A jelenlegi több mint 130 ezer választási névjegyzékbe való regisztrációs kérelem közül, Délvidékről közel 20 ezer kérelem érkezett, számolt be csütörtökön dr. Pálffy Ilona, a magyar Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke, aki a szabadkai külképviseleti választási iroda tagjainak eskütételén vett részt. Hozzátette, ez a szám valószínűleg több, ugyanis nem tudják, hogy azok a polgárok akik e-mailen keresztül regisztráltak melyik országból tették azt. Megjegyezte, a jövő héten egy újabb – összesen 320 ezer – levelet küldenek azoknak a választásra jogosult kettős állampolgároknak, akiknek a lakcíme regisztrálva van a személyes lakcím nyilvántartásában.
– Egyrészt azért küldünk ismételten leveleket a választópolgároknak, hogy segítséget és tájékoztatást adjunk azoknak a választópolgároknak, akik még nem regisztráltak a választói névjegyzékbe, hogy milyen típushibákra kell odafigyelni a regisztráció során. Másrészt a levélválasztás menetéről és a szavazólap kitöltésének mikéntjéről tájékoztatjuk a polgárokat, annak érdekében, hogy a szavazólapok érvényesen jussanak el hozzánk – mondta Pálffy Ilona.
A magyar Nemzeti Választási Iroda elnöke kiemelte, köztudott, hogy április 6-án kerül sor a választásokra, és törvény szerint az ezt megelőző 15-ik napig, vagyis március 22-éig van lehetőség regisztrálni a www.valasztas.hu honlapon, vagy az ügyfélkapu regisztrációval a www.magyarorszag.hu honlapon. A névjegyzékbe való felvételi kérelmet postai úton is el lehet juttatni a www.valasztas.hu honlapról letöltött formanyomtatvány útján, amelynek a fenti határidőig kell beérkeznie a Nemzeti Választási Irodához.
Pálffy szerint a regisztráció során gyakori típushiba az édesanya születési nevének helytelen megadása (sokan tévesen nem az édesanyjuk születési nevét, hanem az asszonyi nevét adják meg), valamint valamilyen oknál fogva sokan nem szeretik feltüntetni, hogy hova szeretnék kérni a választási levélcsomagot.
– Az értesítési cím és a levélcsomag postázási címe lehet két különböző cím, de lehet egy cím is. Ezért kérjük, hogy külön tüntessék fel a választási levélcsomag postázási címét is. Enélkül nem tudjuk hova küldjük a választási levélcsomagot. Azon országok miatt találtuk ki a külön értesítési címet, ahol tiltják a kettős állampolgárságot. Ha ezeket az adatokat a polgár nem adja meg, az érvénytelenségi oknak számít – hangsúlyozta Pálffy Ilona.
Hozzátette, hogy az értesítési címre azért van szükség, mert számos esetben megtörténik, hogy valaki a regisztrációs űrlap során elrontott valamit, ekkor értesítést tudnak küldeni a hibáról, valamint arról a lehetőségről, hogy azt kijavíthatja. Hibajavításnál viszont nem kell újból kitölteni a formanyomtatványt, csupán el kell küldeni a helyes adatokat. Kiemelte, a regisztráció során célszerű az államnyelven, vagyis Vajdaság esetében szerb nyelven leírni az értesítési és a postázási címet, ugyanis sok esetben érkeztek már vissza kézbesítetlen levelek például Szabadkáról és Újvidékről is.
A levélszavazatokkal kapcsolatban Pálffy Ilona elmondta, szavazási iratot a választópolgár által megadott postacímre küldik el, azonban lehetőség van arra, hogy egyes külképviseleteken, vagy magyarországi településeken személyes átvételt kérjenek.
– A szavazási levélcsomag tartalmazni fogja a szavazópolgár szavazólapját, amelyen az országos lista található, a szavazólap elhelyezésére szolgáló belső borítékot, az azonosításhoz szükséges nyomtatványt, a szavazás módjáról szóló tájékoztatót, továbbá a díjmentesen feladható válaszborítékot. A kitöltött szavazólapot a belső borítékba kell helyezni és azt le kell ragasztani. Ellenkező esetben a szavazata érvénytelen lesz. Erre a titkosság miatt van szükség. Az azonosításhoz szükséges nyomtatványt is ki kell tölteni és alá kell írni, különben a szavazat megint csak érvénytelen lesz. Ugyanazokra a személyi adatokra vagyunk ebben az esetben kíváncsiak, amelyeket a regisztráció során adtak meg az NVI-nek. Végül a szavazatát tartalmazó lezárt borítékot, valamint az azonosítási nyilatkozatot el kell helyezni a másik borítékba, és ezt kell eljuttatni az NVI-nek. A postákkal való egyeztetést követően, Szerbiából és a világ minden tájáról díjmentesen lehet majd elküldeni a levélcsomagokat – részletezte Pálffy Ilona.
Hozzátette, hogy a levélcsomagokat akár Magyarországon is fel lehet adni, de figyelni kell arra, hogy a levélcsomag 2014. április 5-én 24 óráig megérkezzen az NVI címére. Késés esetén a szavazat érvénytelen. Ha valaki nem szeretné postán feladni szavazatát, úgy 2014. március 22-étől, minden munkanapon 9.00 és 16.00 óra között, valamint a választás napján 19 óráig Magyarország külképviseletein elhelyezett urnákba bedobhatja.
– Ez az urna olyan, mintha postaláda lenne, azzal a különbséggel, hogy diplomáciai gyorspostával küldjük tovább a leveleket. Az urnába dobáskor nem szükséges a választópolgárnak igazolnia magát, és akár a családja, vagy a szomszédai leveleit is beledobhatja az urnába – mondta az NVI elnöke.
Ezen kívül 2014. április 6-án 6.00 órától 19.00 óráig a szavazatot tartalmazó levélcsomagokat be lehet majd dobni bármely magyarországi országgyűlési egyéni választókerületi választási irodában az erre a célra elhelyezett urnákba. Hozzátette, hogy azok a kettős állampolgárok, akik magyarországi bejelentett lakcímmel rendelkeznek, azok magyarországi lakhelyükön kötelesek szavazni, azzal, hogy érvényezhetik felvételüket a külképviseleti névjegyzékbe, amely által a megadott külképviseleten választhatnak majd egy magyarországi hatóság által kiadott okmánnyal történő személyigazolás után.
Mint megjegyezte, a külképviseleti választási irodák tagjai bonyolítják le a szavazáshoz kapcsolódó összes feladatkört, valamint szavazatszámlálói bizottsági feladatkört is ellátnak.
Korsós Tamás a szabadkai Magyar Főkonzulátus főkonzulja elmondta, hogy a regisztráció tíz évig érvényes, és ha a 10 év alatt a választópolgár részt vesz bármely országgyűlési választáson, vagy népszavazáson, regisztrációja automatikusan 10 évre újraindul, anélkül, hogy bürokratikus úton megújította volna regisztrációját.
Pálffy Ilona a szavazók számáról elmondta, hogy decemberig 500 ezer állampolgár vette fel a magyar állampolgárságot, ezek közül 20 százaléka fiatalkorú, 85 ezren pedig magyarországi lakcímmel rendelkezik, és még jelenleg is folyamatban vannak a névjegyzékbe való felvételek elbírálása, így az előzetes becslések szerint 150–200 ezer levélben történő szavazatra számítanak. A számítások szerint ez 1, vagy legfeljebb 2 mandátumra elegendő szavazatot jelent.