2024. július 17., szerda

Drágul az élet

A vártnál magasabb az infláció – Mind többen keresik az akciós termékeket - MAGYAR GAZDASÁG
Léphaft Pál karikatúrája

Budapesti tudósítónktól

Erősödik a forint. Ez a kijelentés így, önmagában vélhetően túl sokat nem jelent a vajdasági ember számára, legfeljebb annyit, hogy ugyanannyi euróért, mint amennyit, mondjuk, decemberben beváltott Szegeden, ma már jóval kevesebb forintot kap. Ami viszont kínos a külföldi kisember, a (bevásárló)turista számára, nem biztos, hogy a gazdaság meg az ország egésze számára is az.

Gazdasági elemzők ezt úgy fogalmazzák meg, hogy 2011 eleje óta a forint az euróval szemben több mint 5 százalékot erősödött, ha viszont a magyar fizetőeszköz tavalyi legrosszabb árfolyamával vetjük össze a jelenlegi árfolyamot, már 9 százalékos erősödésről beszélhetünk.

Hogy a magyar gazdaság hogyan éli meg ezt a szokatlan tendenciaváltást, az hosszú és kimerítő elemzést igényelne. Számunkra inkább az érdekes, hogy a pénz erősödése ellenére az infláció jelentős mértékben nőtt Magyarországon. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint utoljára 1999-ben volt olyan tempójú a fogyasztói árak egyhavi márciusi emelkedése, mint az idén. Az Origo által megkérdezett szakemberek szerint a vártnál magasabb infláció hónapokig kitarthat, és ezen a forint erősödése sem tud segíteni. A múlt havi árak 4,5 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. Amit az átlagmagyar úgy érzékel, hogy hónapról hónapra egyre többet kell fizetnie ugyanazokért a dolgokért: a legnagyobb mértékben az élelmiszerek ára növekszik, de nem marad el emelkedésben az üzemanyagár sem. A KSH adatai szerint az élelmiszerárak emelkedésében elsősorban a cukor árának nem egész 30 (!), a liszt árának 10,5, a péksütemények árának 4,5, a kenyér árának 3,6 százalékos növekedése okozta. A boltokban egyre többen keresik a mindenféle akciós termékeket, de ez sem sokat segít: ma már nagyjából akciósan kerül ugyanannyiba a hús, a tej, a kávé, mint amennyibe akár fél éve került teljes áron…

Nem jár jobban az sem, aki ruhaneműt venne, mert bizony a ruházati cikkek ára ugyancsak emelkedik. Az üzemanyag egy hónap alatt 3,4 százalékot drágult, ami önmagában nem tűnik vészesnek, hiszen minden országban ez a tendencia, de ha figyelembe vesszük, hogy most már egy liter benzin a 400 forintos árat pedzegeti, akkor azért ez sokat jelent. Arról nem is beszélve, hogy ma már az a hír, ha nem emelkedik az üzemanyagár…

A pénzügyi elemzők 4,2–4,5 százalékos inflációra számítanak a következő hónapokban, mert úgy látják: a forint erősödése lassan megjelenhet az árakban. Ez azonban az üzemanyag drágulását csak mérsékelni tudja, árcsökkenés inkább a tartós fogyasztási cikkek és egyes szolgáltatások terén várható. Ami viszont a vajdasági bevásárlóturistát olyan nagyon nem boldogítja… Mivel a lakosságnak nemigen van pénze, nem is nagyon költ, ami azt eredményezi, hogy a kereslet csak tompítani tudja a nyers élelmiszerek árának megjelenését a feldolgozott élelmiszerek árában. A Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa viszont úgy látja: tartani lehet a 3 százalékos inflációs célt a jövő év végéig.

Csak remélni lehet, hogy a rangos testületnek igaza lesz. És azt is, hogy mindez az árcédulákon is megjelenik. Noha a tapasztalt vásárló tudja: a drágulás gyorsan megjelenik a címkén, a csökkentés meg valahogy mindig olyan lassú. Annak például semmi nyoma még, hogy a pénzváltóknál ma már 100 euróért csak 25 900 forintot lehet kapni a két hónappal ezelőtti 28 000-hez képest. De fel a fejjel, az első nagyobb akcióhullám már egy-két hónap múlva beköszönt – ha másutt nem, hát a cipőt és ruhaneműt árusító üzletekben…