2024. július 17., szerda

A provokációknak nem szabad felülni

A kettős állampolgárságról szóló népszavazás nem volt kötelező erejű, de a népakaratot a mostani parlament elfogadja – mondta Orbán Viktor
Semjén Zsolt és Orbán Viktor a sajtótájékoztatón (Mihájlovits Klára)

A kettős állampolgárság Nyugat-Európa országainak többségében elfogadott és ismert jogintézmény, Magyarország szomszédai közül csak Ukrajnában merülhet fel ezzel kapcsolatban jogi probléma, de Ukrajnával is tárgyalásban vagyunk” – mondta Orbán Viktor. A Fidesz elnöke Semjén Zsolttal, a KDNP elnökével közösen tartott tegnap Budapesten sajtótájékoztatót, amelyen hangsúlyozta: a magyar fél mindent megtesz, hogy a kettős állampolgársággal kapcsolatos vitás kérdések a lehető legkulturáltabb módon rendeződjenek.

A parlament gyors cselekvése a kettős állampolgárság ügyében nem volt megkerülhető – mondta Orbán Viktor, aki emlékeztetett: Magyarországon volt egy népszavazás, amelyen a kettős állampolgárság ügyében az igenek nagyobb támogatást kaptak, mint a nemek. – Többen mondtak igent, mint nemet, míg azok véleményét, akik otthon maradtak, nem ismerjük, s nem is tudjuk figyelembe venni. A referendum nem volt kötelező erejű, de kinyilvánított népakarat volt, amelynek az akkori parlamenti többség nem vetette magát alá. Nemzeti ügyekben a népakarat megnyilvánulását meg kell hallgatni, ha a polgárokat valamiről megkérdezzük, a választ figyelembe kell venni. Az előző parlament ezt elutasította, a mostani pedig elfogadja – emelte ki Orbán, aki szerint éppen ezért volt szükség arra, hogy még a kormány megalakulása előtt a parlament saját jogon tegye meg a szükséges lépéseket a kettős állampolgárság érdekében. Ezért nem kormány-előterjesztés formáját öltötte a kettős állampolgárságról szóló törvény. – Ezért nem kellett (nem is lett volna helyes) megvárni vele a kormány megalakulását. De a részletkérdéseket már nem lehet egy kormány nélkül tisztázni. Ahhoz kell az új kormány is, amely viszont még nem alakult meg – válaszolta a Magyar Szó azon kérdésére, hogy konkrét, mindennapi ügyeket illetően, mint amilyen a munkavállalás vagy a továbbtanulás, milyen előírásokat hordoz majd az új törvény.

Reményeink szerint az új magyar kormány a jövő hét végén alakul meg, addig a parlament gyakorolja a törvények kezdeményezésének kizárólagos jogát. Ezt a jogot sem magyar, sem külföldi politikai tényező nem vonhatja el – szögezte le Orbán Viktor arra az újságírói felvetésre, hogy tesz-e valamit a szlovák kormány azon ultimátuma kapcsán, amely 24 órás határidőt adott a magyar félnek, hogy összehívja a szlovák–magyar vegyes bizottságot a kettős állampolgárságot érintő javaslat megvitatása érdekében Az új kormány hivatalba lépését követően kezdi meg a szokásos diplomáciai munkát is – szögezte le a majdani kormányfő. Orbán szerint a szlovákiai választásokon induló pártok folyamatosan provokálják Magyarországot, azonban ezeknek a provokációknak nem szabad felülni.

A most felálló kormány nem koalíciós lesz, hiszen a kormányba képviseletet adó két erő, a KDNP és a Fidesz már a választások előtt pártszövetséget hozott létre. E pártszövetség munkájára kérte és kapta meg az emberek támogatását. Egynemű kormány lesz tehát, amelyet egy pártszövetség ad – hangsúlyozta a sajtótájékoztatón Orbán Viktor. A két párt ennek ellenére úgy érezte, kell lennie egy dokumentumnak, amely azt a pillanatot rögzíti, amikor a Fidesz és a KDNP együtt, közösen vállalja fel a kormányzás feladatát. Ennek érdekében írták alá a szövetségesi szerződést, amelynek célja a nemzeti egység támogatása, szükség esetén védelme, és annak egyértelműsítése, hogy a nemzeti ügyek programjának megvalósítását mindkét párt feladatának tekinti. Ebben a programban a legfontosabb értéknek a munka, a család, az egészség és a rend minősül. – A kereszténydemokratáknak mindegyik területen van mondanivalójuk, de én elsősorban azt várom tőlük, hogy a család védelme érdekében nyújtsanak segítséget a jövőbeni kormánynak – emelte ki a leendő miniszterelnök.

Semjén Zsolt azt hangsúlyozta: a pártszövetség egésze magáénak vallja azokat az értékeket, amelyek a barna és a vörös szélsőséggel szemben fogalmazódtak meg Barankovics István Demokrata Néppártjában a múlt század negyvenes éveiben, s amelyek három alapvető pillére a szabadság védelmezése, a keresztényszociális gondolat érvényre juttatása és a mélységes nemzeti elkötelezettség. – A Fidesz egy néppárti jellegű, nagy gyűjtőpárt, a KDNP pedig kifejezetten világnézeti karakterű párt, s e kettő harmonikus együttműködése tette lehetővé azt a fantasztikus támogatást, amelyet a választásokon megszereztünk – emelte ki a KDNP vezetője.