2024. július 19., péntek

A Fidesz dönt hovatartozásáról

Orbán Viktor: Az EPP arra készül, hogy stratégiai szövetséget kössön az európai baloldallal

Háromnapos látogatásra érkezett Romániába Orbán Viktor, amelynek apropóját az adta, hogy ma részt vesz az Európa Tanács nagyszebeni, rendkívüli ülésén. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) meghívására az ezt megelőző és ezt követő napon erdélyi körutat tesz a magyar miniszterelnök.

Orbán Viktor előadást tart a kolozsvári magyar egyetemen (Fotó: MTI)

Orbán Viktor előadást tart a kolozsvári magyar egyetemen (Fotó: MTI)

Orbán Viktor a magyar küldöttséggel tegnap reggel érkezett meg a kolozsvári repülőtérre, ahonnan a kormányfő útja a magyar támogatással működő Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemre vezetett. Az itt megtartott előadás után Kelemen Hunorral, az RMDSZ elnökével találkozott, akivel az EP-választás és a néppárti tagság körüli kérdéseket vitatták meg. A magyar miniszterelnök a közösen tartott sajtótájékoztatón arra biztatta a romániai magyarokat, hogy az RMDSZ listájára szavazzanak a közelgő európai parlamenti választáson. Kelemen Hunor Orbán Viktorral egyetértve megerősítette, a magyarság közös ügye, hogy erős magyar képviselet legyen az Európai Parlamentben.

A magyar kormányfő hangsúlyozta: azoknak a magyaroknak, akik az összmagyar brüsszeli képviseletet szeretnék erősíteni, hogy ott erős hangja legyen a magyarságnak, Romániában az RMDSZ-re kell szavazniuk.

Megjegyezte: optimistán tekintenek a választás elé, odahaza mi, itt az RMDSZ jó eséllyel fut neki, sokat tettek, hogy kiérdemeljék az emberek bizalmát.

NEM VÁRNAK AZ EPP DÖNTÉSÉRE

Kérdésre közölte: maga a Fidesz javasolta, hogy a vitás kérdések rendezéséig ne éljen a szavazati jogával az Európai Néppártban (EPP).

„Mi függesztettük fel a részvételünket az EPP életében” – mondta.

Orbán Viktor és Kelemen Hunor kolozsvári sajtótájékoztatója (Fotó: MTI)

Orbán Viktor és Kelemen Hunor kolozsvári sajtótájékoztatója (Fotó: MTI)

A párt lehetséges kizárásáról szólva az Európai Néppártból kifejtette, hogy a Fidesz nem vár az EPP döntésére, hanem maga hoz majd döntést, mert nem az EPP a lényeg, hanem az, hogy az EP-választás után, az új európai politikai helyzetben hol van Fidesz helye, hogy megfelelően képviselhesse a magyar érdekeket.

Leszögezte, ebben a döntésben kulcsszerepet játszik, hogy az EPP merre halad tovább.

„Jelenleg az Európai Néppárt arra készül, hogy stratégiai szövetséget kössön az európai baloldallal, ami nekünk nem fogadható el, mert mára az egész európai baloldal bevándorláspárti lett, miközben a közép-európai élet legfontosabb kérdése, hogy megakadályozzuk a migrációt” –  közölte hozzátéve, hogy erre a dilemmára kell választ találni a választás után.

Megjegyezte: azt javasolják, hogy az EPP kövesse az osztrák modellt, ott is lehetséges, hogy egy EPP-hez tartozó párt összefog a tőle jobbra álló párttal, és jól kormányozzák az országot.

JÓ A MAGYAR–SZERB VISZONY

A miniszterelnök arról is beszélt, hogy nagyon jók a magyar–szerb és a magyar–szlovák kapcsolatok, de ez a magyar–román viszonyról nem mondható el. Magyarország látványos erősödésen megy keresztül, a gazdasági ereje nő, a családtámogatási rendszer fejlődik, a hadi kiadások emelkednek, és az ország a megnövekvő erejét a jószomszédi kapcsolatok javítására, az együttműködésre fordítja, ezért kötött több megállapodást, indított közös projekteket Szerbiával és Szlovákiával is – közölte.

Orbán Viktor az úzvölgyi katonatemető ügyéről elmondta: osztja az RMDSZ álláspontját. Egy változtatás előtt beszélni kell az érintettekkel, hogy ne sértsenek érzékenységet – szögezte le.

AHOL A MAGYAR MAGYAR MARADHAT

Kelemen Hunor szerint az erdélyi magyaroknak is ott kell lenniük az Európai Parlamentben, ahol az EU átalakításáról döntenek. Úgy vélte: a magyarság közös ügye, hogy erős magyar képviselet legyen az Európai Parlamentben, mert az EU olyan változások előtt áll, amelyek az Unió valamennyi állampolgárát érintik.

Kijelentette: olyan Európát szeretnének, amely biztonságos otthona minden népnek, és amelyben a román román, a magyar magyar maradhat, amelyben Erdély fejlődik és megerősödik gazdaságilag, amelyben úgy lehet jövőt tervezni, hogy az itt élők az identitásukat is meg tudják őrizni lakóhelyükön.

Újságírói kérdésre az RMDSZ elnöke kijelentette: a szövetség húsz éve tagja az Európai Néppártnak (EPP), és a Romániából később csatlakozott pártok kedvéért, amelyek többször is megváltoztatták politikai identitásukat, nem fogják elhagyni az EPP pártcsaládját. Kelemen Hunor az RMDSZ-közeli alapítványokhoz érkezett magyarországi kormánytámogatásokra vonatkozó kérdésre válaszolva kijelentette: az RMDSZ nem kapott és nem kap magyarországi támogatásokat, a magyar kormány különböző civil szervezetek programjait támogatta. Hozzátette: téved, aki azt gondolja, hogy a támogatásoknak meg kellett fizetni valamilyen módon az árát. Kelemen Hunor hozzátette: azt szeretné, ha Románia is hasonló módon támogatná például az ukrajnai románokat, vagy a szerbiai Timok völgyében élő vlachokat.

TÚL MAGAS ÁR AZ „EGYSÉGÉRT”

Minden európai ország első számú kérdése az EP-választáson a migráció ügye, és a jövő egyik legnagyobb kérdése, hogy a bevándorlás ügyében sikerül-e közelíteni a széttartó véleményeket, helyreáll-e az európai egység, de eddig egy erre irányuló kísérlet sem járt sikerrel – hangsúlyozta Orbán Viktor a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen tartott előadásában.

Kiemelte: két ágra szakadt az európai politikai gondolkodás a bevándorlással kapcsolatban. Míg a Nyugat azon gondolkodik, hogyan éljünk együtt, mi, közép-európaiak azon: mit kell tenni, hogy ne következzen be, hogy együtt kelljen élnünk – közölte.

OrbánViktor szavai szerint a nyugatiak el akarják tüntetni a különbségeket, azt akarják, hogy mi is engedjük be nagy számban a bevándorlókat, és akkor helyreáll az európai egység.

„Szerintünk azonban az európai egységért ezt az árat nem szabad megfizetni” – jelentette ki.
A miniszterelnök előadásában kiemelte: biztonságos, keresztény és fejlődő magyar életet szeretnének kínálni a magyar fiataloknak.

„Nagy idők és nagy lehetőségek kapujában állunk” – fogalmazott.

Orbán Viktor erdélyi körútja tegnap késő délután Válaszút felé folytatódott, ahol meglátogatta Wass Albert író szülőhelyét, a helyi Bánffy-kastélyt. Válaszúton élt a nemrég elhunyt híres néprajzkutató, Kallós Zoltán is, a róla elnevezett alapítvány válaszúti házában található Erdély egyik legszebb népművészeti gyűjteménye.