2024. november 23., szombat

Várhatóan tovább csökkennek a keretszámok

Budapesti tudósítónktól

A következő tanévtől várhatóan ismét csökken a felsőoktatásban résztvevő, államilag támogatott hallgatók száma – legalábbis ez derül ki egy, az Origo dokumentumából. A hírportál értesülései szerint ősztől mintegy nyolcezerrel kevesebb diák tanulhatna közpénzből.

A felsőoktatási keretszámok az idén jóval szerényebbek voltak mint a korábbi időszakokban: 2011-ben 53 500 diák kezdhette meg egyetemi tanulmányait állami támogatással. A portál birtokába került, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) oktatási államtitkárságán készült november 20-ai keltezésű, vagyis kedden véglegesített tervezet szerint az alapképzésben a jelenlegi 31 790-nel szemben jövőre csak 24 780 diák tanulmányát finanszírozná teljes egészében az állam. Újdonság, hogy az eddigi gyakorlattal szemben a részösztöndíjas helyeket nem egyes képzési területekhez csoportosította az államtitkárság, hanem hátrányos helyzetű, fogyatékkal élő, szülési szabadságon lévő hallgatóknak, kiemelkedő sportteljesítményt nyújtó diákoknak, illetve Magyarországon tanuló külföldieknek különítenék el.

Az Origo felhívja a figyelmet: a dokumentum szerint az eddig stratégiai fontosságúnak tartott, kiemelt képzési területek (az agár-, informatikai, műszaki és a természettudományos képzések) egyikén sem lesz állami résztámogatás, vagyis akit nem vesznek fel állami ösztöndíjas helyre, az a preferált területeken is csak költségtérítéses formában tanulhat majd 2013-ban. Ezt a tervezett keretszámszűkítést az államtitkárság a jelentkezések korábbi években tapasztalt alacsony számával magyarázza.

Jelentős újdonság, hogy míg az idén csak jelentősen csökkentették azoknak a leendő jogászoknak és közgazdászoknak a számát, akik a költségvetés terhére folytathatják tanulmányaikat, jövőre már egyetlen diák sem tanulhat állami pénzen ezeken a szakokon. Mi több, megszűnik az államilag támogatott, művészetközvetítésre felvehető hallgatói státus is. Ez azt jelenti, hogy csak az tanulhat mozgóképkultúrát, médiaismeretet, ének-zene és képi ábrázolást, kézművességet, környezetkultúrát és elektronikus ábrázolást, aki ezt teljes egészében ki is fizeti.

Az Origo dokumentuma arra is figyelmezteti a döntéshozókat: a tendencia, amellyel a 2011-es 53 450 főről 2014-re körülbelül 30 ezerre kívánja leszorítani a kormány az állami (rész)ösztöndíjasok számát „más európai uniós vagy nemzetstratégiai célkitűzések ellenében hat”. Az előterjesztés készítői modellszámítást is végeztek, amelynek eredményei szerint 2020-ra a teljes, 20–65 éves népesség körében is 1 százalékponttal, a 25–29 éves férfiak és nők esetében pedig 3, illetve 5 százalékponttal alacsonyabb lesz a diplomások aránya. A portál ugyanakkor hangsúlyozza: azt a megszerzett tervezet is megemlíti, hogy az állami ösztöndíjas helyek drasztikus létszámcsökkentésével, illetve egyes esetekben megszüntetésével a társadalmi egyeztetés során a Magyar Rektori Konferencia és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája sem értett egyet.

Hogy a tervezet csak tervezet marad-e, vagy a kormány is elfogadja, egyelőre nem egyértelmű. De sokáig nem lehet halogatni a döntést, januárban mindenképpen közzé kell tenni az egyetemekre, karokra, szakokra lebontott keretszámokat…

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás