2024. szeptember 3., kedd

Jordánia nem kér a kalifátusból

A Kelet-Szíriát, valamint Irak nyugati és részben északi részét ellenőrzésük alatt tartó Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet fanatikus és féktelen seregei arra törekszenek, hogy Jordániát is bekebelezzék. Ez az ország ugyanis szépen illeszkedne abba az iszlám kalifátusba, amelynek megalakítását még június végén jelentette be a szunnita szélsőséges mozgalom.

Az IÁ az iszlamista kalifátus határait Irántól a Földközi-tenger keleti partvidékéig terjesztené ki; északi irányból Törökország, délen pedig az Arab-félsziget határolná. A terrorszervezet merész államalapító célkitűzését a régió több országa és a nyugati hatalmak is igyekeznek megakadályozni. Részben úgy, hogy a harcok dúlta Irakban és Szíriában támogatják az IÁ-ellenes erőket, részben meg úgy, hogy a szomszédos országokban – ahol csak tehetik – segítik a kormányokat a veszély elhárításában.

Amman egyre jobban aggódik amiatt, hogy a terroristák hadserege – amely jelenleg Észak-Irakban folytat hadműveleteket a kurd autonóm terület ellen – megindul Jordánia felé. A jordániai hadsereg ezért már teljes harckészültségben van a Nyugat-Irakkal szomszédos térségben. A támadás abból az irányból várható, hisz a területet az IÁ ellenőrzi.

Hírek szerint a terrorhadsereg valóban Jordániát szemelte ki következő célpontjának. Emiatt nem csak Amman aggódik, hanem az Egyesült Államok is, hisz Jordánia régóta egyik fő szövetségese a Közel-Keleten. A két ország az utóbbi időben szorosabbra fonta az együttműködését; közösen készül az IÁ jordániai betörésének megállítására. Amman ugyanis nem kér az IÁ-ból, sem annak kalifátusából

A szíriai háború hatására az USA már tavaly Patriot légelhárító rakétavédelmi üteget és F–16-os vadászgépeket telepített Jordániába; amerikai–jordán közös hadgyakorlatokat is tartottak. A szíriai konfliktus miatt Jordániában már régóta állomásoznak külföldi katonák, közöttük amerikaiak is. Elsősorban katonai tanácsadók, hírszerzők, és kiképzők vannak jelen.

Az IÁ által megálmodott iszlám kalifátus nemcsak Jordánia, hanem Szaúd-Arábia északi területei nélkül sem lenne teljes. Rijád és néhány másik kormány (így a katari és a kuvaiti) sokáig támogatta a szíriai polgárháborúban a damaszkuszi rezsim ellen harcoló IÁ terrorcsoportot. Időközben azonban kiderült: már Szaúd-Arábiára is veszélyt jelent a kegyetlen és jól képzett fegyveres szervezet.

Rijádban belátták, hogy az IÁ nem tréfál, amikor azt hirdeti: az észak-szaúdi területeket is az iszlám kalifátushoz csatolná. Ezért a szaúdi belügyminisztérium már betiltotta több iszlamista fegyveres csoport tevékenységét az országban. Közéjük tartozik az IÁ és a Szíriából ismert hírhedt társszervezete, az ugyancsak szunnita fanatikusokat tömörítő Al-Nuszra Front, amely augusztus elején átcsapott Libanonba, a képzeletbeli iszlám kalifátus nyugati peremterületére.