2024. július 16., kedd

Orbán szerint vállalhatatlan a listázós beszéd

Budapesti tudósítónktól

Tegnap a magyar Országgyűlésben folytatódott annak a témának a megvitatása, amelyről lényegében a vasárnap szólt: a képviselők – de még a miniszterelnök is – felszólalásaikban ismételten a Jobbik képviselőjének múlt heti kijelentésével kapcsolatos véleményüket fogalmazták meg. Ezúttal azonban korántsem olyan konfliktuskerülő módon, mint tegnapelőtt a parlament előtt.

A Neonáciellenes Mozgalom vasárnapi demonstrációja kapcsán a napirend előtti felszólalások sorát Vona Gábor, a Jobbik elnöke kezdte, aki szerint nagykoalíció alakult pártja ellen. Párttársának egy héttel ezelőtt tett, a zsidók listázására vonatkozó kijelentése szerinte csak rossz fogalmazás volt, emiatt a képviselő bocsánatot kért, s az egész ügyet „a Fidesz–MSZP nagykoalíció fújta fel”. A jobbikos pártelnöknek Fónagy János fideszes államtitkár azt válaszolta, nem elég a bocsánatkérés. „Ha 1945-ben Szálasi Ferenc bocsánatot kért volna, akkor mit mondott volna?” – jegyezte meg a politikus, aki egyúttal a másik jobbikosnak, Novák Elődnek az állampolgárságot firtató kérdésére is válaszolt, mondván: nem kettős állampolgár, nem is hívő. „Apám és anyám zsidó volt, ebbe születtem” – jelentette ki a politikus, és a képviselők vastapssal jutalmazták.

A napirend előttiek sorában az LMP-s Szabó Tímea elégedettségét fejezte ki, hogy vasárnap a pártok felülemelkedtek a mindennapi csatározásokon és összefogtak a gyűlölet ellen. Rétvári Bence államtitkár válaszolt neki, mondván: csak egy szűk kisebbségnek tetszik az, amit a Jobbik képvisel a zsidókkal kapcsolatban.

Eközben a parlament alkotmányügyi bizottsága a szocialisták kezdeményezésére állásfoglalásban ítélte el Gyöngyösi Márton jobbikos képviselő múlt heti felszólalását, Balczó Zoltánt, az Országgyűlés jobbikos alelnökét pedig azért, mert levezető elnökként nem utasította rendre a képviselőt.

Az ülésteremben az ugyancsak szocialista Harangozó Tamás a Fideszt bírálta, mert a kormánypárt többször együttműködött a Jobbikkal. Rétvári Bence válaszában azt mondta: a Gyurcsány–Bajnai-korszak hívta életre azt az igényt, hogy a Jobbik bejusson a parlamentbe. Szerinte az MSZP a gyűlölet szításában érdekelt, míg a Fidesz nem, hiszen számos olyan szabályozást léptetett életbe, ami ez ellen van. A KDNP-s Varga László szerint a jobbikos listázó elképzelése lényegében a leginkább a határon túli magyaroknak és Magyarország nemzetközi hírének ártott.

A parlament munkájában tegnap részt vett Orbán Viktor is. A kormányfő sem tudta elkerülni, hogy szót ejtsen a listázós kijelentésről, noha nem tett eleget azoknak az MSZP-s megnyilvánulásoknak, amelyek a miniszterelnök elhatárolódását, elítélését követelték. Az MSZP-s Steiner Pál arra szólította fel a kormányfőt, hogy váltsa le Németh Zsolt külügyi államtitkárt, aki szerinte túlságosan puhán reagált a listázós beszédre. A miniszterelnök válaszában hangsúlyozta: visszautasítja a Németh Zsoltot ért bírálatot, az államtitkár ugyanis egész pályafutása során kiállt a kisebbségek és elnyomottak mellett. Orbán Viktor egyúttal véget vetett azoknak a találgatásoknak is, amelyek Rogán Antal frakcióvezetőnek a náciellenes beszéde kapcsán röppentek fel: a pártelnök megköszönte a Fidesz frakcióvezetőjének, hogy képviselte az egész kormányoldalt a vasárnapi rendezvényen. Orbán egyébként a listázós beszédet vállalhatatlannak nevezte: „Ameddig ezen a helyek állok, Magyarországon senkit sem érhet bántódás hite, meggyőződése vagy származása miatt. Mi, magyarok megvédjük zsidó honfitársainkat” – jelentette ki a miniszterelnök.