2024. július 17., szerda

Zűrök itt is, ott is

Gyurcsány „zöldmezős politikai beruházás” előtt – A bíróság jobbikos képviselőt büntetett, az Alkotmánybíróság meg a parlamenti többséget

Gyurcsány egyelőre keresztülvitte akaratát (Fotó: HVG)

Nem mintha túl nagy izgalmat okozna bárkinek is, de attól a tény még tény marad: Gyurcsány Ferenc a héten nagy lendülettel nekiugrott tulajdon pártjának. Mondván, ha és amennyiben utolsó erőfeszítései a Magyar Szocialista Párt megújítására kudarcot vallanak, új politikai mozgalmat indít. Az exelnök a pillanatnyilag 25 százalékos támogatottsággal bíró (Szonda Ipsos) pártot 2012 végéig szeretné formába hozni, ha pedig ez nem sikerül, akkor „zöldmezős politikai beruházásba” kezd politikai céljai megvalósítása érdekében. Magyarán: megpróbálja átvenni a szocialisták irányítását, ha meg ez nem jön össze, alakít egy új pártot.

Az első nagy offenzíva ideje szerdán jött el. A Magyar Nemzet aznap címoldalon közölte, hogy a még bírósági bejegyzés alatt álló Demokrata Párt lehet Gyurcsány új pártja. Erre két forgatókönyvet is vázolt a lap: vagy egyesül az MSZP az új párttal, és annak neve alatt él tovább Demokrata Pártként, vagy az MSZP-ből kiváló tagokkal tevékenykedne a nevezett néven. Az ugyanazon a napon tartott szocialista frakcióülés állítólag a csendes döbbenet jegyében sikeredett elképesztően maratoni hosszúságúra; az expártelnök, aki jelenleg egy alapítvány vezetőjeként meglehetősen sok pénz felett rendelkezik, állítólag kissé meg is zsarolta a többieket. S noha utóbb ezt az információt mindenki tagadta, a tény attól még tény maradt: Gyurcsány egyelőre keresztülvitte akaratát, megtartják a pártban a mindenféle szavazásokat erről-arról, meg egyelőre egységes marad a frakció is.

A politikai elemzők ismételten csillogtathatják kombinatorikájukat, megmérettethetik jóstehetségüket is az ügy kapcsán. Elhúzódik még egy darabig ez a játszma, aki figyelni akarja, jól teszi, ha bespájzol pattogatott kukoricából meg üdítőből rendesen.

Többfordulóssá vált egy jobbikos meccs is. Samu Tamás Gergő, a párt egyik parlamenti képviselője kénytelen volt lemondani mandátumáról, miután a bíróság jogerősen felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte hivatalos személy elleni erőszak miatt. Merthogy az illető 2008. március 15-én Budapest belvárosában a tömegből a rendőrök felé dobott tárgyakat, és egy rendőr pajzsába belerúgott. Akár úgy is mondhatnánk, hogy garázdálkodott. Márpedig akit jogerősen börtönbüntetésre ítélnek, az nem lehet képviselő: vagy lemond, vagy megfosztják mandátumától. Az ifjú jobbikos titán az előbbit választotta – de a politikában azért jelen maradna: a hírek szerint a Jobbik Békés megyei elnökeként és a megyei közgyűlés tagjaként dolgozik a jövőben. Emellett elképzelhető, hogy a Jobbik-frakció tanácsadója is lesz a jövőben. Remélni merjük, hogy nem rendészeti kérdésekben osztogat tanácsokat…

Az eddigieknél sokkal nagyobb horderejű dolog, hogy a parlamenti többség ismételten összeakaszkodott az Alkotmánybírósággal. A taláros testület ugyanis megállapította, hogy a 98 százalékos különadót nem lehet évekre visszamenőleg behajtani, amennyiben a kifizetések a hatályos jogszabályok alapján történtek. Így az erre vonatkozó törvény csak a tavaly kifizetett végkielégítésekre, egyebekre alkalmazható. Alig néhány órával az AB döntésének közzététele után a Fidesz prominensei közölték: megint módosítani fogják a jogszabályt. Immár harmadszor. És lőn: a pénteki döntést követően hétfőn meg is született a „pofátlan végkielégítések” visszafizettetése törvényének harmadik változata. Pedig menet közben kiderült: az igazán arcátlan pénzek, a több tízmilliók java részét ezzel a törvénnyel nem is lehet visszaszerezni, a jog pallosa zömmel pedagógusokra, közszolgákra sújtott le, akik 30-40 évi munkaviszony után kaptak néhány milliós végkielégítést. Az egész ügy azért nagyon kínos, mert nagyon úgy tűnik: a parlamenti többségnek még az alkotmányosság tiszteletben tartásánál is fontosabb, hogy keresztülverje akaratát.

Ilyen körülmények között lehet ugyan azt hinni, hogy csak az „irányított közvélemény-kutatási eredmények” mutatják a Fidesz népszerűségvesztését, csak éppen nem érdemes.