2024. szeptember 3., kedd

Kabulban széttépték Karzait

Tüntetés zajától volt hangos az afgán főváros, amely egyre feszültebb figyelemmel várja a hónap derekán tartott elnökválasztás eredményének kihirdetését. A győztes nevének hivatalos bejelentését július 22-ére ígérik, de az első részeredmények ismertetése július 2-án várható.

Abdullah Abdullah – választási csalások ellen tüntető – szimpatizánsai a kabuli megmozduláson (Fotó:  Beta/AP)

Abdullah Abdullah – választási csalások ellen tüntető – szimpatizánsai a kabuli megmozduláson (Fotó: Beta/AP)

A hétvégi demonstrációt a két jelölt egyikének, Abdullah Abdullahnak a hívei szervezték, mert szerintük tömeges csalások történtek a voksolás második, döntő fordulójában. Az első megmérettetést (áprilisban) az 53 éves, orvos végzettségű Abdullah nyerte, de a június 14-ei döntő szavazás előtti felmérésekből arra lehetett következtetni, hogy egyetlen vetélytársa, a 64 éves Asraf Gáni közgazdász, volt pénzügyminiszter lehet az új elnök.

Az exkülügyminiszter Abdullah szintén részt vett a kabuli tiltakozáson. Az elégedetlenkedők arra gyanakszanak, hogy a csalások célja Abdullah elnökké választásának megakadályozása.

Abdullah ezért az ENSZ közbenjárását kérte a választási eredmény megállapításához. A politikus szinte biztosra veszi a visszaéléseket és a manipulációt. Abdullah már korábban közölte: neki kellett volna nyerni, de Gánit a második fordulóban a választási bizottság egymillió plusz szavazattal ajándékozta meg.

Abdullah hangfelvételeket is bemutatott, melyek szerinte bizonyítják, hogy politikai ellenfele és az országos választási bizottság is részt vett a csalásokban. Abdullah a korábbi, vagyis a 2009-es választáson is indult. Akkor a most leköszönő Hamid Karzai államfővel maradt alul, akit szintén csalással vádolt.

Karzai 2004 óta – két, egymást követő, ötéves megbízatási időszakban – állt Afganisztán élén, ahol az Egyesült Államok vezette nemzetközi haderő (ISAF) 2001-ben megbuktatta az iszlám fanatikusok vezette tálib rezsimet. Az országban azóta a NATO-irányítású, de az amerikaiak befolyása alatt álló ISAF segítségével kiépült egy ingatag politikai rendszer, de a tálibokat nem tudta legyőzni.

A kabuli elnöki palota előtt tüntető hatalmas tömeg a hét végén élesen bírálta Karzait, többen széttépték fényképét is. A csaknem húszezer tiltakozó őt is felelősnek tartja az idei szavazási rendellenességekért, a választási bizottsággal együtt. Gáni szintén visszaélésekre panaszkodik, de támogatói biztosak a győzelemben. A pastu Gáni az ország legnagyobb etnikai csoportjának a tagja, míg Abdullahot főleg a tádzsikok támogatják.

Az amerikaiak, akik 2014 végéig ki akarnak vonulni az országból, még nem nyilatkoztak az ügyben. Nekik inkább az a fontos, hogy az új államfő aláírja azt a szerződést, amely alapján egy, csaknem tízezer fős egységük továbbra is Afganisztánban maradhasson. A szerződés aláírására Abdullah és Gáni is hajlandó.