2024. szeptember 3., kedd

Kína: Visszatérnek az elvtársak

Nagyon komolyan veszi a kínai vezetés a korrupció elleni legújabb hadjáratot, amelyet a legfelsőbb vezetés új és szigorú rendelettel igyekszik hatékonyabbá tenni. A kormány és a hatalmat 65 éve kézben tartó – csaknem 87 millió tagot számláló – kommunista párt korrupció elleni kampányában naponta kerülnek a rendőrség hálójába különböző beosztású állami tisztségviselők. Április közepe óta az interneten hetente közlik a lebuk(tat)ott állami hivatalnokok s vezetők nevét.

Legutóbb az állami bányászati hivatal egyik vezetőjére csaptak le, akinek a lakásában csaknem 12 millió euró értékű jüant találtak készpénzben. A rendőrség egy tucatnál is több géppel tudta csak megszámlálni a temérdek bankjegyet.

Az ügynek mégsem ez volt a legpikánsabb részlete, inkább talán az, hogy a kommunista tisztségviselőt a környezete nem elvtársnak, hanem laodának szólította. Ez olyan titulus, mint a capo (főnök) az olasz maffiában.

Nos, ezentúl sem őt, sem másokat nem nevezhetnek párttársai sem főnöknek, sem cimborának. A kommunistáknak kizárólag az elvtárs, helyi szóhasználattal a tungcse kifejezés dukál; a párton belül így kell megszólítania, illetve üdvözölnie egymást a tagságnak. Ez régen is így volt, de a kommunista Kínát megalapító Mao Ce-tung elnök halála (1976) után minden megváltozott. A világ (volt) kommunistái körében általánosan elterjedt megszólítási forma kínai háttérbe szorulásának prózai oka van: az ázsiai országban 1966 és 1976 között több százezer elvtársra sütötték rá az áruló bélyegét. A megbélyegzettek sorsára jutott Liu Sao-csi exállamfő is, akit Maóék előbb koholt vádak alapján letartóztattak, majd börtönbe vetettek, s végül 1969-ben meggyilkoltattak. Mao halála után sokan idézték fel a néhai államfő sorsát, s úgy ítélték meg: jobb lesz, ha nem tungcseként szólnak egymáshoz, mert még ők is megjárhatják.

Az elvtárs szó így lassan kiment a divatból, s jött a helyére a főnök vagy a cimbora megszólítás. Bár az elvtárs kifejezés kikopott a politikából, nem merült feledésbe. Igaz, az elmúlt évtizedekben már többnyire csak a homoszexuális férfiakat illették a névvel.
A jelenlegi vezetés ennek akar véget vetni. A kormányzó kommunisták külön rendeletben fogalmazták meg, hogy pártjuk tagjai ezentúl kötelesek ismét tungcsénak, vagyis elvtársnak szólítani egymást. A rendelet a homoszexuálisok névhasználati jogával és népnyelvi megnevezésével nem foglalkozik.