2024. július 16., kedd

A kormány eltörli a keretszámokat

Budapesti tudósítónktól

Szombaton a kormányfő egy videoüzenetben, tegnap pedig az emberi erőforrások minisztere sajtótájékoztatón jelentette be: a magyar felsőoktatásban eltörlik a keretszámokat, mindenkit, aki teljesíti az egyetemi felvételhez szükséges pontszámot, felvesznek az egyetemre, főiskolára. Részleteket egyelőre nem tudni, azokról a szerdai kormányülést követően tájékoztatnak az illetékesek.

Orbán Viktor szombaton egy, a Facebookra feltöltött videoüzenetben tájékoztatta az ország nyilvánosságát: aznap délután fiatalokkal egyeztetett a magyar felsőoktatásban kialakult helyzetről. A beszélgetést hasznosnak minősítette, mert annak alapján meg lehetett hozni néhány döntést. Ezek értelmében a 2013-tól felvételiző diákok két feltétel teljesítése esetén tanulhatnak ingyen: ha elérik a bejutáshoz szükséges minőségi korlátot (ami egy meghatározott felvételi pontszámot jelent), és ha diplomájuk megszerzése után Magyarországon vállalnak munkát. A miniszterelnök kiemelte, ez azt jelenti, hogy a kormány eltörli a keretszámokat: „Úgy látom, a diákok úgy gondolják, hogy a keretszámok valójában elzárják a lehetőséget előlük, nem teszik lehetővé, hogy bekerülhessenek szándékaik szerint az egyetemekre és főiskolákra" – indokolta álláspontját. Majd hozzátette: „Világossá kell tenni a szabályozásban, hogy azok, akik tanulni akarnak Magyarországon, elérik a tanuláshoz szükséges minőségi korlátokat vagy követelményeket – ez ma 240 pont a bekerülés tekintetében –, és elszántak, hogy tanuljanak, és utána Magyarországon szeretnének dolgozni, no, az ő számukra mindenfajta eladósodás nélkül továbbra is ingyenesnek kell maradnia az egyetemi és főiskolai oktatásnak”.

Ahogyan arról már a Magyar Szó többször is beszámolt, egyetemi hallgatók, oktatók, tanárok, középiskolások és szülők a múlt hét folyamán országszerte demonstráltak azok ellen a felsőoktatási keretszámok ellen, amelyek egy, az oktatási államtitkárság által előkészített tervezetben szerepeltek, s amelyek értelmében a jövőre egyetemre iratkozók több, mint 80 százalékának valamilyen mértékben pénzelnie kellene tanulmányait, s erre forrásként a Diákhitel2 konstrukciót ajánlotta az államtitkárság. A kormányfő a múlt hét elején még azt írta egy nyílt levélben: a kormánydöntés semmilyen meglepetést nem okozott, csütörtökön pedig azt ígérte: a hét végéig megoldja a felsőoktatásban kialakult helyzetet, mert a rendszer átalakításával mindenki jól jár, csak még idő kell ahhoz, hogy ezt mindenki be is lássa.

Ehhez képest hatott a meglepetés erejével a szombati Facebook-videó. Amely azt követően készült, hogy Orbán Viktor találkozott a Fidelitas tagjainak egy csoportjával. Még aznap a kormányfő levelet írt Balog Zoltánnak, az Emberi Erőforrások Minisztériuma vezetőjének, akinek szerdáig kell kidolgoznia a felsőoktatás új koncepcióját.

Jelenleg legalább 240 pontot kell összegyűjtenie annak, aki valamely magyarországi felsőoktatási intézménybe jelentkezik. A diákok összesen 500 pontot szerezhetnek tanulmányi eredményeik, érettségi vizsgáik, nyelvvizsgáik és más kritériumok alapján. Az egyelőre nem világos, hogy az új koncepcióban a 240-es ponthatár (amely közepes bizonyítvánnyal is könnyen elérhető) vagy ennél magasabb lesz-e a bejutási küszöb a választott egyetemre. Arról sem tudni semmit, hogy az egyes egyetemekre, karokra, szakokra minden jelentkezőt felvesznek-e, mint ahogy arról sem, hogy mi lesz az egyetemek finanszírozásával – a keretszámok eddig ugyanis azt jelölték, hogy az egyes szakokon hány hallgató képzését fizeti teljes egészében és hány hallgatóét részben az állam.

A tegnapi sajtótájékoztatón Gíró-Szász András kormányszóvivő leszögezte: nem a felsőoktatási koncepción változtat a kormány, hanem annak egy elemét teszi világosabbá. Balog Zoltán miniszter azt mondta: előbb a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával egyeztetne a keretszám nélküli rendszerről. A kormányszóvivő szavaiból arra lehetett következtetni: várhatóan szakonként eltérő lesz a meghatározott bejutási pontszám, mert így biztosítható, hogy az állam számára preferált szakokra több diákot vegyenek fel. Gíró-Szász András elismerte, hogy a kormányzat a döntés meghozatalakor figyelembe vette az elmúlt időszak hét diáktüntetéseit.

A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája a tegnapi sajtótájékoztatót követően Facebook-oldalán reagált az elhangzottakra: „A sajtótájékoztató egyértelművé tette, hogy teljes bizonytalanság uralkodik a kormány felsőoktatás-politikájának háza táján, és az most, a felvételi időszak kellős közepén, karácsony előtti héten 3 nap alatt kívánja megoldani egy teljesen új, a magyar hagyományoktól idegen elképzeléssel mindazt, amire az elmúlt két év nem bizonyult elegendőnek” – olvasható a bejegyzésben. A diákok másik érdekvédelmi szervezete, a Hallgatói Hálózat szerint Orbán Viktor továbbra is „ködösít”, ezért a fiatalok megtartják korábban már bejelentett mai és szerdai demonstrációjukat.