2024. október 9., szerda
A ROMA HOLOKAUSZT EMLÉKNAPJA

Egy nemzet nem engedheti meg magának a felejtést

Az emlékezés fontosságát hangsúlyozta az Emberi Erőforrások Minisztériumának társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkára a roma holokauszt nemzetközi emléknapján, csütörtökön Budapesten.

Langerné Victor Katalin az emléknap alkalmából Újpesten rendezett konferencián azt mondta, kettős a feladat: az egyik, hogy a szájról szájra terjedő történeteket továbbadjuk, a másik, hogy a történeti hűséget történelmi hűséggé alakítsuk.

„Nem engedheti meg magának senki, egyetlen ember sem, de egy nemzet végképp nem engedheti meg magának a felejtést” – fogalmazott a helyettes államtitkár.

Hozzátette: a közösségek, a nemzetek, a nemzetiségek, a kisebbségek történetében számos olyan esemény van, amely fájdalmas, tragikus. Ezekre nem szívesen emlékezünk, de közös emlékezetünk része az is, ami tragikus, mint például a roma holokauszt – mondta a politikus.

Langerné Victor Katalin emlékeztetett arra, hogy Auschwitzban, a cigánytáborban 1944 májusában a romák fellázadtak, és hősként küzdöttek az életükért.

A megemlékezés mellett hősöket is ünnepelünk – mondta.

Molnár Szabolcs kerületi fideszes alpolgármester elmondta, hogy 1944. július 11-én Újpestről korra és nemre való tekintet nélkül hurcoltak el tízezer zsidó és roma származású embert. A kerületi önkormányzat ezért 13 éve július 11-ét újpesti gyásznappá nyilvánította.

Karsai László történész közölte: a nácik és szövetségeseik romapolitikája még ma sem kellően tanulmányozott és feldolgozott téma. A szakirodalomban viták folynak még a legalapvetőbb kérdésekről is – tette hozzá.

Karsai László azt mondta: nem volt európai cigánynépirtási terv, a nácik nem tervezték valamennyi roma legyilkolását. A zsidókkal ellentétben nem tartották őket „az emberiség elpusztítására, illetve világuralomra törő, iszonyatosan nagy hatalmú fajnak”. Faji alapon üldözték őket, „életmódjukat genetikai okokra, áltudományos érvekre alapozva rágalmazták” – mondta.

Az Eötvös József Cigány–Magyar Pedagógiai Társaság és az Asociatia Nevo Parudimos (Románia), valamint az Együttható Közösségépítő Egyesület által szervezett tanácskozáson jelen volt Farkas Félix roma nemzetiségi szószóló is.

Augusztus 2. 1972 óta a roma holokauszt nemzetközi emléknapja. A Cigány Világszövetség kongresszusának határozata alapján azóta emlékeznek meg a világ több országában arról, hogy 1944. augusztus 2-án éjjel az auschwitz-birkenaui koncentrációs táborban néhány óra alatt több mint háromezer romát gyilkoltak meg. Az Európai Parlament 2015. április 15-én tartott plenáris ülésén határozatban mondta ki a második világháború alatti roma holokauszt történelmi tényét.