Folytatás a szilveszteri számunkból
Ennek megfelelően nincs is egy nyugodt pillanata a donyecki mágnásnak. Mindenfelé két dzsip követi a testőreivel. Donecki házát, vagy inkább erődítményét négy méter magas betonkerítés védi, s ha ez nem lenne elég, több tucat harci kutya és még ennél is több biztonsági ember kész bármelyik pillanatban a bevetésre az ellen az őrült ellen, aki a milliárdos közelébe szeretne jutni. Amikor a szülővárosától 750 kilométerre lévő fővárosban tartózkodik, egy a belvárosban lévő több mint ezer négyzetméteres luxuslakásban piheni ki fáradalmait. Érzékeltetésképpen: az említett házban egy átlagos nagyságú lakásért legalább 2 millió dollárt kell fizetni. A leggazdagabb ukrán oligarcha hasznára 25 kohászati üzem dolgozik, tizenkét vállalkozása pedig az energiaiparban termel nem kevés jövedelmet számára. Gondoskodik arról is, hogy pozitív kép alakuljon ki róla. Saját napilapja, televíziója és rádiója van. Az ország nevét viselő tévéje kizárólagos közvetítője a Sahtar Doneck bajnoki mérkőzéseinek.
És ezzel elérkeztünk Ahmetov kedvenc szórakozásához. Roman Abramovicshoz hasonlóan számára is szent dolog a foci. Noha megtehetné, mégsem nem áldoz olyan horribilis összegeket városának csapatára, mint Londonban élő barátja, de így is megnyerték az idei bajnokságot és a kupát. Mindenesetre remek üzleti érzékére vall, hogy sok más klubtulajdonostól eltérően futballhobbija mindent összegezve még pénzébe sem kerül, hiszen az elmúlt gazdasági év adatai alapján, ha csekély mértékben is, de jövedelmező volt a Sahtar pénzügyi mérlege.
Tetemes a lemaradása a toplista második helyét elfoglaló Viktor Pincsuknak. Mint már említettük, Viktor Juscsenko elnök elődjének, Kucsmának a veje. Azt mondják, már azelőtt is tetemes vagyona volt, mielőtt nőül vette volna Olena Francsukot, aki akkor, nevéből is látszóan már túl volt egy sikertelen házasságon. A Kucsma lány második frigye nemcsak pénztermelékenység terén volt produktív, két közös gyermekük van. A 47 éves oligarcha szintén a kohászatból nyeri pénze nagy részét, aminek összértékét 8,8 milliárd dollárra becsülik. Legújabb hóbortja, hogy ismert politikusokat és zenészeket csábít Ukrajnába. Az ő meghívására járt a közelmúltban az országban Bill Clinton volt amerikai elnök, Gerhard Schröder leköszönt német kancellár, Kofi Annan egykori ENSZ-főtitkár, de említhetnénk a Nobel-békedíjas Muhammad Yunust is. Idén pedig Paul McCartneyt csábította Kijevbe. Viktor Pincsuknak van egy jótékonysági alapítványa is, amely sok egyéb mellett kiemelten támogatja a tehetséges, de szociálisan hátrányos környezetből származó fiatalokat. Három televíziója s még ennél is több újságja van. No és ő sem szerénykedik, ha házról van szó. Tavasszal 160 millió dollárért vásárolt egy ötszintes lakóépületet Londonban. A korábban leánypanzióként funkcionáló épületre még húszmilliót költött. Saját mozitermet alakított ki, japán kertjében pedig mesterséges vízesés is van. Az angol főváros Kensington negyedében vett előkelő házával olyan illusztris szomszédokra tett szert, mint Moszkva főpolgármestere, Jurij Luzskov, az indiai acélmágnás Lakshmi Mittal, vagy éppen Oroszország ötödik leggazdagabb embere, Leonyid Blavatnyik. Valószínűleg van miről beszélgetniük…
Több értelemben is színes egyénisége a topgazdagoknak Volodimir Bojko. A szocialista eszmék és párt nagy-nagy szimpatizánsa meglehetősen későn, 69 évesen jött rá, hogy vagyona megóvása és gyarapítása érdekében nem ártana kapitalista módon viselkedni. A Donyec-medencében, Mariupol városában működő vasgyára eddig köszönömért javított hidakat, utakat, támogatta a helyi rendőrséget, finanszírozta a város iskoláit és óvodáit. Mostanáig. A jótékonykodás felhagyása és a válság beköszönte miatt több ezer embernek kénytelen megköszönni eddigi munkáját. Bevallása szerint eme döntésének meghozatalával évekig gyötrődött, de csak meghozta, mert attól fél, 3,22 milliárdos vagyonából a végén semmi sem marad hozzátartozóinak. Bojko irodájának falán ma is egy Lenin-portré díszeleg…
SZÁM(OS) TÉNYEK
Az ukrán top50 tagjainak együttes vagyona az ország gazdasága nemzeti össztermékének 85%-át teszi ki. A leggazdagabb japán, Hirosi Yamauchi, a Nintendo társtulajdonosa csak a harmadik, míg a dél-koreai milliárdos, a Hyundai gazdája, Csung Mong Dzsun a kilencedik lenne Ukrajnában. Amennyiben a top50 tagjai vagyonuknak csupán 10%-áról lemondanának, abból a pénzből (11,2 milliárd dollár) egy évig működhetne Grúzia, Örményország és Azerbajdzsán, ugyanis az említett kaukázusi országoknak ennyi az éves költségvetésük. A top50 pénze háromszor több, mint amennyi külföldi befektetés érkezett az országba az 1991-es függetlenné válás óta. Vagyonuk negyedéből Ukrajna sikeresen megrendezhetné a 2012-es foci-Eb-t. Amennyiben szétosztanák pénzüket, Ukrajna valamennyi állampolgárának 2,5 ezer dollár jutna.
