2024. szeptember 3., kedd

Bíborosok csillapítják a csatornavitát

Nem csillapodnak a kedélyek a közép-amerikai Nicaraguában, jóllehet magas rangú egyházi méltóságok is igyekeznek békíteni azt a mintegy harmincezer dühös embert, akinek el kellett hagynia az otthonát, vagy a földjét sajátítják ki egy óriási csatorna-beruházás miatt. A Panama-csatorna vetélytársának szánt 278 kilométer hosszú vízi út építése ellen az utóbbi időben több tiltakozó akciót szerveztek a helybeliek és az őslakosok, akiket környezetvédő és civil szervezetek is támogatnak.

December elején a fővárosban, Managuában már több mint ötezren demonstráltak a Nicaragua-csatorna építése ellen. Az utóbbi években ez volt a legnagyobb kormányellenes megmozdulás az országban.

A beruházást ellenzők környezeti katasztrófától tartanak. A zöldek azt állítják, hogy az Atlanti- és a Csendes-óceán közötti Nicaragua-csatorna terve a legelemibb környezetvédelmi követelményeknek sem felel meg, ráadásul őslakosok sokaságának létfeltételeit és a leendő vízi út mentén élők biztonságát veszélyezteti. Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a munkálatok miatt hatalmas erdőterületeket kell kiirtani, ami – az egyéb munkálatokkal – felbecsülhetetlen természeti károkat okozhat, ahogyan maga a csatorna is, mivel Közép-Amerika legnagyobb édesvizű tározóját, a managuai Gran Lagót (105 kilométeres szakaszon) is hozzákapcsolnák.

A támogatók és a kormány szerint Nicaraguában ez az évszázad vállalkozása, amely gazdasági felvirágzást hoz az országnak. Az ellentábor nem hiszi el, hogy a csatornának a globális kereskedelemben, illetve a tengeri áruszállításban kiemelkedő szerepet szánt közlekedési útvonal akkora hasznot hozhat, amekkoráról a kormány és a befektetők beszélnek.

A csatornaépítés december 22-ei megkezdése utáni napokban a munkálatok ellen tiltakozók több helyen összetűztek a biztonsági erőkkel. A bozótvágó késekkel és lőfegyverekkel támadókat a rendőrök gumilövedékekkel és könnygázzal igyekeztek megfékezni.

A hét végére már több mint húszan (többségében rendőrök) sérültek meg az utcai összecsapásokká terebélyesedett megmozdulásokban. Az eddig nem tapasztalt hevességű tiltakozás legharciasabb résztvevői közül harminchármat őrizetbe is vettek.

Leopoldo José Brenes bíboros önmérsékletre intette a szembenállókat. Managua bíborosa, Silvio José Báez viszont a pártokat okolja a kialakult helyzetért, s követeli az őrizetbe vettek elengedését, valamint a földművesek elnyomásának befejezését.

Daniel Ortega államfő baloldali kormánya nem hátrál, és a kifogásokkal sem sokat törődik. Inkább a gazdasági-pénzügyi előnyök érdeklik. Abban bízik, hogy a gigaberuházás már az építkezések idején is folyamatosan ötvenezer embernek ad munkát, a csatorna 2019 nyarára tervezett átadása után pedig 200 ezer alkalmazottnak biztosít megélhetést. Ezt sokan méltányolják abban az országban, ahol a lakosság 40 százaléka a szegénységi küszöb alatt él.