2024. szeptember 3., kedd

Katalónia hivatalosan is válna

Rosszul alhatott a hétvégén Mariano Rajoy spanyol miniszterelnök. Nyugtalanságát és álmatlan éjszakáit Artur Mas katalán kormányfőnek „köszönheti”, hiszen a politikus szombaton aláírta a rendeletet a népszavazásról. A függetlenségi referendumra nemrég a katalán tartományi parlament is rábólintott.

A katalánok november 9-én szavaznának arról, hogy kiváljanak-e Spanyolországból, vagy továbbra is része maradjanak az államközösségnek. A referendum nem ügydöntő, vagyis a végeredménye jogilag nem kötelező érvényű, így Katalónia választói csupán véleményt nyilváníthatnak arról, hogy támogatnák-e a tartomány elszakadását Spanyolországtól. Ha a többség igennel szavaz, az politikai felhatalmazást adhat Masnak arra, hogy tárgyalásokat kezdjen Madriddal a függetlenné válásról. Az igenek többsége tehát korántsem jelentené az automatikus kiválást.

A népszavazásról szóló rendelet ünnepélyes aláírása után Mas kijelentette: Katalónia a politikai jövőjéről akar dönteni, s ehhez már minden eszköz biztosított. Bár a Katalóniában hivatalosan népi konzultációnak nevezett referendum eredménye nem kötelező érvényű, Madrid dühöng, és a szavazás megakadályozására készül.

Már korábban is többször és határozottan elutasította mindenféle népszavazásnak még az ötletét is. Katalónia széles körű autonómiával bír, saját parlamentje, kormánya van, de Madrid nem hajlandó egyenjogú nemzetként elismerni a katalánokat.

A spanyol kormányfő Kínában tárgyal, ezért a katalán aláírást követően a helyettese, Soraya Sáenz de Santamaría üzent a referendumot kezdeményezőknek. Közölte: nem lesz semmilyen népszavazás, mert az törvénytelen.

A spanyol (központi) kormány az alkotmánybíróságon készül megtámadni a katalán parlament népszavazási törvényét, mivel elfogadhatatlannak és jogszerűtlennek tartja a kezdeményezést. A spanyol alkotmány értelmében függetlenségi népszavazást csak az ország lakosságának a megkérdezésével lehet tartani. (A katalánok csak a saját, 7,6 millió lakosú tartományukat szavaztatnák meg.) Madrid ráadásul már jelezte: az alkotmánybírósági eljárás megkezdésével a referendum kérdését még a napirendről is le kell venni.

A katalánok hosszú ideje küzdenek azért, hogy bővítsék az autonómiájukat, de az elmúlt években a függetlenséget követelők kerekedtek felül. Ők azért válnának el az országtól, mert szerintük Madrid a fejlett Katalóniától beszedett adókból elsősorban a szegény déli tartományokat támogatja.

A legutóbbi közvélemény-kutatások szerint a katalánok nagyobb része ellenzi a kiválást. Ráadásul a válaszadók többsége szerint Katalónia önállóságáról a spanyolokkal közösen kellene dönteni országos referendumon.

A központi kormány által nem engedélyezett referendum megtartása ugyanakkor azzal fenyeget, hogy Madrid megfosztja a saját nyelvére, kultúrájára, és gazdasági fejlettségére, eredményeire oly büszke Katalóniát az autonóm közösségi státuszától.