2024. július 16., kedd

Az áldozatokra emlékezve

NEMZETI GYÁSZNAP MAGYARORSZÁGON
Megemlékezők mécseseket gyújtanak a budapesti Terror Háza Múzeumnál (Beliczay László)


Budapesti tudósítónktól

Nemzeti gyásznap volt vasárnap Magyarországon: az 1956-os forradalom és szabadságharc áldozataira emlékezett az ország. 56 évvel ezelőtt ugyanis november 4-én szállták meg a szovjet csapatok Magyarországot és verték le az október 23-án kirobbant forradalmat.

A központi megemlékezések keretében tegnap sokan gyújtottak mécsest és helyeztek el virágot Budapesten, a Terror Háza Múzeumnál, az áldozatok falánál. A múzeum egy rendezvénynek is helyet adott, amelynek keretében az Irány Csoport emlékezett Gyarmati Dezsővel, az 1956-os olimpiai vízilabda-válogatott tagjával, Regéczy-Nagy László ezredessel, a Történelmi Igazságtétel Bizottság elnökével, valamint Horváth Attila jogtörténésszel, akik felidézték az 1956-os forradalom és az azt követő megtorlás történéseit.

Tisztelegtek a polgárok az Új köztemető 301-es és a Fiumei úti sírkert 21-es parcellájánál is, ahol a forradalom és szabadságharc áldozatai pihennek. A főváros XVIII. kerületében, a Hargita téren ’56-os emlékművet avattak, amely a kerületi önkormányzat kezdeményezésére Schmidt Máriának, a Terror Háza Múzeum főigazgatójának történészi és F.Kovács Attila Kossuth-díjas művész koncepciójának alapján készült. Az emlékművön mintegy 2500 áldozat neve szerepel kőbe vésve, azoké a hősöké, akik életüket adták a szabadságért.

A fővárosban több, a forradalomhoz és annak leveréséhez kapcsolódó helyszínen emlékeztek meg az utódok az ismert és a névtelen hősökről. Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára az 1956-os Juta-dombi emlékművet koszorúzta meg, de a kegyelet virágai díszítik a X. kerületi Kisfogház-emlékhelyet is. A szervezett megemlékezéseken túl a polgárok is elzarándokoltak egy-egy, a forradalom szempontjából jelentős helyszínre, tisztelegni az áldozatok emléke előtt.

Természetesen vidéken is voltak megemlékező rendezvények. Szombaton Tökölön Maléter Pálra, a forradalom után kivégzett egykori honvédelmi miniszterre emlékeztek a helyi repülőtér bejárata melletti Maléter-kopjafánál. „Hiszem, hogy az áldozat nem volt hiábavaló, s hogy ’56 valódi hősei még ma is üzennek nekünk: cselekedeteikkel példát mutatnak” – mondta emlékező beszédében Latorcai János. Az Országgyűlés alelnöke arra is emlékeztetett: 1956-ban, november 3-án Tökölön az ország sorsa dőlt el: „Többszörös árulás áldozatai lettünk: a két nagyhatalom már korábban megegyezett, a belső árulás, az ország eladása pedig végleg megpecsételte a forradalom sorsát” – mondta, utalva rá, hogy az volt az a nap, amikor a szovjetek Malétert egy tárgyalási ajánlattal Tökölre csalták, majd letartóztatták. A megemlékezésen részt vett Gyenes Judit, Maléter Pál özvegye is. Számos szervezet képviselője helyezett el koszorút az emlékhelynél.

Vasárnap Hódmezővásárhelyen Wittner Mária ’56-os halálraítélt, a Fidesz országgyűlési képviselője mondott beszédet. Szegeden a Nagy Imre-szobornál és a Dóm téri Magyar Pieta1956 szobornál voltak megemlékezések. Az elesettek és a megtorlás áldozatainak emlékére mutattak be szentmisét a budavári Mátyás-templomban, Miskolcon pedig a görög katolikus templomban tartottak ökumenikus istentiszteletet.

Tegnap a kora esti órákban a Parlament előtt, a Kossuth téren őrlángra állították a forradalom lángját. A nemzeti gyásznap programját emlékkoncert zárta a Szent István-bazilikában, ahol a MÁV Szimfonikusok előadásában Beethoven Eroica című szimfóniája hangzott el. A hangversenyen részt vettek az állami protokoll képviselői, a Magyarországra akkreditált diplomáciai testület tagjai és ’56-os szervezetek képviselői is.