2024. szeptember 3., kedd

Mi jöhet Putyin menekülése után?

A tervezettnél előbb hagyta el a G20-csúcsértekezlet helyszínét Vlagyimir Putyin orosz elnök. A világ tizenkilenc vezető és legnagyobb feltörekvő gazdaságát, valamint az Európai Uniót tömörítő szervezet csúcsvezetőinek Brisbane-i találkozójáról fáradtságra és arra hivatkozva távozott idő előtt, hogy hosszú az út hazáig.

A kelet-ausztráliai városban tartott hétvégi értekezletet elemző szakértők és média tegnap azonban arra a megállapításra jutott, hogy Putyin az Ukrajna-politikáját ért kőkemény nyugati és uniós bírálatok, valamint az újabb szankciófenyegetések miatt hagyta ott a csúcstalálkozót. A találkozót értékelő Brisbane-i bulvárlap, a The Courier-Mail meg is jegyezte, hogy a G20-tagok többsége fekete bárányként kezelte az orosz elnököt. Kivételek is akadtak természetesen.

Erre viszont Kirill Nurzsanov, az Ausztrál Nemzeti Egyetem Oroszország és Eurázsia szakértője hívta fel a figyelmet. Szerinte elsősorban az angol nyelvi közösséghez tartozó országok vezetői voltak ellenségesek Putyinnal szemben, ami azonban a brazil, dél-afrikai, indiai és a kínai vezetőről nem mondható el.

A Kremlhez közel álló Ekszpert gazdasági hetilap ugyanakkor azzal vádolja az ausztrál vendéglátókat, hogy mindent megtettek Putyin megalázásáért. Fjodor Lukjanov, az ugyancsak a Kremlhez szorosan kötődő Kül- és Védelmi Politikai Tanács elnöke szintén az észak-amerikai és az ausztrál vezetőkre mutogat. A feszültség kiélezésével és azzal vádolta meg őket, hogy az ukrajnai válság nyomán keletkezett politikai vitákat a közéletre is kiterjesztik, aminek az lesz a vége, hogy „Oroszország álláspontja is megkeményedik”. Több politológus pedig arra figyelmeztet, hogy a történtek, illetve a vele szemben tanúsított viselkedés után Putyin még idegesebb lesz, aminek csak Ukrajna láthatja a kárát. A Brisbane-i összejövetelt elemezve az AFP francia hírügynökség megjegyezte: Ukrajna ügyében senki nem számított áttörésre, de arra sem, hogy az orosz elnököt ilyen ellenséges hangulat veszi körül.

A történtek után több szakértő és média véli úgy, hogy Putyin fagyos fogadtatása, folyamatos bírálata és fenyegetése szankciókkal még inkább elmérgesítette a Nyugat és Oroszország egyébként sem felhőtlen viszonyát. Bár a G20-csúcs margóján Putyin és Angela Merkel német kancellár órákig tárgyalt négyszemközt, szinte semmilyen előrelépés nem történt az ukrán válság rendezése érdekében. A feszültséget Sigmar Gabriel német alkancellár, gazdasági miniszter igyekezett enyhíteni, kijelentetvén: a keményebb oroszellenes szankciók nem oldják meg a konfliktust. Kardcsörgetés helyett politikai megoldást sürgetett.