2024. július 17., szerda

Támadások kereszttüzében

Kukorelly Endre belefáradt a parlamenti munkába, és ez írói tevékenységére is kihatott

Budapesti tudósítónktól

Míg a hét első felében Magyarországon minden írni, olvasni és beszélni tudó ember a közéletben az azeri baltás gyilkos kiadatásával kapcsolatos véleményét fogalmazta meg, addig a másodikban egy régen eldöntöttnek hitt kérdés foglalkoztatta a nyilvánosságot. Nevezetesen, hogy kell-e, lesz-e egyáltalán megállapodás a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és Magyarország között.

A Magyar Nemzet ugyanis csütörtökön közzétett egy listát, amely összegzi, hogy mit vár el a Valutaalap Budapesttől az egyezség és a hitel fejében. A lista nyugdíjcsökkentést, a bankok anyagi támogatását, a családtámogatások megvonását és sok minden mást is tartalmaz, amitől egy kormánynak (és egy ország polgárainak) borsódzik a háta. Néhány órával később Orbán Viktor miniszterelnök egy videóüzenetben pedig kijelentette: „ezen az áron, így nem” kell megállapodni.

Az ellenzéki politikusok és a gazdasági elemzők azonnal tiltakoztak a Magyar Nemzetben megjelent lista kapcsán, mondván, az IMF nem szokott ilyen explicit feltételeket szabni, ráadásul a tárgyalások eddigi menete nem is utal ilyesmire. Az Index megszerezte azt a (kormány által titkosan kezelt) levelet, amit az IMF–EU páros írt a hiteltárgyalások első fordulójának lezárása után: ebben diktátumok nincsenek, csak évek óta sürgetett intézkedések iránti igény.

Mindezek után tegnap a kormányfő a szokásos péntek reggeli, Kossuth Rádiónak adott interjújában azt közölte: mégiscsak lesz megállapodás. Orbán elmondta: csütörtökön az Európai Unió tárgyalt Magyarország helyzetéről, az IMF–EU-tárgyalódelegáció uniós része pedig letett egy jelentést a közösség pénzügyi és gazdasági bizottságának a magyar tárgyalásokról. A kormányfő szavaiból az vehető ki, hogy ez a dokumentum tartalmaz „egy nagy, legalább harminc javaslatból álló halmazt”. Orbán Viktor szerint „ezen az alapon nem lesz megállapodás”, ezeket az IMF–EU-elvárásokat ugyanis a magyarok nem tudják elfogadni. A kormányfő hozzátette: a kabinet a következő hét–tíz napban alternatív IMF–EU-tárgyalási pozíciót dolgoz ki.

S nem mellékesen: a kormányfő az azeri kiadatási botrány kapcsán kijelentette: Magyarország nemcsak jóhiszeműen, hanem az európai jogi hagyományt, előírásokat, civilizációs normákat betartva járt el. „Ez a történet nem Magyarországról szól, hanem két másik országról, ez nem a mi konfliktusunk” – mondta.

Mindezek mellett apróságnak tűnhet, hogy Kukorelly Endre lemondott parlamenti mandátumáról. A jeles író az LMP színeiben politizált a parlamentben eddig; a párt országos választmánya szerdán szavazott arról, hogy Kukorelly lemondjon-e mandátumáról. Erre a képviselő kérte társait. Heltai László választmányi szóvivő szerint Kukorelly belefáradt a parlamenti munkába, és ez írói tevékenységére is kihatott.

Az még kevesebbeknek ütötte meg az ingerküszöbét, hogy az MSZP korábbi prominense, Molnár Gyula egykori újbudai polgármester visszatér a politikai és közéletbe, miután bűncselekmény hiányában felmentette őt a bíróság egy ellene indított ingatlanügylet miatti perben.

Valamivel többen kapták azonban fel a fejüket arra a hírre, miszerint Roma Gárda alakult Pécsett. Az egyesület vezetője, a magát Daflics ezredesnek nevező Bagó Ferenc a Dunántúli Naplónak azt mondta: a cigányok, zsidók és minden más, fenyegetettségben élő kisebbség érdekében kívánnak fellépni. Ahol támadás éri őket, vagy fenyegetés, ott megjelennek, és fenntartják a rendet addig, amíg nem érkeznek meg a rendőrök. A korábban már lopásért elítélt, büntetett előéletű férfi azt ugyanakkor cáfolta, hogy fegyverek vásárlására indítottak volna gyűjtést. A Dunántúli Napló szerint a Pécsi Cigányok Egyesülete együttműködési megállapodást kötött más szervezetekkel, többek között a mohácsi kisebbségi önkormányzattal és a Magyar-Cigány Országos Biztonsági Hálózat Béke és Jogvédő Egyesülettel. Utóbbi vezetője azt mondta, jelenleg összesen három-négyszáz tagjuk van, de hat-nyolcezer új belépőre számítanak. Országszerte toboroznak. A hírt szerdán tette közzé az Index, csütörtökön azonban már arról írt a portál: kommandósok fogták el és vették őrizetbe „Daflics ezredest”, mert bűncselekményt követett el azzal, hogy büntetett előéletűként szervezetet alapított. Hivatalosan: a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság közlése szerint a közbiztonság, közrend fenntartására irányuló tevékenység jogellenes szervezésének megalapozott gyanúja miatt eljárás indult ismeretlen tettes ellen. A megyei cigány önkormányzat vezetője is megnyilatkozott, mondván: elhatárolódik a Roma Gárdától.

A heti hírek között a „futottak még” kategóriába tartozik, hogy megkezdődött a tanév, és ennek kapcsán az Emberi Erőforrások Minisztérium oktatási államtitkársága közölte: közvélemény-kutatást végezne, hogy felmérje, mit gondol a társadalom az iskolaköpeny viseléséről. Mindezt annak kapcsán közölték, hogy Hoffmann Rózsa szakállamtitkár szerint az iskolaköpeny kötelező viselésének bevezetése jó ötlet, mert erősíti a fegyelmet és a közösséghez való tartozást, ráadásul a szülőknek is kevesebbet kellene költeniük ruhára. Szerencsére a minisztérium tájékoztatása szerint szó sincs arról, hogy már tervezik az iskolaköpeny kötelező bevezetéséről szóló rendeletet.