2024. szeptember 3., kedd

Az argentinok gyilkosságra gyanakszanak

Kemény politikai, jogi és társadalmi harc bontakozott ki Argentínában, amióta januárban titokzatos körülmények között elhunyt Alberto Nisman államügyész. Sokan azt gyanítják, hogy a hatalom legfelsőbb köreit is érintő nyomozása miatt kellett meghalnia. Közben Crisitna Fernández de Kirchner elnök asszony és a kormány visszautasítja a gyanúsítgatásokat, hogy az ország csúcsvezetői közül valaki(k)nek köze lehet Nisman halálához, hovatovább a legmagasabb rangú állami vezetők a minap azzal vádolták meg a néhai ügyészt, hogy olyan ügyet akart kreálni, amellyel felfordulást okozhatott volna a belpolitikában.

Nisman állítólag bizonyítékokat talált arra, hogy az államfő, továbbá Héctor Timerman külügyminiszter és mások lehetetlenítették el az Argentin Zsidó Közösség (AMIA) Buenos Aires-i központja ellen 1994-ben elkövetett pokolgépes merénylet feltételezett iráni résztvevői után indított nyomozást. 2004 óta igyekezett kideríteni a 85 halálos áldozatot követelő és mintegy 300 személy sérülését okozó terrorakció részleteit, s arra a következtetésre jutott – amit néhány nappal halála előtt nyilvánosan el is mondott –, hogy Teherán évekkel ezelőtt jövedelmező kereskedelmi szerződéseket kötött Argentínával, amiért cserébe Kirchnerék eltussolták a robbantáshoz köthető irániak (közöttük Ali Akbar Hásemi Rafszandzsáni korábbi államfő és Ahmad Váhidi volt véderőminiszter) ügyében folytatott hatósági vizsgálatot. A hírbe hozott argentin politikusok cáfolták ezt.

Nisman a parlamentben szándékozta ismertetni bizonyítékait, csakhogy tervezett beszámolója előtt egy nappal meghalt. Fejlövés végzett vele, de nem egyértelmű, hogy megölték, vagy öngyilkos lett. A tragédia napján (január 18-án) a nyomozók az ügyész lakásán az elnöknek és a külügyminiszternek szánt elfogatóparancs-tervezetet találtak. Halálából komoly politikai botrány kerekedett; több tüntetést tartottak országszerte; százezrek vonultak az utcára, független igazságszolgáltatást követelve.

A nyomozást az AMIA-ügyben közben Gerardo Pollicita ügyész vette át, aki február derekán Kirchner elnök, Timerman külügyminiszter és mások vád alá helyezését indítványozta. A bíróság a múlt héten elutasította a kezdeményezést, az ügyészség azonban fellebbezett a döntés ellen.

A héten megszólalt a néhai ügyész volt felesége is. Sandra Arroyo Salgado – egy szakértői csoport vizsgálatára hivatkozva – azt állítja, hogy Nismant megölték. A bírónőként dolgozó exfeleség arról nem beszélt, hogy ki állhat a gyilkosság hátterében. A felmérések szerint a lakosság nagy többsége úgy véli: a kormány ölette meg az ügyészt. Az elnöki hivatal a titkosszolgálatra mutogat.