Az elmúlt napokban Szerbia-szerte a légszennyezettségi mérőállomások rendkívül magas szennyezettségi szinteket mutattak, amelyek rendkívül veszélyesek az egészségre – mondta az N1-nek Milenko Jovanović, a Nemzeti Környezetvédelmi Szervezet képviselője.
Figyelmeztetett, hogy a közvéleményt tájékoztatni kellett volna az ilyen súlyos légszennyezettségről, és ezt az Egészségügyi Minisztériumnak kellett volna megtennie, a közmédia minden eszközén keresztül, valamint SMS-üzenetek küldésével.
Különösen magas koncentrációkat mértek PM 2.5 részecskékből, amelyek a legveszélyesebb szennyezőanyagok közé tartoznak. Ezek a mikroszkopikus méretű részecskék képesek áthatolni a légzőrendszer minden védőrétegén, könnyen bejutnak a véráramba, és elérik az összes szervet, különféle akut és krónikus betegségeket okozva.
Ha a figyelmeztetés megtörtént volna, akkor azt mondhatnánk, hogy minden illetékes végzi a munkáját és törődik a polgárok egészségével.
Arra a kérdésre, hogy lehetséges-e előre jelezni azokat a napokat, amikor a légszennyezettség szélsőségesen magas szintet érhet el, Jovanović így válaszolt:
„Előre jelezhetők azok az időszakok, amikor többnapos kedvezőtlen meteorológiai körülmények várhatók. Ez olyan időszak, amikor nincs szél, nincs csapadék, magas a légnyomás, és előfordul az úgynevezett hőmérsékleti inverzió. Ilyenkor minden szennyezőanyag, amit a kibocsátó források bocsátanak ki, a légköri viszonyok miatt a helyszínen marad, és kumulálódik. Ezért egyértelmű, hogy a légszennyezés ilyen súlyos állapotának fő oka az illetékes intézmények tétlensége. Ilyenkor csökkenteni kellene a fő szennyezési források kibocsátását, amelyek a helyi tüzelőberendezések, távhőművek, közlekedés és ipar. A világban már léteznek légszennyezési előrejelző szoftverek is, de számunkra ez még távoli jövő” – magyarázta a szakértő.
A levegőminőség lehet kiváló, jó, elfogadható, közepes, rossz és rendkívül rossz, amelyeket különböző színekkel jelölnek: zöld, kék, sárga, piros, lila és barna.
Szerbia nagy részén a levegő ma is lila és barna jelzésű.
Nyitókép: Pixabay.com