2024. július 17., szerda

Szívesen látják a kettős állampolgárokat is

Kifejezetten jó a magyar–szerb rendőri együttműködés – Toloncegyezményt írt alá Budapesten a két ország belügyminisztere
Ivica Dačić és Pintér Sándor egyaránt elégedett az együttműködéssel (Fotó: Beta/AP)

– Szeretnék köszönetet mondani a magyar belügyminisztériumnak azért a támogatásért, amelyet az uniós integrációs folyamatok során kaptunk az elmúlt években – mondta a találkozót követő sajtótájékoztatón Ivica Dačić. A szerb tárcavezető leszögezte: a magyar–szerb rendőri együttműködés kiváló, ezt számos jól sikerült, nagy jelentőségű, közösen végrehajtott akció is bizonyítja. Elmondása szerint Magyarország és Szerbia ugyanazokkal a rendészeti gondokkal küszködik, mint Európa más országai is: a szervezett bűnözéssel, az illegális migrációval, a fegyver-, kábítószer- és embercsempészettel, valamint a gazdasági bűnözéssel és pénzmosással.

„Aláírtuk a toloncegyezményt, aminek rendkívüli jelentősége van, hiszen sokan próbálkoznak Macedónián, Szerbián és Magyarországon keresztül eljutni az EU-ba. Elsősorban pakisztáni, afganisztáni és albán illegális migránsokról van szó” – magyarázta Ivica Dačić.

A szerb belügyminiszter elmondása szerint Belgrád számára rendkívül nagy gondot jelent a hamis menedékkérők nagy száma; Szerbiában egy kormányzati szintű bizottság foglalkozik ezzel a kérdéssel, s ez a testület a jövőben szoros kapcsolatban lesz majd a magyar rendőri szervekkel annak érdekében, hogy véget vessenek a jogtalan menedékkéréseknek.

A két belügyi tárca megállapodást készít elő, amely a katasztrófavédelemben való együttműködést szabályozná, valamint egy olyan egyezményt, amely a Horgos és Röszke közötti határátkelőn tervezett, közös, magyar–szerb kapcsolattartási szolgálati hely létrehozására irányul. Pintér Sándor szavai szerint a magyar Belügyminisztérium elkötelezett amellett, hogy ez utóbbi megállapodás még az idén létrejöhessen.

„A szerb belügyminisztérium nagyon jó kapcsolatokat ápol a vajdasági magyar pártok képviselőivel. Ennek is köszönhető, hogy tavaly 40 százalékkal csökkent a magyarellenes incidensek száma” – mondta Dačić, hozzátéve: tavaly 21 magyarellenes megnyilvánulást jelentettek, ezek közül kettő fizikai támadás volt, a többi névtelen, fenyegető telefon vagy falfirka. A belügyminiszter elmondása szerint mindkét támadás elkövetőit letartóztatták. Említést tett arról is, hogy a belügyminisztérium felhívást tett közzé annak érdekében, hogy a nemzeti közösségek tagjai minél nagyobb számban jelentkezzenek belügyi munkára. A Magyar Szó azon kérdésére, hogy ez a felhívás mennyire lehet hatásos, ha a vonatkozó törvények értelmében kettős állampolgár nem lehet rendőr, márpedig a vajdasági magyarok igen nagy számban folyamodnak magyar állampolgárságért, Ivica Dačić azt válaszolta: a kormány feltett szándéka, hogy még az idén megvizsgálja, hogyan módosítható ez a törvény. „A törvény sokkal korábban született, mint ahogyan én a belügyi tárca élére kerültem, s azt is hangsúlyoznám, hogy nemcsak a magyarokra vonatkozik, hanem a boszniai, montenegrói, horvátországi kettős állampolgárokra is. A belügyminisztériumban vannak olyan munkahelyek is, amelyekre nem vonatkozik ez a megkötés, itt máris szívesen látjuk a kettős állampolgárokat. A törvény módosítása során figyelembe vesszük az európai gyakorlatot is. Érdekünk, hogy a nemzeti kisebbségek tagjai jelen legyenek a rendőrség kötelékében, olyan megoldást fogunk keresni, hogy ezt biztosíthassuk, ugyanakkor pedig nemzetbiztonsági szempontoknak is eleget tegyünk” – emelte ki a szerb belügyminiszter.

Pintér Sándor megerősítette: kifejezetten jó a magyar–szerb rendőrségi együttműködés. „Találkozónk alapvető célja az volt, hogy Szerbia és Magyarország közrendjét és közbiztonságát még magasabb színvonalra emeljük. Áttekintettük azokat az egyezményeket, amelyeket korábban írt alá a két ország, megvizsgáltuk, hogy milyen színvonalon történt azok végrehajtása” – tette hozzá a magyar belügyminiszter. Elmondása szerint mindkét ország szeretne javítani a határrendészeti tevékenységen, s ennek érdekében kinevezték a megfelelő szakembereket. Pintér leszögezte: áttekintették a Duna-stratégia végrehajtandó feladatait, amelyek elsősorban a szervezett bűnözés megakadályozásával (különösen a kábítószer- és emberkereskedelemmel, illetve a csempészettel) kapcsolatosak. A magyar és a szerb hatóságok a jövőben közösen ellenőrzik majd a veszélyes anyagok és hulladékok szállítását is.