2024. szeptember 3., kedd

Éhség fenyeget rengeteg menekültet

Jelentősen megemeli 2015-től a Jordániának szánt támogatásokat az Amerikai Egyesült Államok. A segély összege évi egymilliárd dollárra nőhet az eddigi 660 millió dollár helyett.

Jordánia fontos közel-keleti szövetségese az USA-nak. Egyike annak az öt arab országnak, amely több tucat állammal együtt bekapcsolódott az Iszlám Állam terrorszervezet szíriai és iraki seregei ellen indított – amerikai vezetésű – légi hadjáratba.

Bár Barack Obama amerikai elnök szerint a Jordániának szánt segély elsősorban a politikai és gazdasági reformok megerősítését szolgálja, a pénzből valószínűleg egyéb célokra is jut. Például a szomszédos Szíriából érkező menekültek ellátására.

A jordániai uralkodóval, II. Abdallah királlyal folytatott washingtoni tárgyalása után Obama a hétvégén elismerően szólt arról, hogy szövetségese szíriaiak százezreit fogadta be. II. Abdallah ehhez annyit fűzött hozzá, hogy a menekültek már Jordánia lakosságának húsz százalékát teszik ki.

Elhelyezésük és ellátásuk azonban nincs kellően megoldva, emiatt az óriási tömeg egyre nagyobb gondot okoz az országban. A menekülttáborokban élők az idén megint nehéz télre számíthatnak Jordániában, de Libanonban is.

A bajt csak tetézi, hogy az ENSZ képtelen tovább élelmiszerrel támogatni a külföldre menekült szíriaiakat. A szíriai háború 2011-es kirobbanása óta a világszervezet külön programban biztosított ételt rengeteg rászorulónak. Pénz hiányában azonban kénytelen felfüggeszteni az élelmiszer-támogatást, melynek segítségével a Jordániába, Egyiptomba, Irakba, Libanonba és Törökországba menekült szíriaiak élelmezését segítette. A program megszüntetése súlyosan érintheti a Szíriát kényszerből elhagyókat, akiknek nemcsak a menekülttáborok nagy részére jellemző spártai körülmények okoznak gondot, hanem az éhség is.

A menekültek ellátása a Jordániánál kisebb területű Libanonban is komoly gondokat okoz. Míg az előbbi országban hivatalosan „csak” 700 ezer körüli a menekültek száma, utóbbiban ennek a duplája. Libanonban ezért még nagyobb tehertétel a „vendéglátás”, mint Jordániában, ahol becslések szerint valójában egymillióan lehetnek a szíriai menekültek.

Törökországban pedig már jóval egymillió feletti ez a szám, de itt a tömeg eloszlik, és szétszóródva él a hatalmas kiterjedésű országban, ráadásul nem is kap akkora hírverést, mint a parányi Libanonba, vagy a Jordániába áradók tömege.

A háború miatt eddig legalább 3,5 millióan menekültek el Szíriából, többnyire a környező országokba. Szírián belül további 6,5 millió ember változtatta meg kényszerből a lakhelyét; a harcok elől a békésebbnek gondolt vidékekre vándoroltak. A harcok halálos áldozatainak számát több mint 200 ezerre becsülik.