2024. július 16., kedd

Aggódó tekintetek, forrongó indulatok

Budapesti tudósítónktól

A gazdasági kérdéseket értők és az azokkal foglalkozók mellett az utca embere is kissé aggódva várta az Európai Bizottság szerdán közzétett országjelentését: a múlt hónapban egy hét leforgása alatt a nemzetgazdasági minisztérium két megszorító csomagot is bejelentett, amelyek célja a költségvetés jövő évi hiánycéljának tartása. Egy negatív EB-jelentés újabb csomagot jelentett volna.

A Brüsszelből érkező hír azonban jó volt, a tervezett megszorítások egyelőre elegendőek ahhoz, hogy az idei és a jövő évi adatok biztosítottak legyenek. Az már kevésbé jó, hogy a jelentés szerint, ha a kormány folytatja a mostani politikáját, akkor 2014-ben elég keményen elszállhat a hiány. Ezért a testület szerint még további intézkedések kellenek ahhoz, hogy két év múlva is minden rendben legyen. Egyelőre azonban örülhet az ország, még akkor is, ha a Magyarország elleni túlzottdeficit-eljárás megszüntetéséről majd csak jövő év júniusában döntenek az illetékesek. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter persze optimista, szerinte az országjelentés pozitív bizonyítványt állított ki a magyar gazdaságpolitikáról.

Közben forrongtak a politikai indulatok az oktatási rendszer átszervezése miatt is. Az oktatási államtitkárság azt tervezi, hogy január elsejétől egyetlen nagy intézmény, a Klebelsberg Intézményi Központ vállalja át az önkormányzatoktól az általános és középiskolák fenntartását, s a jövőben a településnek, ahol az adott iskola található, az épület karbantartásán és a rezsiköltségek fizetésén túl nem lenne igazán köze ahhoz, hogy mi történik a falakon belül. Az erre vonatkozó törvénytervezetet csak a múlt héten nyújtotta be az államtitkárság a parlamentnek, állítólag úgy, hogy arról még a Fidesz-frakcióval sem egyeztetett. De nem ez az igazán kínos a történetben, hanem az, hogy még az államtitkárság is úgy látja: ezt a munkát nem lehet ennyi idő alatt elvégezni. Ugyanis nincs rá pénz. Legalábbis egy, a HVG.hu birtokába került, az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) vezetőjének és az oktatási államtitkárnak az aláírásával ellátott, nem nyilvános előterjesztés szerint. A kormányülésre készített belső anyag megállapításaiból kitűnik: az Emminek és az oktatási államtitkárságnak is több komoly aggálya van azzal kapcsolatban, hogy zökkenőmentes lesz-e a másfél hónap múlva bekövetkező átállás. Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke szerint nagy hiba lenne az oktatási rendszer átalakítását leállítani, és visszatérni abba a rendszerbe, ahogyan az korábban működött, de azt is túlzónak tartja, hogy az állam minden, az önkormányzatok által fenntartott iskolát a kezébe vesz. Pokorni meghagyta volna az iskolákat azoknál az önkormányzatoknál, amelyek elég nagyok, van elég bevételük, hogy fenntartsák az intézményeket.

A Medián közvélemény-kutató a héten közzétette október végi felmérését, amely szerint a kormánnyal elégedetlen választók között népszerű lett az Együtt 2014. Bajnai Gordon, az Együtt 2014 egyik vezetője a második legnépszerűbb politikus, pillanatnyilag Áder János köztársasági elnök előzi meg. A listán a harmadik Karácsony Gergely (LMP), a negyedik Mesterházy Attila (MSZP), míg a legjobb kormánypártiként az ötödik Varga Mihály (Fidesz). Orbán Viktor miniszterelnök a kilencedik, míg a 26-os lista utolsó helyezettje Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár (KDNP). A felmérés arra is rámutatott: ha az Együtt 2014 párt lenne, jelenleg a választani tudó és részvételüket biztosra ígérő szavazók 22 százalékának támogatását élvezné. Ezzel ők lennének a legerősebb ellenzéki párt. A Fidesz azonban még így is komolyan vezet, ugyanebben a választói körben 38 százalékot kapna.

Ezt az eredményt a politikai paletta jobb- és baloldalán egyaránt hitetlenkedéssel fogadták a sajtó és az elemzők. Pedig egyetlen eredményből nem lehet trendeket kiolvasni, így hát kicsit elhamarkodottnak tűnnek a nagy tanulságokat levonó következtetések.

Vannak azonban olyanok is, akik semmit sem akarnak a véletlenre bízni. A Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány a hozzá csatlakozó civil szervezetekkel emlékeztető kampányt indít, hogy felhívja az emberek figyelmét a Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon vezette kormányok negatív döntéseire. Egy kiadványban foglalnák össze az „elmúltnyolcévet” gazdasági és társadalmi szempontból, amit a 4,3millió magyarországi háztartásba akarnak eljuttatni. A CÖF mindezt adományokból kívánja pénzelni.

A heti szórakoztatásról természetesen Zagyva György Gyula gondoskodott ismét: a Jobbik parlamenti képviselője Eger belvárosában jogosítvány nélkül, lejárt műszaki engedéllyel vezette autóját, mindennek a tetejében egy olyan utcában, amelyikbe mindkét irányból tilos behajtani. Megtudhattuk így, hogy a formaságokra nem sokat adó politikus egy Chrysler volánjánál ül. Zagyva elismeri a vétségeket, és ki fogja fizetni a bírságot, abból sem csinált ugyanis titkot, hogy egyszer már megbüntették. A másik, ugyancsak a Jobbikhoz kapcsolódó hír, hogy egy újabb képviselő hagyta el a frakciót: Lenhardt Balázs lépett ki a képviselői csoportból. A Jobbik közleménye szerint „a távozás indoka a képviselő és pártvezetés közötti bizalmi viszony megromlása, valamint a Jobbik közép- és hosszú távú jövőjével kapcsolatos kibékíthetetlen stratégiai nézetkülönbség”. Lenhardt viszont úgy látja: „a jelenlegi keretek között a mostani frakcióval a nemzeti radikalizmus ügyét képtelenség előmozdítani”. A kilépés közvetlen kiváltó oka állítólag az volt, hogy Lenhardt feljelentette a pártot és az ügyüket eláruló Szegedi Csanádot befolyással üzérkedés és hivatali visszaélés gyanúja miatt. Lenhardt szerint Szegedi a mai napig bitorolja a párt által megszerzett EP-képviselői mandátumot. A feljelentést a párt önkényes eljárásként értékelte, és súlyos szankcióként visszahívta a parlamenti jegyző tisztségéből.