2024. július 17., szerda

Demokráciaépítés tapasztalatátadással

A szomszédságpolitikáról tárgyalnak Budapesten egy konferenciasorozat befejezéseként
Gyarmati István, Németh Zsolt és Siri Ellen Sletner (Fotó: Mihájlovits Klára)

Csütörtökön kezdődött Budapesten az a kétnapos konferencia, amelyet a Demokratikus Átalakulásért Intézet (ICDT) szervezett A Visegrádi Együttműködés tapasztalatainak átadása a Nyugat-Balkán és a Keleti partnerség országainak címmel. A rendezvényt Németh Zsolt külügyi államtitkár nyitotta meg.

Paradox módon a Keleti partnerség csúcstalálkozó elhalasztása lehetőséget teremt arra, hogy az Európai Unió átgondolja szomszédságpolitikáját, és lehetőséget teremt nekünk, magyaroknak arra, hogy immáron ne csak az egész keleti szomszédságért, hanem a déli és keleti szomszédságért együttesen tudjunk felelősséget vállalni – mondta el a rendezvény sajtótájékoztatóján Németh Zsolt. A külügyi államtitkár szerint a demokráciaépítés kerül majd a közeljövőben a szomszédságpolitika fókuszába. Eddig ugyanis déli és keleti szomszédságpolitikáról beszélt az EU, mára viszont nyilvánvalóvá vált, hogy a puszta földrajzi megkülönböztetés az eszközök tekintetében felülvizsgálatot igényel: „Már nem a kereskedelmi, üzleti kapcsolatok jelentik a szomszédságpolitika fő irányát, hiszen a demokráciaépítés nagyon szorosan felzárkózott a gazdasági és biztonságpolitikai ügyek mellé” – emelte ki Németh Zsolt, aki szerint közös feladat ezt a harmadik tényezőt megerősíteni és az együttműködés centrumává tenni. „Ebben nekünk, magyaroknak olyan tapasztalataink vannak, amelyeket mindenképpen szeretnénk felajánlani másoknak is” – tette hozzá. Az államtitkár szerint az ICDT azon törekvése, hogy létrehozzon egyfelől egy Nyugat-Balkán Alapot, másfelől pedig egy Keleti Partnerség Alapot, nem pusztán illeszkedik a magyar külpolitika fő irányába, hanem az új intézmények fontos szereplői is lehetnek annak a munkának, amit Magyarország és az EU a szomszédságpolitika területén szeretne végezni.

Siri Ellen Sletner, Norvégia budapesti nagykövete hangsúlyozta: országa fontosnak tartja, hogy hozzájáruljon a demokrácia, a partnerség és a regionális együttműködés erősítéséhez oly módon is, hogy anyagilag támogatja az ICDT-éhez hasonló projektek megvalósítását.

Gyarmati István, az ICDT igazgatója kiemelte: a demokráciaépítés egy soha le nem záruló folyamat, a konferencia témájául szolgáló program elsődleges célja pedig a Visegrádi Együttműködésben szerzett tapasztalatok átadása a demokrácia, a partnerség és a regionális együttműködés erősítése terén

a Nyugat-Balkán és a Keleti Partnerség országainak. A kétnapos tanácskozás tulajdonképpen egy konferenciasorozat zárórendezvénye. A konferenciasorozat ideje alatt tartottak négy regionális találkozót az érintett térségek kormányzati és nem kormányzati szervezeteivel, illetve az EU intézményeinek részvételével. A zárórendezvényen szó esett arról, hogy a regionális együttműködés miként tudja elősegíteni a biztonságot és a stabilitást, hogy milyen lehet a határ menti együttműködés és a civil szervezetek, valamint a gazdaság szerepe a regionális kapcsolatok alakításában. A résztvevők megvitatják a civil társadalom és a regionális együttműködés fejlesztését elősegítő regionális alapok (a Keleti

Partnerség Alap és a Nyugat-Balkán Alap) megvalósíthatóságáról készült tanulmányokat.

A kétnapos tanácskozáson részt vett többek között Dejan Šahović, Szerbia budapesti nagykövete, Vesna Gordanić, a nagykövetség munkatársa, Maja Bobić, az Európai Szerbiáért Mozgalom képviselője, Bojana Jevtović, a Građanske Inicijative programkoordinátora és Lidija Topić, a brüsszeli székhelyű Regional Cooperation Council munkatársa.