2024. szeptember 3., kedd

Abdullah Pajzsa védi a királyt

Már nem csak találgatnak, hanem egyre nyugtalanabbak is Washingtonban azok után, hogy a minap befejeződött nagyszabású szaúd-arábiai hadgyakorlaton atomtöltet hordozására is alkalmas, közepes hatótávolságú ballisztikus rakéták is előkerültek. A nyugtalanságra az is okot adhat, hogy az ominózus CSS–2 típusú rakétákat Szaúd-Arábia csakis Kínától szerezhette be, jó esetben Pakisztán közvetítésével.

Minthogy Szaúd-Arábia az Egyesült Államok legfőbb szövetségese a Közel-Keleten, a kínai rakéták és annak lehetősége, hogy ezeket a fegyvereket atomtöltetekkel is fel lehet szerelni, sok kérdést vetett fel Washingtonban. Így például azt is, hogy a szövetséges nem játszotta-e ki az USA-t, s nem titokban szerezte-e be a gyanús katonai eszközöket? Ha pedig már ilyen rakétatípussal is felszerelte a haderejét, vajon mi indokolhatta a lépést? Talán az, hogy Rijád (titokban) már atomfegyvert birtokol, esetleg szert akar tenni rá?

Mindezen alighanem más hatalmak is elgondolkodtak. Meg talán azon is, hogy miért kellett Szaúd-Arábiának épp most fitogtatnia katonai erejét. Az Abdullah Pajzsa fedőnevű gyakorlat volt ugyanis az eddigi legnagyobb a szaúdi királyság történelmében. A manőverekben 130 ezer katona, rengeteg páncélos, harci repülő és hadihajó vett részt. A művelet másik különlegessége, hogy a szaúdi hadsereg kijelölt alakulataihoz több környező országból is csatlakoztak katonák.

A többnemzetiségű gyakorlattal a szunnita szaúdi királyi udvar alighanem a síita vezetésű – és Rijádban ellenségesnek tekintett – államoknak, elsősorban Iránnak, Iraknak és Szíriának akarta demonstrálni katonai erejét, és jelezni: komoly fegyverrendszerekkel rendelkezik. Az erőfitogtatás szándékos volt, ugyanis Szaúd-Arábia épp Iránt tartja legfőbb vetélytársának a régióban. A rivalizálás a két hatalom között már-már hidegháborúvá fajult a Közel-Keleten, ahol (a közép-keleti) Irán továbbra is erőteljesen támogatja Szíriát és a libanoni Hezbollah terrorszervezetet. A síita vezetésű Irak az utóbbi időben ugyancsak Irán felé közeledik, és ez a szaúdi vezetést aggodalommal tölti el.

A kiterjedt hadgyakorlattal Rijád a szíriai kormány ellen harcoló szélsőséges iszlamistáknak is meg akarta üzenni: hiába fenyegetőznek, nem fél tőlük. Rijád nemrég betiltotta és terrorista szervezetté nyilvánította a Muzulmán Testvériség radikális iszlám szervezetet, valamint további három szélsőséges mozgalmat, közöttük a kegyetlenségéről hírhedt Iraki és Levantei Iszlám Állam (ISIL) dzsihadista csoportot. A megbélyegzett szervezetek harcosai emiatt megesküdtek, hogy elpusztítják a szaúdi uralkodóház tagjait. A hadgyakorlaton Rijád azt üzente nekik, hogy nem fél a fenyegetésüktől.

Szaúd-Arábia egyre többet költ a hadseregre, 2013-ban már a világ negyedik legnagyobb katonai költségvetésével rendelkezett. Védelmi célokra tavaly már csaknem hatvanmilliárd dollárt fordított, megelőzve ezzel Nagy-Britanniát és Franciaországot.