2024. szeptember 1., vasárnap
KORONAVÍRUS-JÁRVÁNY

Szlovákiában tesztelték a teljes lakosságot

Európa több városában összecsaptak a szigorítások ellen tiltakozók a rendőrökkel

Nagy érdeklődés mellett országos koronavírustesztelést végeztek a hétvégén Szlovákiában. Az egész lakosságot érintő példa nélküli akció résztvevői már fél óra múltán megtudták, hogy fertőzöttek-e. Moszkvában arra készülnek, hogy novemberben megkezdik a helyiek tömeges oltását a vírus ellen. 

Moszkvában novemberben megkezdődik az önkéntes jelentkezők tömeges beoltása a Szputnyik V vakcinával az új típusú koronavírus ellen. A hírt ismertető Anasztaszija Rakova polgármester-helyettes elmondta: az oltóanyag gyártásával párhuzamosan az orosz fővárosban hozzáláttak a kór elleni védőoltásra szakosodott rendelők hálózatának kiépítéséhez. De a tömeges oltáshoz egyelőre nincs elegendő vakcina – tette hozzá.
Szerinte a kétkomponensű – orosz fejlesztésű – Szputnyik V tömeges tesztelésében résztvevő 40 ezer önkéntes közül 20 ezernek már beadták az első összetevőt, közülük tízezernek a másodikat is. Rakova úgy tudja, mindenki jól van, mellékhatások nem jelentkeztek.
Szergej Szobjanyin, Moszkva polgármestere előzőleg november végére, december elejére ígérte a tömeges oltás beindítását, Vlagyimir Putyin államfő pedig az év végére.
Rakova a hétvégén azt is elmondta, hogy Moszkvában kényes egyensúly alakult ki a járvány terjedésében: a kórházak nagyjából ugyanannyi gyógyultat bocsátanak el naponta, mint ahány beteget fogadnak. A fővárosban napi 4000-5000 új esetet mutatnak ki, és átlagban 1200 embert szállítanak kórházba.

A hivatalos adatok szerint az igazolt vírusfertőzöttek száma Oroszországban meghaladja az 1,6 milliót. Az ország a negyedik helyen áll a világon a kimutatott fertőzöttek számát tekintve, az Egyesült Államok (9,4 millió), India (8,2 millió) és Brazília (5,5 millió) után. Az orosz halálos áldozatok száma megközelíti a harmincezret.

RAJTUK A VILÁG SZEME

Szlovákiában, ahol a meredeken emelkedő esetszámok miatt egy hete lényegében kijárási tilalom van érvényben, még nem oltanak, de a hétvégén országszerte tesztelték (koronavírusra) a teljes lakosságot. Igor Matovič kormányfő szerint ez az állam történetének egyik legnagyobb és leggyorsabban megszervezett (kétnapos) művelete, amelyet az egész világ érdeklődve figyel, hiszen korábban még sehol sem próbálkoztak ilyesmivel. Az EU számára különösen fontos az eredmény, mert a legtöbb tagállamában súlyos a járványhelyzet, ami miatt több helyen rendkívül szigorú óvintézkedéseket kellett bevezetni.
Az önkéntes alapú tesztelés a lakosság rendkívül nagy érdeklődése mellett zajlott. Országszerte sokfelé hosszú sorokban, olykor órákat várakoztak az emberek, akik a mintavétel után fél órával már meg is tudták, hogy pozitív vagy negatív lett-e a teszt. Akinek negatív lett az eredménye, mától nem vonatkozik rá a kijárási tilalom.
Ha valaki nem ve(hete)tt részt a vizsgálaton, jövő szombaton és vasárnap biztosítanak számára lehetőséget a tesztelésre.

HOSSZABBÍTOTTAK A CSEHEK 

Jelenleg talán Csehország áll a legrosszabbul az EU-ban. A parlament ezért a hétvégén november 20-áig meghosszabbította a holnap lejáró szükségállapotot.
Tovább szigorította a járvány megfékezésére bevezetett országos szintű intézkedéseket Belgium is, amely nem ajánlja polgárainak a külföldi utazást. Az intézkedések értelmében tegnaptól nem nyithatnak ki a nem alapvető fontosságú árukat kínáló üzletek. Az új szabályok december 13-áig maradnak érvényben.
Az élelmiszerboltok és a gyógyszertárak nyitva lehetnek. Bevásárolni családonként egy ember mehet, egy vásárló azonban legfeljebb fél óráig tartózkodhat az üzletben.

TIZENÖTEN MEHETNEK TEMETÉSRE

Minden olyan tevékenységet végző szolgáltatónak be kell zárnia, akiknek a munkája során a közvetlen fizikai kapcsolat elkerülhetetlen, például a fodrászoknak és a kozmetikusoknak. Az iskolák alsó és felső tagozatos diákjainak november 15-éig csak a távoktatás megengedett, a felsőoktatás esetében ez a módszer december közepéig folytatódik.
A magánjellegű, még a nem egy háztartáson belül élő családtagok közötti találkozások sincsenek megengedve. Egy család egy további emberrel tarthat személyes kapcsolatot.
A temetésen résztvevők száma 15 lehet, nyilvános helyeken csoportosan legfeljebb négyen tartózkodhatnak. Az országos éjszakai kijárási tilalom is érvényben marad. A bárok és éttermek, a mozik, színházak és koncerttermek, a fitneszközpontok, beleértve a szaunákat és az uszodákat is, már október elejétől zárva tartanak Belgiumban.

RÓMA KIVÁR, BÉCS LEZÁR 

A szomszédos Hollandiában is egyre nagyobb gondot okoz a vírus, ezért a kormány szigorúbb intézkedések bevezetését tervezi.
Ausztriában azonban már holnaptól – a profi sportok kivételével – betiltanak minden rendezvényt, bezárnak a színházak, múzeumok, az uszodák és a konditermek, a vendéglátóhelyek pedig csak kiszállítást vállalhatnak. A szállodák sem fogadnak vendégeket. Emellett éjszakai kijárási tilalmat léptetnek életbe, hasonlóképpen Görögországhoz, ahol mindenütt kötelezővé válik a maszk viselése. Az erősen fertőzött területeken be kell zárni a görög éttermeket és a szórakozóhelyeket, tilosak a kulturális és sportrendezvények is.
Olaszországban Giuseppe Conte miniszterelnök még egy hetet akar várni az újabb korlátozásokig. A kormány október 13-a óta fokozatosan szigorított. A vendéglátóhelyeknek emiatt este hat órakor be kell zárniuk; lakat került a mozikra, színházakra és edzőtermekre is. A húszból már kilenc tartományban éjszakai kijárási tilalom van. Az egészségügyi hatóságok azonban már teljes karantént sürgetnek, amit a tartományi vezetők elutasítanak.

ROHAM A VÁROSHÁZA ELLEN 

Az óvintézkedések által leginkább sújtott ágazatok, szakmák dolgozói egyre elégedetlenebbek Olaszországban, és mind gyakrabban demonstrálnak: pénteken a kulturális ágazat dolgozói vonultak utcára. Szélsőjobboldali csoportok Firenze belvárosában szerveztek felvonulást (engedély nélkül). A megmozdulás hatszáz résztvevője összecsapott a rendőrökkel, a város központja csatatérré változott az éjjel és szombatra virradóra. Bolognában és Rómában is sokan vonultak utcára a korlátozások ellen tiltakozva.
Spanyolország több városában, így Barcelonában, Madridban, Bilbaóban és Burgosban is erőszakba torkolló megmozdulások voltak; a tömeg a koronavírus terjedése miatt bevezetett újabb szigorítások miatti dühében néhol összecsapott a rendfenntartókkal. Egy településen 120 fiatal megpróbálta megrohamozni a helyi városházát is.