2024. szeptember 3., kedd

Tárgyalás helyett harcolnak

Dél-Szudánban hiába próbált békéltetni az amerikai külügyminiszter

Kemény figyelmeztetésben részesítette John Kerry amerikai külügyminiszter a Dél-Szudánban egymás ellen harcoló erőket. A polgárháború dúlta országban azután újultak ki a fegyveres összecsapások, hogy Kerry a múlt pénteken megbeszélést folytatott Salva Kiir dél-szudáni elnökkel. Az amerikai külügyminiszter közbenjárására Kiir beleegyezett, hogy a héten találkozik fő ellenségével, Riek Machar lázadóvezérrel, és folytatják a tárgyalásokat, illetve az egyeztetést az idén januárban aláírt – de be nem tartott – tűzszüneti megállapodás megvalósításáról.

Etiópia időközben jelezte, hogy hajlandó közvetíteni a béketárgyaláson.

Az egyeztetések helyett a dél-szudáni kormány inkább támadást indított Unity szövetségi állam fővárosa, Bentiu ellen, amely a kőolajtermelés egyik központjának számít az ország északi részében. Az olajmezők és kutak feletti ellenőrzés azért fontos a kormány számára, mert a kőolaj exportjából származik bevételeinek csaknem 98 százaléka.

Dél-Szudán a világ legfiatalabb és Afrika egyik legszegényebb országa; 2011-ben önállósodott, illetve vált ki (népszavazással) Szudánból. A harcok a 10,8 millió lakosú Dél-Szudánban tavaly decemberben robbantak ki, miután Riek Machar volt alelnök emberei megpróbálták megbuktatni Salva Kiir államfőt. A puccs elbukott, de az országban kitört a polgárháború, amely a 2014. januári tűzszünet ellenére is folytatódik. A belharcokat etnikai-törzsi szembenállás is gerjeszti. Az elnök és legfőbb politikai riválisa a két legnagyobb népcsoporthoz (törzshöz) tartozik, amelyek régi ellenségei egymásnak. Kiir államfő a dinkák tagja, ellenlábasa, Machar pedig a nuer törzsből származik, amely a legnagyobb Dél-Szudánban. Emiatt az a veszély fenyeget, hogy a két legfontosabb törzs közötti konfliktus kiterjedt véres leszámolássá fajul, ha sürgősen nem vetnek véget az öldöklésnek.

Az ENSZ a napokban arra figyelmeztetett, hogy Dél-Szudánban már több mint kilencezer gyermek is harcol az egymással szemben állók soraiban. Navanethem Navi Pillay, a világszervezet emberi jogi főbiztosa szerint a gyerekkatonák bevetése háborús bűnnek számít.

A 2013 júliusában alelnöki tisztségétől megfosztott Machar tagadja, hogy katonai hatalomátvételre készült volna. A hozzá hű erők azonban elfoglaltak több települést az ország kőolajlelőhelyekben gazdag északi részén.

A konfliktus áldozatait a világszervezet több tízezerre becsüli, a menekültek számát legalább egymillióra. A humanitárius katasztrófa sújtotta országban több mint nyolcvanezer polgári személy zsúfolódott össze az ENSZ által működtetett, s a dél-szudáni békefenntartó missziójában szolgáló katonák (UNMISS) felügyelte nyolc menekülttáborban. Az UNMISS csaknem 14 ezer katonájának és rendőrének a fő feladata a polgári lakosság védelme.