2024. szeptember 3., kedd

Havannai nyitásra készül Washington

A diplomáciai kapcsolatok felújításáról kezd hivatalos tárgyalást az Egyesült Államok és Kuba a két ország viszonyában december óta nyilvánosan is kibontakozó megbékélési törekvések részeként. A Havannában ma kezdődő történelmi jelentőségű egyeztetéstől Washington azt reméli, hogy eredménnyel zárul, s ebben az esetben akár hónapokon belül újra megnyithatja nagykövetségét a szigetországban. Az amerikai külképviseletet még 1961-ben zárták be, amikor – két évvel a Fidel Castro vezette kommunisták kubai hatalomátvétele után – az ellenséggé vált két ország megszakította diplomáciai kapcsolatát.

Kubai és amerikai zászló leng a Saratoga Hotel erkélyén, itt szállt meg az amerikai delegáció (Fotó: Beta/AP)

Kubai és amerikai zászló leng a Saratoga Hotel erkélyén, itt szállt meg az amerikai delegáció (Fotó: Beta/AP)

A nagykövetség havannai épületében 1977-ben amerikai érdekképviseleti iroda nyílt. Az alkalmazottak mozgását azonban korlátozzák a helyi hatóságok. Ez azt jelenti, hogy a fővároson túl nem utazhatnak. Az USA-ban működő kubai képviselet diplomatáinak szintén korlátozzák a szabad mozgását: nem engedik őket Washingtonon kívülre.

A havannai kétoldalú tárgyalásokon ezért várhatóan a diplomatákra vonatkozó szigorítások feloldását is szorgalmazzák a küldöttségek. Washington valószínűleg arra is megpróbálja rávenni Havannát, hogy további politikai foglyokat engedjen szabadon. Az elmúlt napokban 53 személy hagyhatta el a börtönt, ahová politikai okokból zárták őket a kubai hatóságok.

A kétnapos találkozón kiemelt témaként szerepel az ötven évvel ezelőtt a szigetországban államosított (elkobozott) egykori amerikai vagyonok helyzete és jövőbeli sorsa, valamint az USA-ba irányuló kubai bevándorlás is.

Az amerikai delegációt vezető Roberta Jacobson külügyi államtitkár-helyettes nem kívánt jóslatokba bocsátkozni az első tárgyalási forduló várható eredményeiről. Azt viszont máris sokan nagy eredménynek tartják, hogy hazája latin-amerikai ügyekben illetékes diplomatájaként ő lesz a legmagasabb rangú amerikai tisztségviselő, aki 1980 óta Kubába látogat. Ha pedig a megbeszélések sikerrel járnak, az is elképzelhető, hogy John Kerry amerikai külügyminiszter még az idén felkeresi Kubát.

A ma kezdődő megbeszéléssorozatot egy kongresszusi delegáció készítette elő Havannában. Patrick Leahy szenátor, küldöttségvezető derűlátóan nyilatkozott a tárgyalások esélyeiről.

A több mint fél évszázados ellenséges viszony felszámolásának és a kapcsolatok rendezésének szándékát 2014. december 17-én nyilvánította ki a két ország. A történelmi bejelentés (egyidejűleg) hangzott el Barack Obama amerikai és Raúl Castro kubai elnök részéről. Akkor fogalmazódott meg a diplomáciai kapcsolatok teljes körű helyreállításának javaslata is.

A két ország azóta több gesztust is tett egymás irányába. Múlt pénteken új utazási és kereskedelmi szabályozást vezettek be. Ennek részeként az USA kormánya enyhített a Kuba elleni kereskedelmi tilalmakon, felszámolta a szigetországba való kiutazási korlátok nagy részét, és megkönnyítette az egymás közti tőkeáramlást. Az 1960-ban Kuba ellen bevezetett embargó azonban még érvényben marad, mivel azt csak az amerikai kongresszus oldhatja fel.