2024. július 17., szerda

Két beszéd között

Hiába teltek el napok azóta, a hét legjelentősebb (nyilvános) politikai eseménye a kormányfő hétfői évértékelő beszéde volt. A február 7-i, immár tizenharmadik országértékelést ezúttal a Millenárison tartotta Orbán Viktor , a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület felkérésére. Hogy mi mindent mondott, arról mi is, mások is beszámoltak. Hogy mit nem mondott, arról az ellenzék számolt be – mi pedig átvettük. A miniszterelnök beszédének a Magyarország megújul címet adta, s tagadhatatlan, hogy fel is vázolta egy jobb világ képét.

Ahogyan az is tagadhatatlan, hogy ebből a vázlatból nem derült ki, egészen pontosan hogyan is gondolja megvalósítani elképzeléseit. Szép, ívelt beszéd volt, amely gondosan nélkülözött minden olyan adatot, amely az Orbán-kormány regnálásának kilenc hónapját értékelte volna. Tény viszont, hogy a vájt fülűek kihallani vélték mondataiból a „strukturális átalakításokra” vonatkozó felkészítést is. Beszélt ugyanis arról, hogy nem halasztható tovább a költségvetés kiadási oldalának módosítása és az államadósság csökkentése, ez pedig átlagpolgárnak rendszerint nem szokott jót jelenteni, noha az országnak rendszerint hasznára válik. Minderről azonban egyelőre nem tudtunk meg többet.

Persze, egészen biztos, hogy vannak, akik már jóval tájékozottabbak, mint az átlagpolgár. A Fidesz és a KDNP ugyanis szerdától péntekig kihelyezett frakcióülést tartott Siófokon. Természetesen zárt ajtók mögött. Az előzetes bejelentések szerint ezen a maratoni értekezleten a fő téma az alkotmányozás és annak menetrendje volt, Szájer József EP-képviselő beszámolt az új alkotmány előkészítésével kapcsolatos nemzeti konzultációról, Orbán Viktor kormányfő pedig értékelte az elmúlt időszakot, és megjelölte a tavaszi parlamenti ülésszak kormányzati célkitűzéseit. A frakcióülés témája volt az elszámoltatás eddigi eredményessége is. A kiszivárgott hírek szerint volt ám kőkemény harc is; a KDNP-sek mindenképpen szigorítani tervezték az abortusztörvényt, a Fidesz ebbe nem akart belemenni…

Sok újságíró szeretett volna az elmúlt napokban légy lenni a siófoki frakcióülésnek otthont adó épület belső falainak egyikén. Jó lett volna hallani, hogy tényleg hogyan is néz majd ki az a kiadáscsökkentés, tényleg lesz-e „hamburgeradó”, mennyire komoly, hogy felülvizsgálják a rokkantsági nyugdíjban részesülők rokkantságának mértékét, tényleg eltörlik-e azt a sziklakeménységűnek hitt szabályozást, miszerint minden 65. életévét betöltött személy ingyen utazhat bárhonnan bárhová… De ami késik, nem múlik: a Növekedési és Stabilitási Programnak keresztelt dokumentumot első olvasatban már szerdán megtárgyalja a kormány, s akkor már lesznek bizonyos konkrétumok is.

Várható, hogy már hétfőn kapunk mindebből némi ízelítőt: kezdődik ugyanis az Országgyűlés tavaszi ülésszaka, s Orbán Viktor ebből az alkalomból is mond beszédet. Mivel elég valószínűtlen, hogy ugyanazt mondja el, mint egy héttel korábban, kénytelenek vagyunk némi újdonságra számítani. Meg hát aztán a parlament a politikai adok-kapok elrendelt helyszíne, várható tehát, hogy legalább minimális mennyiségű konkrétumot kapjon az ellenfél, amibe belekapaszkodhat.

Már csak kettőt kell aludni tehát. Addig pedig lehet elmélkedni azon, hogy mi szüksége is volt a második Gyurcsány-kormánynak arra a moszkvai ingatlanbizniszre, amibe belekeveredett. Volt ugyanis a magyar államnak egy jó nagy épülete Moszkva központjában, amit 2008-ban eladott. Csakhogy a vevő már 2005-ben előszerződést kötött az eladóval, amit viszont nem tehetett volna meg, hiszen az eladónak (a magyar államnak) előbb pályázatot kellett volna kiírnia az ingatlanra. Amelyet ráadásul a 8–13 milliárd forint helyett, amennyit orosz ingatlanbecslők szerint az épület ért, alig 3,5 milliárdért adtak el. Az ügy miatt a héten feljelentést tett a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal, de már korábban megkezdődött egy ügyészségi eljárás is. Aztán a héten előállítottak három embert (a moszkvai exnagykövetet, a külügy egykori államtitkárát és a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő korábbi vezetőjét) hűtlen és hanyag kezelés, valamint magánokirat-hamisítás miatt, akiket aztán el is engedtek, szabadlábon védekezhetnek majd. Ügyvédeik egyelőre a tévéstúdiókat járják, s most még figyel is rájuk az ország. De ha a kormánypárti képviselők visszatérnek a siófoki kirándulásról, valószínűleg elhomályosul majd ez az intermezzo. Sokkal fontosabb, húsba vágóbb, maibb témákkal kell majd foglalkozni.