Budapesti tudósítónktól
Budapesten, Pécsett, Szegeden, Gödöllőn, Miskolcon, Győrön már tiltakoztak a hallgatók a teljes egészében támogatott állami ösztöndíjas egyetemi férőhelyek múlt héten bejelentett drasztikus csökkentése ellen. Az egyetemistákat tömörítő szervezeteket tegnap találkozóra hívta Balog Zoltán, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) vezetője, ők azonban elutasították a részvételt. A diákokat levélben tájékoztatta álláspontjáról a kormányfő. Mára a budapesti hallgatók újabb megmozdulást szerveznek.
Kedden Miskolcon, hétfőn Szegeden foglalták el egyetemi hallgatók néhány tanárukkal a helyi kormányhivatalt, s tartottak ott ülősztrájkot az egyetemistakövetelések érdekében. Szegeden hétfőn több százan az egyetem területén is demonstráltak az ellen, hogy a kormány a 2013/14-es tanévre a hallgatók több mint 80 százaléka számára részben vagy teljes egészében fizetőssé kívánja tenni a felsőfokú tanulmányokat. Gödöllőn a késő esti órákban a polgármesteri hivatal előtt demonstráltak a fiatalok. Budapesten egészen érdekesen alakult egy előre meghirdetett hallgatói fórum „utóélete”: az egybegyűlt diákok az összejövetel végén úgy döntöttek, utcára vonulnak, majd (meglehetősen ötletszerű, az előzetes tervezés minden jele nélkül) előbb egy kicsit elfoglalták a Petőfi hidat, aztán mégis csupán végigvonultak rajta, és a főváros Kiskörútján elsétáltak a Parlamentig, aztán felolvasták követeléseiket, és követelték Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár lemondását. Az akció spontaneitását jellemzi, hogy mire a híradók beszámolói alapján az emberek elindultak megnézni, mi is történik az Országgyűlés előtti Kossuth téren, a diákok már a Lánchídnál vonultak, majd fel is oszlatták a demonstrációt.
Az egyetemi hallgatók legfontosabb követelése, hogy a kormány azonnal állítsa vissza a 2011-es ingyenes férőhelyek számát, számolják fel a hallgatói szerződéseket (amelyek előírják, hogy a támogatott képzésben részt vevőknek a képzési idő kétszeresét kell Magyarországon ledolgozniuk), és az egyetemeknek járó támogatások csökkentése ellen is felléptek.
Az eredeti egyetemistafórumot szervező csoportok közül a Hallgatói Hálózat (HaHa) és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) is azonnal közleményben jelezte, hogy nem vállalják a felelősséget a menetért. A HOÖK mára szervez sokkal komolyabb demonstrációt a fővárosba, míg tegnap Pécsett, Győrben és Miskolcon voltak, ma pedig várhatóan Debrecenben is lesznek diákmegmozdulások.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumához tartozó oktatási államtitkárság hétfői közleményében azt írta: megérti, hogy a diákok „szeretnék valahogy kifejezni, tartanak a változásoktól”, de az államtitkárság bízik abban, hogy „az ellenállásból megértés lesz”, mert a változások a diákokért, nem pedig ellenük vannak. Tegyük hozzá: ennek a közleménynek a felolvasása után döntöttek úgy a diákok a hétfői fórumon, hogy utcára vonulnak.
A helyzet igazi érdekességét az adja, hogy a szegedi kormányhivatalban demonstráló hallgatókkal este több mint egy órán át egyeztetett a helyi kormánymegbízott, aki egyúttal fideszes országgyűlési képviselő is. Ígéretet tett, hogy közvetíti a kormány felé a hallgatók és az oktatók által megfogalmazott követeléseket. Az Index összefoglalót készített a Fidesz hétfői frakcióüléséről, amelyben az olvasható: a párt számos képviselője attól tart: az egyetemi keretszámcsökkentéssel a kormány az ellenzéki pártok felé tereli az egyetemistákat, és a gyermekeik iskoláztatásáért aggódó családokat. A portál újságírói ugyanakkor arról is beszámolnak: a kormánypárti politikusok nem sok reményt fűznek ahhoz, hogy Orbán Viktor miniszterelnök hajlandó lesz változtatni az álláspontján. Az Index úgy tudja: a frakcióülésen „nyíltan csak egyetlen képviselő szólalt fel”, Révész Máriusz személyében, aki az Országgyűlés oktatási bizottságának tagjaként hozta szóba a témát, azért, mert az elmúlt napokban az ügyben több megkeresést is kapott a nagycsaládosoktól, illetve egyetemi hallgatóktól.
A kormány egyébként kategorikusan kitart amellett, hogy nem nevezhető tandíjnak az egyetemi tanulmányokért fizetendő összeg, azt ugyanis részösztöndíjnak, illetve önköltségnek tekinti, amit mindenki kifizethet a Diákhitel 2 konstrukció révén, így senkit sem zár el a felsőfokú tanulmányoktól.
A HÖOK egyébként nyílt levélben hívta meg Orbán Viktor kormányfőt a mai demonstrációra. Nagy Dávid HÖOK-elnök szerint azért, mert már a hétfői demonstráción is mindenki a miniszterelnök véleményére volt kíváncsi. A kormányfő tegnap levélben válaszolt a megkeresésre, amelyben tudatta: a kormány döntéseivel „semmilyen meglepetést sem okozott”. Orbán Viktor emlékeztette Nagy Dávidot, hogy tavaly egyeztetett a diákok delegációjával. „Bizonyára emlékszik rá, hogy az akkor parlamenti vita alatt álló felsőoktatási törvényről szóló megbeszélésünkön részletekbe menően mutattam be önöknek a felsőoktatás több lépcsőben történő átalakításának tervét. A rektori konferencia is megtisztelt azzal bennünket, hogy a felsőoktatás átalakításáról érdemi egyeztetésekbe bocsátkozott” – szögezte le a kormányfő, hozzátéve: a kormány megalakulása óta nyílt lapokkal játszik.
Balog Zoltán, az Emmi tárcavezetője már tegnap reggel tárgyalásokra hívta a hallgatói képviseleteket, a HÖOK azonban, megköszönve Balog „gesztusértékű meghívását”, az egyeztetéseket egy későbbi időpontra halasztaná, mert előzőleg szeretne konzultálni az oktatásban részt vevő szakmai szervezetekkel. A miniszter ennek kapcsán kijelentette: örül, hogy „korrekt, intelligens választ” kapott, és hozzátette, ajánlata továbbra is áll.
Balog Zoltán ugyanakkor azt is elmondta: a kormány mai ülésén szó lesz a diákhitellel összefüggő módosításokról, de a keretszámokkal nem kívánnak foglalkozni.