2024. szeptember 3., kedd

Polgárháborút „hoznak” a húszik?

Káosz, polgárháború és az ország kettészakadása fenyegeti Jement. A Közel-Kelet talán legszegényebb országában a síita húszi lázadók egyre nagyobb területeket vonnak ellenőrzésük alá. A felfordulás és a húszik hatalombitorlása ellen a múlt hét második felében több településen, így a fővárosban, Szanaában és a délnyugat-jemeni Taizban, heves tüntetések robbantak ki.

A válság mélyülésére utal, hogy – a kiszámíthatatlan biztonsági helyzetre és a politikai válságra hivatkozva – a napokban tíz ország zárta be jemeni nagykövetségét, az alkalmazottakat pedig biztonságos helyre telepítette. Állampolgáraiknak ugyanakkor azt tanácsolták, hogy ne utazzanak Jemenbe, ha viszont ott vannak, mielőbb hagyják el az országot.

Az erőszak és a fejetlenség tavaly szeptember óta egyre nyilvánvalóbb, vagyis azóta, hogy az Irán támogatását élvező húszik fegyveresei elfoglalták a fővárost. Időközben az ország nyugati és középső részét is a hatalmukba kerítették, ahogyan kormányzati épületek sokaságát, az elnöki palotát és egyéb fontos intézményeket. A minap befejezték a kulcsfontosságú központi tartomány, al-Baida’ elfoglalását, amelyen keresztül a kőolajban gazdag déli régióba lehet eljutni.

Február 6-án feloszlatták a parlamentet és menesztették a kormányt, melynek tagjait – köztük Khaled Bahah miniszterelnököt – házi őrizetbe helyezték. Előzőleg (januárban) megbuktatták a 2012-ben amerikai támogatással hatalomra került, Nyugat-barát Abed Rabbo Manszúr Hádi államfőt, aki szintén a foglyuk.

Mindezt a hazai politikai erők jó része és a szunnita többségű szomszédos országok mindegyike puccsnak minősítette. A húszik viszont forradalomnak tekintik az erőszakos hatalomátvételt, illetve eddigi akcióikat, melyeknek szerintük az a célja, hogy véget vessen a gazdasági problémáknak és a burjánzó (politikai) korrupciónak.

A helyi politikai élet szereplőinek többsége elutasítja a húszik „válságkezelését”. Sokan (a szunniták közül) nemcsak tüntettek már az ellenségesnek és elfogadhatatlannak minősített egyoldalú lépéseik ellen, hanem fegyverrel rájuk is támadtak. A szunnita al-Kaida terrorszervezet jemeni szárnya, az AQAP ugyancsak gyakran csap le húszi fegyveresekre.

Szakértők szerint a szunnita törzsek és a függetlenségre törekvő déli fegyveres csoportok is a húszik ellen fordulhatnak, ami vallási indíttatású polgárháborúvá fajulhat.

Ban Ki-Mun ENSZ-főtitkár a minap a polgárháború megakadályozására szólított fel. A Perzsa(Arab)-öböl hat állama pedig a hét végén arra kérte a világszervezet Biztonsági Tanácsát, hogy sújtsa büntetőintézkedésekkel a jemeni síita milíciákat. A testület már vasárnap elítélte a húszik akcióit, s felszólította a lázadókat, hogy haladéktalanul engedjék szabadon az államfőt, mondjanak le a hatalomról, és tárgyalásokon rendezzék a válságot.