2024. július 16., kedd

A kiállás ideje

Budapesti tudósítónktól

Több tízezer ember gyűlt össze advent első vasárnapjának délutánján Budapesten, a Kossuth téren, hogy az újnáci eszmék elleni tiltakozást jelenlétével fejezze ki. A Neonáciellenes Mozgalom demonstrációján Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője, Bajnai Gordon volt miniszterelnök, Mesterházy Attila, az MSZP elnöke, illetve Ungvári Tamás író mondott beszédet.

Bajnai Gordon: „A nácik ellen bárkivel össze lehet fogni, de még a hatalomért sem szabad soha összefogni a nácikkal”
Mesterházy Attila: „A fasizmus egy vírus, és a Jobbik a vírusgazda”
Rogán Antal: „Nem akarunk együtt élni olyan alantas, rasszista megnyilvánulásokkal, mint amilyeneket Gyöngyösi Mártontól hallottunk”

Hatalmas NEM feliratok várták a Kossuth téren mindazokat, akik úgy érezték, megjelenésükkel is kifejezik tiltakozásukat a Jobbik által képviselt antiszemita és neonáci eszmékkel szemben. A Neonáciellenes Mozgalom azt követően hirdette meg a nagygyűlést, hogy Gyöngyösi Márton, a Jobbik képviselője egy héttel ezelőtt a magyar Országgyűlésben kijelentette: össze kellene írni a zsidó-magyar kettős állampolgárokat, különösképpen azokat, akik a parlamentben, illetve a kormányban tevékenykednek, ugyanis ők „nemzetbiztonsági kockázatot jelentenek”. A szervezők szerint mintegy 50 ezer demonstráló a rendezvényt megelőzően óriáskivetítőkön nézhette végig Salamon András: Meséld el című rövidfilmjét egy, a budapesti zsidóüldözéseket túlélt kislány történetét, akit idős korában ugyanazon a Duna-parton támadnak meg újnácik, mint amelyiken a halálát gyermekként sikerült elkerülnie. A képsorok láttán a tüntetők ütemes Nem, nem! skandálásba kezdtek.

A demonstráció kezdetén a résztvevők közösen énekelték el a Himnuszt, majd Bombera Krisztina műsorvezető a jobbikos képviselő szavait felidézve emlékeztetett: ilyen nézetek hét évtizede nem kaptak hangot a magyar Parlamentben, akik pedig ez ellen demonstrálnak, azt szeretnék egyértelműsíteni: ezeknek a nézeteknek a jövőben is a politika margóján kell maradniuk, nem szűrődhetnek be a fősodorba. Felidézte a Magyarországon tapasztalható politikai megosztottságot is, s hozzátette: éppen ezért fontos, hogy még mindig, mindennek ellenére vannak olyan ügyek, amelyekben egyetérthetünk. „Ne legyenek illúzióink, a viták túlélik a mai, közös fellépést is, de a származási listák közös elutasítása mégis azt mutatja: ha a demokratikus minimumban nincs is egyetértés, abban egyetértünk: minden ember egyenlőnek született, mindenki egyenlő méltósággal rendelkezik” – emelte ki a műsorvezető, akit előbb Somló Tamás énekes, majd Rogán Antal követett a színpadon.

A Fidesz frakcióvezetőjét hatalmas ováció fogadta, aki elmondta: elérkezett a kiállás ideje. „Azért jöttem, mert ilyenkor nem maradhatok néma. Nem elég az erkölcsi felháborodás, ha valaki a 21. század Magyarországán a legnagyobb lelki nyugalommal a legelvetemültebb politikai gonoszság eszközeit ajánlja a magyarok figyelmébe” – mondta Rogán Antal, emlékeztetve: nem felejthetjük el, hogy a 20. század népirtásai mindig listázásokkal kezdődtek. „Nem akarunk együtt élni olyan alantas, rasszista megnyilvánulásokkal, mint amilyeneket Gyöngyösi Mártontól hallottunk” – hangsúlyozta a politikus, hozzátéve: nem tűrheti mindezt a gyermekei miatt sem, nem tűrheti, hogy felnövekvő fiai lelkét ilyen gondolatokkal mérgezzék egyesek. „Ma a Kossuth téren mi akasztunk táblát a gonoszság nyakába” – mondta Rogán, akinek beszédét ebben a pillanatban óriási taps szakította félbe.

Bajnai Gordon, az Együtt 2014 választói mozgalom képviselője beszédében nemcsak a zsidóellenességet, de a cigányellenességet is elítélte. „Olyan országot akarunk, ahol a félelem nélküli élet mindenki számára alanyi jog”– hangsúlyozta a volt miniszterelnök, aki szerint ma Magyarország nem működik normális országként, ennek tünete az is, hogy szenzációként kezelik, hogy három párt együtt lép fel valami ellen. Bajnai bocsánatot kért a cigánygyilkosságok miatt és amiatt, hogy akkor senki sem állt ki tüntetni az áldozatokért. Hangsúlyozta: az elmúlt 12 év politikája vakká és felelőtlenekké tette a politikusokat, akik nem vették észre, hogy nem lett volna szabad a baloldaliakat kommunistának, a jobboldaliakat náciknak bélyegezni. „Előbb vagyunk nemzetünkhöz hű magyarok és éppen ezért antifasiszták, mint jobb- vagy baloldaliak. A nácik ellen bárkivel össze lehet fogni, de még a hatalomért sem szabad soha összefogni a nácikkal” – hangsúlyozta az ellenzéki politikus, akinek beszédét többször szakították félbe Nácik, haza, Jobbik, oszolj! – skandálások.

Két szónoktársától eltérően Mesterházy Attila erős politikai indíttatású beszédet mondott. Meglátása szerint a Gyöngyösi-féle viselkedés nem hétfőn kezdődött, és ez nem is fog magától megoldódni. „A fasizmus ugyanis egy vírus, és a Jobbik a vírusgazda. De rajtuk kívül vírushordozó az is, aki árpádsávos zászlókat lenget, aki futballstadionokban zsidózik, és azok is, akik nyilas írókat akarnak piedesztálra emelni” – tette hozzá. Az MSZP elnöke felszólította Rogán Antalt, hogy pártja kétharmados többségét használja végre a fasisztákkal szemben, járuljon hozzá, hogy a parlamentben zárják politikai karanténba a Jobbikot. Hozzátette: pártja azt is vállalja, hogy amíg Gyöngyösi Márton a külügyi bizottság tagja, addig nem vesz részt a testület ülésein.

A demonstrációt az Együtt Jeruzsálemért Alapítvány facebookos kezdeményezésére szervezte meg a Mazsihisz, a Hit Gyülekezete és az Élet Menete Alapítvány, amelynek nevében Ungvári Tamás író mondott köszönetet a szónokoknak és a résztvevőknek. A szervezők képviselői a megmozdulás végén egy mappát adtak a pódiumon együtt megjelent szónokoknak, amely a Párizsi Békeszerződésnek a kisebbségek védelmére vonatkozó kitételét tartalmazta. Az egybegyűlt tömeg a közös megjelenést hosszan tartó„Szép volt, fiúk!”– skandálással jutalmazta.