2024. október 8., kedd

Megalakult a Felső-Bácska–Homokhát Natúrpark

Kelebiai központtal, tizenkét bácskai és homokháti település – köztük Öttömös és Ásotthalom – együttműködésével, hivatalosan is megalakult Magyarország 11. natúrparkja, a Felső-Bácska–Homokhát Natúrpark, amelynek célja, hogy a térség jellegzetes és gazdag természeti, tájképi és kultúrtörténeti értékeit, örökségét megőrizze, az utókornak átadhassa, illetve minél több emberrel megismertesse.

A térség élőhelye a 100–180 egyedre becsült a délvidéki földikutyának (fotó: MTI)

A térség élőhelye a 100–180 egyedre becsült a délvidéki földikutyának (fotó: MTI)

A települések közti koordináció részeként ökoturisztikai célú beruházásokat is terveznek: fejlesztenék többek között a területen áthaladó EuroVelo 13 kerékpáros túrautat, információs táblákat, pihenőhelyet, bicikliszervizt és ökoturisztikai látogatóközpontot alakítanának ki. A térség turisztikai szolgáltatásának kibővítésével nő a vonzereje, és várhatóan egyre többen jönnek majd pihenni, kikapcsolódni oda.

Az új natúrpark területén, amely 68 ezer hektárnál is nagyobb, és a déli hátáron is átnyúlik, 27 ezren élnek. A térség különleges növénye a gyapjas gyűszűvirág, és kedvelt élőhelye a délvidéki földikutyának is. Ennek a föld alatt élő ősi rágcsálónak – amely a 2018-as év emlőse – egy kisebb, 100–180 egyedre becsült állománya él már csak az Ásotthalom–Kelebia–Szabadka háromszögben. A délvidéki földikutya ma már veszélyeztetettebb, mint a hegyi gorilla vagy az óriáspanda, eszmei értéke példányonként 1 millió forint.

A természet védelméről szóló törvény szerint az ország jellegzetes természeti, tájképi és kultúrtörténeti értékekben gazdag, a természetben történő aktív kikapcsolódás, felüdülés, gyógyulás, fenntartható turizmus és természetvédelmi oktatás, nevelés, ismeretterjesztés, továbbá természetkímélő gazdálkodás megvalósítását szolgáló nagyobb kiterjedésű területe kaphatja meg a natúrparki címet.