2024. október 9., szerda
KAPCSOLÓDÓ KOMMENTÁR

Egyes tüzelők olcsóbbak lettek, mégis drágák

HETI KÖRKÉRDÉSÜNK
Mivel fűt?

Földgázzal – 29%
Szénnel – 1%
Fával – 35%
Árammal – 14%
Pellettel – 5%
Távfűtéssel – 8%
Hőszivattyúval – 8%
 

Vicces, de néhány hete még a trópusi hőségtől szenvedtünk, és igyekeztünk légkondicionált helyre menekülni. Az utóbbi napokban viszont már kénytelenek voltunk a lakásban olykor-olykor befűteni, ha nem akartunk fázni, annyira lehűlt a levegő. Ez pedig azt jelenti, hogy kezdetét vette minden esztendő egyik legköltségesebb és legváltozatosabb „kalandja”: a fűtési idény. Az, hogy ki mivel fűt, mindig egyéni döntés és a pénzügyi lehetőség függvénye. Mindenesetre az ősztől tavaszig tartó fűtési idényre három tényező jellemző: hosszú, elkerülhetetlen és költséges.

Vidékünk kontinentális éghajlatú, amit hideg telek jellemeznek. A fűtési szezon többnyire hosszú és kiszámíthatatlan, akárcsak a tél. Bármennyire is szeretnénk, nehezen megjósolható előre, hogy hideg vagy enyhe, hosszú vagy rövid lesz-e a tél. A melegítés szempontjából az enyhe és rövid a tél a legkedvezőbb eset, bár akkor is legalább hat-hét hónapig fűteni kell. Vannak azonban olyan esztendők, amikor ez még jobban kitolódik.

A fűtési szezon egyszerűen elkerülhetetlen, nincs előle menekülés. Ezért nincs más választásunk, minthogy felkészülünk rá, vagyis bekészítjük a fűtőanyagot, illetve félretesszük rá a pénzt. Mindenki másként igyekszik megoldani a lakása felfűtését, attól függően, hogy milyenek a lakóhelye nyújtotta lehetőségek, a pénzügyi forrásai és az igényei. Melegíteni sokféle energiahordozóval és módon lehet: földgázzal, villanyárammal, hőszivattyúval, távfűtéssel, fával, szénnel, pellettel, vagy a mezőgazdaságban keletkező melléktermékekkel, különféle szárfélékkel vagy csutkával. A felkészülés a távfűtésnél, a földgáznál, a villanyáramnál és a hőszivattyúnál jóval egyszerűbb és gyorsabb, biztosítani kell a működőképes fűtési rendszert, valamint egy halom pénzt, hogy utána legyen miből fizetni a számlát. Azzal, ha már van fűtési rendszer, mert különben az új rendszer beszerelése szintén tetemes összeget jelent. A tüzelő bekészítése a szilárd fűtőanyagoknál már hosszadalmasabb és körülményesebb. Például, a tűzifát előbb meg kell venni, majd megvárni, hogy kiszáradjon, mert leghatékonyabb száraz fával fűteni. Ezt követi a favágás és a hasogatás, majd a tárolás. A népi bölcsesség szerint, a fánál kétszer melegszik az ember, először amikor bekészíti, másodszor, amikor eltüzeli. Talán némileg egyszerűbb a szén, pellet és többi fűtőanyag beszerzése. Nyilván a beszerzés sem zajlik egyformán mindenkinél. Egyesek egyszerre és gond nélküli kifizetik, mások viszont hónapokig takarékoskodnak, hitelre vagy részletre vásárolják meg.

Mindenki azt szeretné, hogy minél olcsóbban megússza a téli fűtést, ami mindig jelentős költség. Egy átlagos családi ház felfűtése ugyanis egy szokványos télen optimális esetben is a százezer dinárhoz közelítő több tízezer dinár. Bár az elmúlt évhez képest olcsóbb lett a fa és a pellet, a földgáz pedig a háztartások számára nem emelkedik az év végéig, a kilátások továbbra sem a kedvezőek, mert így is drágák a fűtőanyagok, emellett megdrágult a villanyáram, és egyes városokban a távfűtés is. Az országban továbbra is a tűzifa az egyik legnépszerűbb tüzelő, amivel több mint 700 000 háztartás fűt. Az elmúlt évhez képest olcsóbb lett, de még így is drága. A méteres bükk hasábfa köbmétere 8000 dinár körül alakul. Az összevágott és tüzelésre kész 1,8 köbméternyi tölgy, bükk 18 000 dinár, a közel két köbméteres palettás ládában kapható, kisebb-nagyobb darabokra felvágott keményfa pedig 10 000 dinárba kerül. Lehet számolgatni, ha egy átlagos családi ház felfűtéséhez legalább 8–10 köbméter fára van szükség! A keményfa pellet tonnája 24 000 és 29 000 dinár között kapható, a puhafából készült pedig 20 000 dinárért is megvásárolható. A szén tonnája fajtától függően 18 000 és 28 000 dinár között alakul. A szerb energetikai ügynökség szerint a villanyárammal való fűtés lesz a legdrágább a télen. Számításaik szerint 60 négyzetméteres lakóterület árammal történő padlófűtése a fűtési idényben átlagosan 200 000 dinárba kerül. Ez hőtároló kályhával olcsó áram használata mellett 81 700 dinár, ha pedig drága áramot is használnak, akkor ez az összeg 113 600 dinárra is növekedhet.

Nyitókép: Gergely Árpád felvétele