Az egynapos szlovéniai látogatáson tartózkodó magyar kormányfő megerősítette azt az álláspontját, amely szerint értelmetlenek és kudarcra vannak ítélve azok a kísérletek, amelyeket ma Európában azért folytatnak, hogy megvédjék a válság előtt felépített gazdasági-társadalmi rendszert. A baj ugyanis sokkal nagyobb annál, mint azt gondolni szokás – vélekedett, jelezve, hogy Magyarországon ezért nem is strukturális reform, hanem egy bizonyos elképzelés szerinti és politikai kompromisszumok nélküli teljes megújulás és átszervezés zajlik.
Orbán Viktor ezt hétfői ljubljanai sajtótájékoztatóján mondta, miután megbeszélést folytatott Janez Janša szlovén kormányfővel, aki fontosnak nevezte az egymás országában élő szlovén, illetve magyar nemzetiségek identitásának megőrzését. A magyar kormány igyekszik minél versenyképesebbé tenni az országot, mindeközben azonban egy nagy adóssághegy alól is ki kell magát ásnia – mondta Magyarország helyzetét értékelve Orbán, hangsúlyozva: a kabinet tudja, hogy nem minden lépése hibátlan, de „az egész ország érzi, egy olyan nagy munkában vagyunk, amit, ha már belevágtunk, mindenképpen érdemes végigcsinálnunk”.
A szlovén–magyar kapcsolatokat konfliktusmentesnek, a szlovén gazdaságot pedig sikertörténetnek nevezte a kormányfő. Kitért arra is, hogy bepótolnak egy évekkel ezelőtti, ám késedelmet szenvedett megállapodást, amely két, szlovénok lakta magyarországi település közötti útszakasz megépítéséről szól. Éppen hétfőn hirdetnek eredményt az építkezést érintő közbeszerzési eljárásban, az út pedig 2013-ban megépül.
Janez Janša a sajtótájékoztatón gyümölcsözőnek nevezte a szlovén–magyar kapcsolatokat, külön kiemelve a Szlovéniában élő magyar és a Magyarországon élő szlovén kisebbségek helyzetét mint a hétfői tárgyalások egyik fő témáját, majd úgy fogalmazott: nagyon fontos, hogy a nemzetiségek megőrizzék identitásukat. Üdvözölte egyúttal, hogy megépül az említett, szlovénok lakta két magyarországi települést összekötő út, az ugyanis hozzájárulhat az életkörülmények javításához. A politikus szólt arról is, hogy Magyarország fontos gazdasági partnere Szlovéniának, e kapcsolat elmélyítése pedig kölcsönös érdek. Janša elmondta továbbá, hogy Magyarországhoz hasonlóan Szlovénia is támogatja a Nyugat-Balkán európai uniós integrációját.
A sajtótájékoztató előtt a miniszterelnökök aláírták az államhatáron átvezető közúti kapcsolatok fejlesztéséről szóló keretmegállapodást, a két ország innovációs hivatala a technológiai és innovációs területen való együttműködésről szóló dokumentumot írt alá, Szijjártó Péter, a miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára pedig a szlovén féllel a magyar–szlovén, szlovén–magyar tudományos szótár elkészítéséről rendelkező nyilatkozatot szignált.