2024. szeptember 3., kedd

Bűnözők kémlelték a béketárgyalást

Titokzatos bűnszervezet okozott zavart Kolumbiában, amelynek illetékesei 2012 vége óta béketárgyalásokat folytatnak a kormány ellen fél évszázada harcoló marxista gerillák legfontosabb mozgalmával, a FARC-al. A kubai fővárosban, Havannában folyó egyezkedés fő célja a Kolumbiában százezrek életét követelő összecsapás sorozat végleges lezárása.

A bűnbanda állítólag a tárgyalások részleteiről igyekezett megszerezni minél több információt, hogy azokat egy ugyancsak titokzatos harmadik félnek (a megbízónak) jó pénzért továbbadja. A kolumbiai hatóságok azt gyanítják, hogy a megbízó fő célja a béketárgyalások „szabotálása, megzavarása és befolyásolása” volt.

Ehhez fel akarta használni mindazokat a titkos információkat, amelyeket a kémkedő bűnbanda főként úgy szerzett meg, hogy elfogta a titkos és szigorúan bizalmas tárgyalásokon résztvevők internetes levelezését. Eduardo Montealegre, kolumbiai főügyész szerint a bűnözők valószínűleg „beleolvastak” Juan Manuel Santos konzervatív államfő e-mailjeibe is. Arról nincs hivatalos közlés, hogy sikerült-e az alvilági kémeknek és megbízóiknak zavart kelteniük a tárgyalásokon. A főügyész azonban megerősítette, hogy az illetékesek őrizetbe vették az illegális művelet irányítóját, Andres Sepulvedát.

A szokatlan közjáték ellenére Santos elnök továbbra is reméli, hogy akár már az idén sikerül aláírni a békemegállapodást, és örökre véget vetnek a fél évszázados öldöklésnek.

Az utóbbi másfél évben a bogotai kormány és a FARC-gerillák képviselői többször is tárgyaltak Kubában a béke lehetőségéről. Az elmúlt évtizedekben már több tűzszüneti megállapodást is kötöttek, de azt mindig megsértették, s a harcok folytatódtak.

A kubai tárgyalások eredményeként Kolumbia egyre közelebb kerül ahhoz, hogy véget vessen a világ leghosszabb polgárháborújának. Mindazonáltal politikai riválisai azzal vádolják Santos államfőt, hogy túl sok engedményt tesz a gerilláknak. Korábbi pártfogója, Álvaro Uribe előző elnök is bírálja. Gyengekezű vezetőnek, és árulónak tartja, mert megállapodásra törekszik a gerillákkal. Sokan pedig azzal gyanúsítják, hogy az embereket csak hitegeti a békével, és nyilatkozatai a megbékélésről arra szolgálnak, hogy a május 25-ei elnökválasztáson – amelyen ő is indul – minél többen szavazzanak rá.

A FARC és a kormányerők 1964 óta küzdenek egymás ellen. Az eddigi harcokban legalább 300 ezer ember (más források szerint kétszer ennyi) vesztette életét, és több mint három millióan menekültek el otthonukból. A konfliktus lezárásával Santos elnök – saját bevallása szerint – nem megalázni szeretné a gerillákat, hanem rávenni őket arra, hogy fegyvereiket letéve demokratikus keretek között folytassák a tevékenységüket az ország érdekében.