köszönhetnek, akiknek joguk van dönteni saját jövőjükről. Vagyis máris fel vannak hatalmazva arra, hogy kiírják a függetlenségi népszavazást.
Erről Boris Johnson hallani sem akar, és ezt egyértelművé tette már a hétvégén.
A Munkáspárt vezetője eközben lemondani készül. A párt megsemmisítő választási veresége után nincs is más lehetősége. Azt mondta, vállalja a felelősséget a történtekért, és a jövő év elején távozik a párt éléről. Ugyanakkor büszke a választási kampányukra, amely bár nem talált támogatásra a munkáspárti választók körében, segített újraértelmezni fontos témaköröket.
A győztes kormánypárt és főleg a kormányfő egyelőre kizárólag a brexittel törődik, hogy - mint azt Boris Johnson mondogatja -, legyen meg végre. És egyelőre úgy tűnik, ebben nem is lesz hiba, habár elemzők arra figyelmeztetnek, hogy a jó öreg brit parlament mindig tartogat meglepetéseket.
