2024. szeptember 3., kedd

Menyasszony védi az exkémfőnököt

George Clooney világhírű amerikai színész, rendező és forgatókönyvíró örülhet: a Líbiában zajló eseményeket akár felületesen szemlélve is nagyszerű filmet készíthet az ottani állapotokról. Ami az észak-afrikai országban zajlik, az ugyanis minden forgatókönyvíró képzeletét felülmúlja. Clooney-nak viszont szerencséje van, hisz alaposabban is megismerheti a líbiai élet néhány hajmeresztő jelenetét, hihetetlennek tűnő epizódját.

A filmsztár menyasszonya, a libanoni származású és Londonban ügyvédként dolgozó Amal Alamuddin ugyanis az egyik legizgalmasabb líbiai esemény fontos szereplőjévé vált. Őt bízták meg a 2011-ben megbuktatott Moammer Kadhafi elnök-diktátor volt kémfőnökének, Abdallah al-Szenuszinak a védelmével. A Tripoliban zajló per legalább olyan bonyolultnak ígérkezik, mint a helyzet Líbiában, ahol azt sem tudni, ki a kormányfő, egyben van-e az ország, vagy mikor lesz vége a Kadhafi bukása után kialakult káosznak.

A líbiai titkosszolgálat exfőnökének bírósági ügye azért is különleges, mert vele együtt további 36 személyt fogtak perbe, többnyire a Kadhafi-korszak (1969–2011) vezető tisztségviselőit. Közülük két személy különös figyelmet érdemel, hiszen a néhai Kadhafi fiai. Az egyik, Szaif al-Iszlam, a másik pedig Szaadi Kadhafi. A fivéreket korrupcióért és népirtásban való bűnrészességért akarják elmarasztalni.

A többi gyanúsítottal ellentétben a vádlottak vasráccsal elkerített padján még egyik Kadhafi fiú sem jelent meg. Szaadit azért nem vitték még a tárgyalásra, mert ellene jelenleg is nyomoznak. A fénykorában nőcsábászként és futballistaként is ismert Szaadi sokáig a szomszédos Nigerben bujkált, de az ottani hatóságok márciusban „hazaküldték”.

Az egykor Kadhafi utódaként emlegetett Szaif al-Iszlám távollétének prózai okai vannak: az egyik milícia tartja fogva Nyugat-Líbiában. A fegyveresek azért nem akarják elengedni, mert szerintük a hatóságok nem tudnák szavatolni a tárgyalás biztonságát, sem jogszerűségét. Ellenkezésük fő indítéka azonban az lehet, hogy az ingatag központi hatalom nem tud, vagy nem akar fizetni Szaif átadásáért.

A per jogszerűségében a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság és külföldi szakmai szervezetek is kételkednek. A Human Rights Watch nemzetközi emberi jogi szervezet az eddigi tárgyalások rendellenességeit nehezményezi, például azt, hogy több vádlott nem találkozhatott ügyvéddel, sőt jogi képviseletet sem biztosítottak nekik.

Amal Alamuddin sztárügyvédnő is csak sajátos módon láthatja el líbiai ügyfele védelmét: a távolból adhat neki tanácsokat, mivel a helyi törvények tiltják jelenlétét a tárgyaláson.

De Amal kisasszonyt nem ezért irigylik sokan a világon, még kevésbé a líbiai munkájáért járó tiszteletdíjáért. Sokkal inkább azért, mert Clooney már bejelentette: megkérte a kezét.