2025. január 3., péntek

Megmutatták utunkat

A Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központban rendhagyó irodalomóra keretében emlékeztek meg az aradi vértanúkról. Hajvert Ákos, a Vajdasági Versmondók Egyesületének elnöke tanárként azt látja, hogy ez a téma a mai fiataloktól elég távol áll, versek segítségével próbálja megértetni velük azt, hogy mi történt azokban az években. Azt, hogy mi volt az értelme annak, hogy 1849. október 6-án meg kellett halnia 13 magyar tábornoknak, hogyan jutottunk el odáig.

A pénteki előadás választ adott arra is, hogy az aradi történetnek mi az üzenete.

– Kossuth Lajos szövegét is beemeltem az előadásba, hiszen ő volt az első ember, akinek a hangját fonográfra felvették, tehát így Guinness-rekorderré vált. Az ő hangja is visszaköszön, de ugyanakkor igyekeztem tárgyakat is beiktatni, mint például egy 1870-ben vert ezüstpénzt, amelyen I. Ferenc József képe van. Tehát ilyen módon próbálom meg a fiatalokhoz közel hozni a témát. A hallottak után nyilván idősebbek lesznek – magyarázta az előadó.

Király Károly, a Petőfi Sándor MMK igazgazója is nyilatkozott lapunknak:

– A Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központ minden évben megszervezi ezt a megemlékezést az aradi vértanúkról. Az idén Hajvert Ákos segített megemlékezni erről a számunkra nehéz és fájó eseményről, amely a magyar történelemben fordulópontot is jelent. Azt is mondhatjuk, hogy magyarságunkat azért erősíti ez a fájó esemény, mert ez a 13, illetve – ahogy Ákos mondta – 16-17 ember, akik hősi halált haltak 1849-ben, megmutatta, hogy mit jelent igazi magyarnak lenni, miként kell a hazának és a népnek szolgálni. Ez az, amit nekünk is meg kell tanulnunk és továbbvinnünk, ennek ismeretében kell szolgálnunk a mai magyarságot, a mai magyar embereket. Ez az ismeret mutatja meg azt, hogy milyen irányba kell mennünk  – mondta Király Károly.

 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Kopasz Tamás felvétele